بزرگترین کارخانه فولاد جهان با سوخت هیدروژنی در اتریش ساخته می‌شود

بزرگترین کارخانه فولاد جهان با سوخت هیدروژنی در اتریش ساخته می‌شود

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن امیدوار است که این وضعیت را بهبود بخشد. این شرکت به همین منظور در حال ساخت بزرگترین کارخانه فولاد بدون انتشار کربن خالص در جهان در اتریش است.

این کارخانه در مجتمع سازنده فولاد Voestalpine اتریش و توسط واحد انگلیسی میتسوبیشی احداث می‌شود و سالانه ۲۵۰،۰۰۰ تن محصول فولادی تولید خواهد کرد. تولید آزمایشی این کارخانه امسال آغاز خواهد شد.

تجهیزات نسل بعدی این کارخانه از هیدروژن به جای زغال‌سنگ در فرآیند احیای سنگ‌آهن استفاده می‌کنند. بیشترین میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن در ساخت فولاد در طی مرحله احیای سنگ‌آهن ایجاد می‌شود.

کارخانه میتسوبیشی از سوخت هیدروژن برای فرآیند احیای سنگ‌آهن مصرف می‌کند که نسبت به کوره‌های بلند فولاد کمتری تولید می‌کنند، اما به نصف سرمایه‌گذاری نیاز دارند (تقریباً ۴٫۸ میلیارد دلار در مقابل ۹٫۶ میلیارد دلار).

قیمت فعلی هیدروژن حدود ۱۰۰ ین در هر مترمکعب استاندارد است. دولت ژاپن قصد دارد از طریق تولید انبوه تا سال ۲۰۳۰ هزینه سوخت هیدروژن را به ۳۰ ین در هر مترمکعب استاندارد کاهش دهد که متأسفانه، ممکن است کافی نباشد. یک مدیر اجرایی در یک سازنده بزرگ فولاد می‌گوید که این قیمت باید به زیر ۱۰ ین برسد تا احیای مستقیم سنگ‌آهن با سوخت هیدروژن در صنعت فولاد دوام داشته باشد.

با این وجود، شرکت‌های دیگر در حال بررسی فرآیند تولید فولاد با سوخت هیدروژن هستند. بزرگترین تأمین‌کننده تجهیزات ساخت فولاد در جهان، SMS آلمان و شرکت دانیلی ایتالیا که رتبه دوم را دارد از این جمله هستند. همچنین ArcelorMittal لوکزامبورگ قصد دارد امسال یک کارخانه آزمایشی تولید فولاد هیدروژنی در آلمان بسازد و Thyssenkrupp و Salzgitter آلمان هم در حال سرمایه‌گذاری در این زمینه هستند.

میتسوبیشی، به عنوان سومین تأمین‌کننده تجهیزات تولید فولاد در جهان، با تأمین زنجیره تأمین هیدروژن، آن را یک گام جلوتر می‌برد. این شرکت قبلاً سهمی از یک شرکت نروژی را خریداری کرده است که تجهیزات تولید هیدروژن را تولید می‌کند و قصد دارد سهام تولیدکنندگان هیدروژن در استرالیا را به دست آورد. این شرکت بر مهندسی تجهیزات و ساخت‌وساز و تأمین هیدروژن پس از بهره‌برداری نظارت خواهد کرد. با این کار، تقاضای صنعت فولاد برای هیدروژن به عنوان کربن‌زدایی زیاد می‌شود.

در تابستان سال ۲۰۲۰، اتحادیه اروپا طرح را برای سرمایه‌گذاری ۵۷۲ میلیارد دلار (۴۷۰ میلیارد یورو) در هیدروژن تا سال ۲۰۵۰ ارائه کرد. انتظار می‌رود که کارخانه‌های تولید فولاد هیدروژن همراه با افزایش تعداد مشاغل در اروپا که در زمینه هیدروژن فعالیت می‌کنند، از پشتیبانی برخوردار شوند.

 

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment