تعیین قیمت سنگ آهن بر مبنای نرخ‌های جهانی؟/ قول وزارت صمت برای عرضه محصولات صنایع بالادستی در بورس کالا

تعیین قیمت سنگ آهن بر مبنای نرخ‌های جهانی؟/ قول وزارت صمت برای عرضه محصولات صنایع بالادستی در بورس کالا

به گزارش فولادبان؛ تعیین ضرایب قیمتی محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد، موضوعی است که در یک سال گذشته بارها میان فولادسازان، تولیدکنندگان سنگ آهن، فعالان حوزه معدن، وزارت صمت و سایر نهادهای خصوصی و دولتی ذی‌ربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. در حال حاضر، نرخ فروش کنسانتره بر مبنای ضریب حداکثر ۱۶ درصد قیمت اعلامی شمش فولاد خوزستان در سامانه کدال تعیین می‌شود و ضریب نرخ فروش گندله نیز حداکثر ۲۳.۵ درصد و نرخ فروش آهن اسفنجی هم حداکثر ۵۰ درصد است. در این میان قیمت سنگ آهن عیار ۵۰ تا ۵۲ مورد استفاده تولیدکنندگان کنسانتره نیز بسته به دولتی یا خصوصی بودن معدن تولیدکننده آن بین ۵٫۵ تا ۸ درصد نرخ کدال شمش فخوز متغیر است.

نکته مهم اما اینجاست که فعالان حوزه معدن در بیش از یک سال اخیر اعتراضات متعددی را نسبت به این ضرایب قیمتی ابراز داشته‌اند و بر همین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از تولیدکنندگان و فعالان زنجیره فولاد درخواست کرده است که با بررسی کارشناسی و هم‌فکری درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنند. در آخرین مذاکرات نیز نهایی کردن موضوع تعیین ضرایب قیمتی محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد به ۴ تشکل بخش خصوصی یعنی کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، خانه معدن، انجمن تولیدکنندگان فولاد و انجمن سنگ آهن ایران سپرده شده است.

ولی با وجود نشست‌های متعدد این تشکل‌ها هنوز اجماع کلی درباره این موضوع حاصل نشده است؛ چراکه فولادی‌ها ضرایب فعلی را کارشناسی‌شده‌ می‌دانند و مخالف افزایش آن هستند، اما سایر تشکل‌ها، رشد ضرایب قیمتی زنجیره فولاد را لازمه توسعه زنجیره فولاد در افق ۱۴۰۴ ذکر می‌کنند. با این حال، طبق اطلاعات دریافتی فولادبان ظاهرا دوطرف فولادی و معدنی در مبانی اصلی به توافق رسیده‌اند.

سعید عسگرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در این‌باره با اشاره به تنوع سنگ آهن به خبرنگار ما گفت: واقعیت این است که هیچ‌گاه نمی‌توان برای سنگ آهن قیمت‌گذاری مشخصی داشت، به دلیل این که این محصول ساخته دست بشر نیست و تنوع و تکثر آن زیاد است و باید با شرایط خاصی قیمت‌گذاری شود.

وی افزود: تا کنون قیمت‌گذاری محصولات معدنی زنجیره فولاد بر مبنای نرخ تمام‌شده تولید یا توزیع عادلانه سود در کل زنجیره انجام نشده است، بلکه مبنای قیمتی از کنسانتره آغاز می‌گردد و برای سایر محصولات نیز ضریب مشخصی بر مبنای قیمت اعلامی سه‌ماهه شمش فولاد خوزستان در سامانه کدال تعیین می‌شود؛ به نحوی که اکنون حداکثر ضریب کنسانتره ۱۶ درصد، گندله ۲۳٫۵ درصد و آهن اسفنجی ۵۰ درصد است.

کنسانتره‌سازان در حاشیه زیان 

عسگرزاده با تاکید بر لزوم افزایش قیمت محصولات معدنی زنجیره فولاد ادامه داد: اگر مارجین سود آهن اسفنجی کمی بالاتر برود و مثلا ضریب آن به ۵۳ تا ۵۵ درصد برسد، در آن صورت ضریب گندله هم می‌تواند به ۲۷ تا ۳۰ درصد برسد تا تعادل برای مارجین سود حفظ شود. به همین نسبت ضریب کنسانتره هم می‌تواند به ۲۰ درصد یا  بالای آن برسد و اگر این اتفاق بیفتد، کنسانتره‌ساز می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد؛ اما اگر ضریب کنسانتره روی ۱۶ درصد باقی بماند، کنسانتره‌ساز نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد،  چون باید سنگ آهن را حداکثر با ضریب ۵/۵ درصد قیمت شمش خریداری کند که چنین سنگ آهنی را فقط برخی معادن بزرگ تولید می‌کنند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران درباره وضعیت معادن مختلف سنگ آهن کشور نیز توضیح داد: معادن بزرگ عموما فرآیند تولید کنسانتره را نیز انجام می‌دهد، ولی معادن کوچکتر فاقد سیستم ساخت کنستانتره هستند. از سوی دیگر، معادن بزرگ کنسانتره‌ساز، سنگ آهن مورد نیاز خود را معمولا با ضریب بالای ۸ درصد مجاز می‌خرند، اما معادن کوچکتر نمی‌توانند این محصول را با ضریب  ۸ درصدی خریداری کنند، چون عموما نقطه سر به سری قیمت کنسانتره و سنگ آهن ضریب ۷ درصد نرخ شمش فولاد خوزستان است.

وی در ادامه بیان کرد: به همین علت است که فعالان حوزه معدن معتقدند اگر ضریب کنسانتره روی ۱۶ درصد بماند و سنگ آهن با ضریب ۸ درصد خریداری شود، به طور حتم تولیدکننده کنسانتره در حاشیه زیان خواهد بود، زیرا هزینه عملیاتی‌اش در تعیین این ضرایب دیده نشده است. لازم به ذکر است که بی‌توجهی به این موضوع از سال گذشته مساله‌ساز شد و بسیاری از معادن با توجه به همین مسائل به این مبنای قیمتی معترض هستند و همین اعتراضات، بنای تغییرات مدل فروش و اصلاح ضرایب قیمتی شد.

بحث‌های بی‌حاصل بر سر تعیین ضریب کنسانتره 

عسگرزاده با تاکید بر اینکه هنوز ضرایب قیمتی محصولات بالادستی زنجیره فولاد تغییری نکرده است، اظهار داشت: هر چند جلسات متعددی برای این موضوع برگزار شد و فولادی‌ها پیشنهاد ضریب ۱۷٫۵ درصد را برای کنسانتره دادند، ولی براساس قیمت‌های کارشناسی و سایر محاسبات انجام‌شده، پیشنهاد انجمن سنگ آهن ضریب ۲۱ برای کنسانتره است که طبق این ضریب قیمتی، بقیه محصولات هم متناسب با آن مارجین سود توازن خواهند داشت.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: همچنین طبق این پیشنهاد، می‌توان ضریب ۹ تا ۱۰ درصد را برای سنگ آهن عیار ۵۰ تا ۵۲ تعیین کرد و به این صورت، سود عادلانه در تمام زنجیره تقسیم خواهد شد. البته پیشنهاد دولتی‌ها مشابه انجمن فولاد ضریب ۱۷٫۵ درصد برای قیمت سنگ آهن است و کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی نیز عدد متوسط ۱۹ را بدون بحث کارشناسی ولی  کدخدامنشانه به فعالان زنجیره فولاد پیشنهاد داده که البته حتی روی این عدد نیز توافقی حاصل نشده و هنوز هم این جلسات بی‌حاصل مانده است.

وی تغییر ضرایب قیمتی محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد را بعد ابلاغ شیوه‌نامه تازه دولت راحت‌تر دانست و تصریح کرد: با توجه به این که مبنای شیوه‌نامه جدید، ساماندهی عرضه و تقاضا در زنجیره فولاد است، ضرایب قیمتی با استفاده از این شیوه‌نامه راحت‌تر قابل محاسبه خواهند بود و قطعا اگر مبنای قیمت کنسانتره نیز مطابق سایر محصولات زنجیره فولاد ۸۰ درصد نرخ‌های جهانی باشد، به این ترتیب قیمت گندله و آهن‌اسفنجی هم نرخ‌های مناسب‌تری را پیدا می‌کنند و این ضرایب به جایگاه اصلی خود بازمی‌گردند. البته شاید در کوتاه‌مدت این اتفاق نیفتد، ولی در نهایت قیمتها واقعی خواهد شد و نرخ کنسانتره به رقمی حول و حوش ۲۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان خواهد رسید.

درخواست‌های انجمن سنگ آهن از دولت 

عسگرزاده با بیان این که در شیوه‌نامه جدید دولت ماده‌ای برای تعیین قیمت محصولات بالادستی زنجیره فولاد در نظر گرفته نشده، اظهار داشت: ماده ۹ شیوه‌نامه بر لزوم سیاستگذاری وزارت صمت درباره عرضه سنگ آهن، گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی در بورس کالا تاکید دارد و انجمن سنگ آهن نیز در نشست با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به طور مشخص درخواست کرده است که برنامه‌ریزی برای صنایع بالادستی زنجیره فولاد مشمول مرور زمان نشود که البته معاون معدنی وزارت صمت نیز در واکنش به این درخواست اعلام کرده که در تلاش است تا با کمک همکاران خود در کمیته مرتبط با دستورالعمل‌های شیوه‌نامه، تا یک ماه آینده نتیجه نهایی دستورالعمل‌ها را تدوین کند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران همچنین به پیشنهاد این انجمن در دیدار با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور مبنی بر لزوم تعیین ضریب نرخ سنگ آهن بر مبنای قیمت‌های منطقه CIS عنوان کرد: تعیین قیمت سنگ آهن با سایر محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولادی متفاوت است و ما پیشنهاد داده‌ایم که از این پس، قیمت‌گذاری برای کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی طبق فرمول فولاد باشد، اما نرخ سنگ آهن بر مبنای قیمت‌های جهانی تعیین شود. البته هر چند در نشریه متال بولتن، برای قیمت سنگ آهن در منطقه CIS نرخ مشخصی اعلام نمی‌شود، اما می‌توان برای آن مشابه‌سازی کرد تا شرایط قیمت‌گذاری برای کل زنجیره یکسان باشد و عدالت به تمام زنجیره بازگردد.

No Comments

Post A Comment