کاهش قیمت مقاطع و ادامه زیر فروشی بنگاه‌داران

کاهش قیمت مقاطع و ادامه زیر فروشی بنگاه‌داران

در روز چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه، از ۲۳۴ هزار تن عرضه مقاطع عرضه‌شده در بورس کالا تنها ۰٫۳۳ درصد آن هم به قیمت پایه معامله شد. در بازار آزاد اما فعالان با ادامه پدیده زیر فروشی بنگاه‌داران رو‌به‌رو هستند و بسیاری از مبادی فروش قیمت‌های خود را پایین‌تر از کارخانه‌های نورد اعلام می‌کنند.

در این شرایط به نظر می‌رسد سایه عوامل خارج از بورس کالا بر بسیاری سنگینی می‌کند؛ برخی فعالان بازار معتقدند به علت تحریم‌های دیروز آمریکا، صادرات برای فولادسازان دشوارتر خواهد شد و مجبور به افزایش عرضه در داخل می‌شوند؛ این موضوع هم به علت کاهش ساخت‌وساز و فعالیت های عمرانی از یکسو و خروج تقاضای سرمایه‌ای از بازار فولاد از سوی دیگر، می‌تواند باعث پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا و کاهش قیمت‌ها شود.

از طرف دیگر، در صورت عملی شدن دستور وزیر صمت برای کاهش ۱۰ درصدی ضرایب CIS، در هفته پیش‌رو قیمت پایه بورس هم کم خواهد شد؛ همین موضوع خریداران را برای خرید مردد کرده است؛ در حال حاضر خریدار در بازار به حداقل رسیده است و بنگاه‌داران با دادن تحفیف‌های قابل توجه سعی بر افزایش نقدینگی خود دارند.

این در حالی است که کارخانجات نوردی که در هفته‌های گذشته و قبل از اعمال ضرایب جدید CIS شمش بلوم با قیمت پایین‌تری خریداری کرده‌اند، این روزها حتی با قیمت پایین‌تر از بورس کالا هم مشتری ندارند؛ البته آنها دیروز بیش از ۶۰ هزار تن شمش هم با قیمت‌های پایه بالا خریداری کردند.

در هر صورت، هم‌اکنون (۱۴:۱۵ چهارشنبه ۱۷ دی) براساس قیمت‌های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی، قیمت انواع میلگرد آجدار بعضا با ثبات ولی عمدتا با کاهش ۳۰ تا ۴۰۰ و حتی ۵۵۰ تومانی مواجه شده است؛ رنج قیمت میلگرد ۱۴ آجدار نیز در محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تا ۱۴ هزار تومان قرار دارد.

همچنین نرخ تیرآهن کیلویی نیز عمدتا ثبات و بعضا با کاهش ۱۵۰ تومانی مواجه شده است و نرخ هر شاخه از تیرآهن ذوبی در سایزهای پرمصرف هم بین ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان کاهش داشته است. در روز چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه فروش نبشی و ناودانی هم در نیمی از مبادی با قیمت ثابت و در نیمی دیگر با کاهش ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی قیمت انجام شد.

اما مبادی فروش محصولات حوزه لوله و پروفیل پروفیل هر سه حالت افزایش، ثبات و کاهش قیمت را نشان داد؛ به نحوی که برخی مبادی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومان افزایش و برخی دیگر بین صفر تا ۲۰۰ کاهش قیمت داشته‌اند، گرچه جو کلی حاکم بر این بازار همچنان همراه با رشد ملایم قیمت‌هاست؛ رنج قیمت پروفیل با ضخامت ۲ نیز در محدوده ۲۳٫۱ تا ۲۴ هزار تومان قرار گرفت.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment