قراضه آهن؛ تهدیدی برای صادرکنندگان سنگ آهن به چین

قراضه آهن؛ تهدیدی برای صادرکنندگان سنگ آهن به چین

به گزارش فولادبان؛ نشریه اقتصادی آمریکایی فوربس در گزارش تحلیلی، قراضه آهن در چین را به عنوان تهدیدی مهم برای بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی جهان مطرح کرده است.

براساس این گزارش، شرکت‌های BHP، Rio Tinto، Anglo American، Vale و Fortescue Metals که بزرگترین صادرکنندگان سنگ آهن دنیا هستند برای کسب درآمد تا حد زیادی به تقاضای صنعت فولاد چین متکی‌اند که عمدتا از سنگ آهن وارداتی از معادن استرالیا، برزیل و آفریقای جنوبی تأمین می‌شود.

افزایش استخراج سنگ آهن در چین، یک راه مهم برای کاهش وابستگی این کشور به واردات سنگ آهن است، اما منبع دیگر این کشور برای تحقق این هدف، قراضه فولاد است که در چین، نقشی کمتر از سایر کشورها با صنایع بزرگ فولاد مانند ژاپن داشته است.

برآورد بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی این است که قراضه فولاد در حال حاضر فقط ۲۰ درصد از مواد اولیه مصرفی توسط کارخانه‌های فولادسازی چین را تأمین می‌کند، در حالی که در ژاپن سهم آن ۳۲ درصد است. البته انتظار می‌رود طی ۱۰ سال آینده استفاده از قراضه در صنعت فولاد چین افزایش یابد تا به سهم ژاپن نزدیک شود و شاید تا سال ۲۰۳۰ به ۳۰ درصد از مواد اولیه کارخانه‌های فولادی چین برسد.

افزایش مصرف قراضه در صنعت فولاد چین به معنای کاهش تقاضا برای سنگ آهن است که سودآورترین ماده تولیدی غول‌های معدنی جهان همچون BHP، Rio Tinto، Anglo American، Vale و Fortescue Metals محسوب می‌شود.

تأثیر افزایش وابستگی صنعت فولاد چین به سنگ آهن تولید داخل و قراضه فولادی، به دقت توسط سرمایه‌گذاران شرکت‌های معدنی که در سال جاری از رشد قیمت سنگ آهن به علت افزایش تقاضای چین، سودهای کلانی به دست آورده‌اند، پیگیری می‌شود.

مورگان استنلی، پیش‌بینی کرده است که قیمت سنگ آهن با عیار بالا می‌تواند از قیمت فعلی ۱۳۰ دلار در هر تن به ۵۶ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۵ سقوط کند و اگر چین بتواند همه قراضه‌های فولادی خود را بازیافت کند، شاید قیمت سنگ آهن به ۴۵ دلار در هر تن هم برسد.

البته صادرکنندگان سنگ آهن به چین علاوه بر اینکه با روند افزایشی مصرف قراضه فولاد روبه‌ر‌و هستند، می‌توانند با کاهش طبیعی تولید فولاد چین به علت بلوغ اقتصاد این کشور نیز روبرو شوند.

طبق برآورد مورگان استنلی، تخمین زده می‌شود که مصرف قراضه آهن در چین تا سال ۲۰۳۰ به ۲۸۵ میلیون تن برسد و جایگزین ۱۵۵ میلیون تن تقاضای سنگ آهن این کشور شود.

مورگان استنلی همچنین معتقد است که تولید فولاد چین تا سال ۲۰۳۰ با کاهش ۱۴ درصدی مواجه خواهد شد که تقاضا برای سنگ آهن را تا ۲۰۰ میلیون تن کاهش می‌دهد. این مسئله باعث کاهش کل تقاضای سنگ آهن چین به ۳۵۵ میلیون تن یعنی ۲۴ درصد کمتر از سطح امروز می‌شود و به نظر می‌رسد تقاضا به سطح سال ۲۰۱۲ بازگردد.

از اوایل سال ۲۰۲۵ ترکیبی از رشد مصرف قراضه آهن و کاهش طبیعی تقاضای فولاد چین می‌تواند بازار سنگ آهن را با مازاد سالیانه ۱۰۰ میلیون تنی مواجه کند.

البته فعلا قراضه فولاد تهدیدی برای صادرکنندگان سنگ آهن به چین محسوب نمی‌شود، زیرا افزایش تقاضا کارخانه‌های فولاد را غافلگیر کرده است و سیستم‌های حمل و نقل هم با محدودیت‌های کرونا مواجه شده‌اند؛ با این حال، مورگان استنلی به سرمایه‌گذاران حوزه سنگ آهن هشدار داده است که در میزان استخراج باید نسبت به ریسک‌های قراضه آهن متوجه باشند.

No Comments

Post A Comment