کابوس میلگرد ۱۵ هزار تومانی

کابوس میلگرد ۱۵ هزار تومانی

به گزارش فولادبان، بازار فولاد این هفته در مجموع سیری صعودی را در پیش گرفت و اگرچه برخی بنگاه‌داران آهن در روزهای آخر هفته برای تامین نقدینگی مورد نیاز و آماده شدن جهت دریافت خریدهایی که در هفته‌های اخیر از بورس کالا داشته‌اند، تحفیف‌های فضایی دادند، اما در هفته‌ای که گذشت، روند کلی بازار آهن رو به بالا بود.

به نحوی که در روز سه‌شنبه متوسط نرخ میانگین موزون شمش بلوم در معاملات بورس کالا با احتساب مالیات بر ارزش افزوده ۱۲ هزار و ۶۷۱ تومان ثبت شد که این رقم ۷/۷ درصد نسبت به هفته قبل افزایش داشت. همچنین در روز چهارشنبه هم متوسط نرخ میانگین موزون میلگرد در معاملات بورس کالا با احتساب مالیات بر ارزش افزوده با ۷/۵ درصد رشد نسبت به هفته قبل به ۱۳ هزار و ۶۸۳ تومان رسید.

در آخرین روز این هفته نیز متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد با رشدی بیش از ۴۰۰ تومانی نسبت به هفته گذشته به حوالی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و میانگین قیمت هر کیلو تیرآهن ۱۴ هم در بازار آزاد با افزایشی بیش از ۵۰۰ تومانی نسبت به با رقم تقریبی ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان ثبت شد.

همچنین در روز پنجشنبه متوسط نرخ انواع نبشی نیز با صعودی بیش از ۷۵۰ تومانی نسبت به هفته قبل به حوالی قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و میانگین قیمت انواع پروفیل با ضخامت ۲ هم با افزایشی حدودا ۳۰۰ تومانی نسبت به هفته گذشته به طور تقریبی نرخ ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان را ثبت کرد.

اما درباره پیش‌بینی اوضاع قیمت محصولات فولادی در هفته پیش‌رو باید گفت از میان روندهای اثرگذار بر قیمت فولاد تقریبا بیشتر عوامل سیگنال رشد می‌دهند. درباره ارز اگرچه دلار نیما در هفته جاری نسبت به هفته گذشته ۹۹ تومان و دلار آزاد ۲۵۰ تومان کاهش داشت، اما افزایش تنش‌های منطقه‌ای موجب شده است که نتوانیم دورنمای کاهش قابل توجهی را برای ارز در روزهای آتی متصور باشیم؛ البته در این میان اختلافات داخلی دولت و مجلس بر سر بودجه هم مزید برعلت شده است.

هفته پیش‌رو همچنین مطابق آنچه در متن شیوه‌نامه فولادی جدید دولت مشخص شده است، موعد تغییر مبنای قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا براساس قیمت‌های جدید منطقه CIS است و اگر در معاملات هفته آتی بورس، قیمت میلگرد صادراتی این منطقه معادل ۶۷۰ دلار در هر تن لحاظ شود، با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، قیمت پایه میلگرد در بورس کالا به ۱۴ هزار ‌ و۹۰۰ تومان نزدیک خواهد شد.

سوال اصلی فعالان بازار فولاد اما اینجاست که در هفته پیش‌رو، آیا بازار آزاد نیز هم‌پای بورس شاهد افزایش قیمت خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت براساس نظر بسیاری از فعالان بازار، احتمال وقوع این اتفاق بسیار ضعیف است؛ به عبارت دیگر گران شدن قیمت مقاطع در بازار آهن براساس المان‌های بورسی قانون دائمی بازار نیست.

شاید با یک مثال ذهن شما بازتر شود؛ می‌دانید که اکنون قیمت خودرو در کارخانه با بازار آزاد بسته به نوع خودرو بعضا اختلاف چند ده میلیونی دارد، اما چهار سال پیش در همین بازار، خودروسازان با وام و تسهیلات خودرو می‌فروختند و در بازار قیمت‌ها پایین‌تر از نرخ کارخانه بود.

اکنون هم در بازار آزاد آهن با توجه به اینکه تقاضای مصرفی به کف رسیده و طرح‌های عمرانی دولت هم که کاملا خوابیده است، احتمال دارد قیمت محصولات فولادی در روزهای آینده با شیب بسیار ملایم‌تری نسبت به قیمت‌های بورس کالا حرکت کند و در روزهایی حتی قیمت بازار از بورس با فاصله معناداری پایین‌تر باشد.

از طرفی چون در هفته پیش‌رو موعد تحویل خریدهای هفته‌های گذشته بورس فرا خواهد رسید، بنگاه‌داران به علت کمبود مشتری و نبود نقدینگی حاضر خواهند شد بخشی از سود حاصل از گین‌گیری تغییر قیمت CIS را با خردیداران سهیم شوند و با ارائه تخفیف‌های جذاب جلوی شیب تند رشد قیمت‌ها را بگیرند.

همچنین به نظر می‌رسد از هفته پیش‌رو فشارهای مجلس به دولت به علت اعمال قیمت‌های جدید در بورس کالا بیشتر خواهد شد؛ بخصوص که اخیرا معاون معدنی وزیر صمت اعلام کرده است که تغییر مبنای قیمت براساس CIS و همچنین تغییر هفتگی و نه ماهیانه قیمت پایه بورس در دستور کار قرار گرفته و حتی احتمال کاهش ضریب ۸۰ درصدی تعیین‌شده در شیوه‌نامه هم وجود دارد. از طرفی دیگر، وزیر صمت اخیرا در دو نشست مختلف از تشکیل کمیته فولاد در هفته پیش‌رو برای تعیین قیمت محصولات فولادی خبر داده است.

این المان‌ها نمایانگر این موضوع است که اگرچه ممکن است این هفته قیمت مقاطع طویل و دیگر محصولات فولادی به سقف خود نرسد، اما در نهایت چون زلف قیمت فولاد در بازار داخلی کشور به نرخ‌های جهانی و قیمت ارز گره خورده و فعلا هم نرخ‌های جهانی با شتابی تند رو به بالا حرکت می‌کند، بعید نیست که در چند هفته آینده شاهد میلگرد ۱۵ هزار تومانی در بازار آهن کشور باشیم؛ مگر این که مگر بر اثر فشارهای مجلس و کاهش تقاضای مصرفی اتفاق دیگری رخ دهد.

 

 

///پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment