احتمال کاهش تولید فولاد چین در سال ۲۰۲۱

احتمال کاهش تولید فولاد چین در سال ۲۰۲۱

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان در تحلیل موسسه Breakwave Advisors آمده است:‌ قیمت سنگ آهن در بالاترین سطح تقریبا یک دهه اخیر وارد سال جدید شد، زیرا فشار عرضه به دلیل کندتر شدن صادرات برزیل همراه با تقاضای شدید چین باعث ایجاد طوفان قیمت برای مواد فولادی شده است.

هنوز هم هزینه‌های بالای ورودی برای کارخانه‌های تولید فولاد ادامه دارد و همراه با قیمت‌های بسیار بالای زغال سنگ کک‌سازی، ماده مهم دیگری برای کارخانه‌های تولید فولاد، حاشیه سود تحت فشار باقی می‌ماند.

اگر کسی دقیقاً به حاشیه سود اصلی که طبق نیاز متوسط کارخانه فولاد برای تولید یک تن فولاد ساخته‌شده به دست می‌آید، نگاه کند، مشخص می‌شود که مدتی است حاشیه سود تولید فولاد تحت فشار است.

همان‌طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، به دنبال سطوح بسیار قوی سال ۲۰۱۸، حاشیه سود تولید فولاد در چین به تدریج کاهش یافته و اکنون نزدیک به سطح متزلزل است.

نمودار حاشیه سود تولید فولاد در چین در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، یوآن/تن

با این وجود، تولید فولاد در سال ۲۰۲۰ به رکورد جدیدی در چین رسید و احتمالاً بیش از ۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بود. علاوه بر این، موجودی‌های فولاد بر اساس آمار تاریخی همچنان بالا هستند (آخرین آمار ۹ درصد بالاتر از سطح سال قبل بود).

این موارد چندان منطقی نیستند، زیرا سودآوری تولید فولاد تحت فشار به نظر می‌رسد، با این وجود کارخانه‌های تولید فولاد در بازاری که به نظر می‌رسد مملو از فولاد است تا آنجا که می‌توانند تولید می‌کنند.

موسسه Macquarie، از طریق بررسی خود، در واقع تصویر متفاوتی از نظر سودآوری کارخانه‌های فولاد ارائه داده است. چنین بررسی کیفی ممکن است پاسخ‌های بیشتری نسبت به محاسبه عمومی ساده فقط براساس قیمت‌های آتی و فرمول‌های مقدار از پیش تعیین‌شده ارائه دهد.

همان‌طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، عملکرد کارخانه‌های تولید فولاد چین بسیار سودآور است، زیرا قیمت فولاد، مطلوب است و انتظار می‌رود که در آینده قابل پیش‌بینی به همین ترتیب باقی بماند.

نموداری که نشان می‌دهد کارخانجات فولادساز چینی همچنان دارای حاشیه سود بالایی هستند.

موسسه Macquarie در نمودار زیر هم نرخ استفاده از ظرفیت کارخانجات فولاد چین را نشان داده است که استفاده از این صنعت در این زمان از سال در سطح بالایی قرار دارد. تفاوت بین این دو نمودار مربوط به سودآوری مطلق در مقابل سودآوری یک کارخانه فولاد است، بنابراین ممکن است در واقع استفاده از این رابطه حلقه گمشده بین سودآوری واحد و سودآوری کلی در سطح کارخانه فولاد باشد.

نمودار نرخ بهره‌برداری از ظرفیت کارخانجات فولاد چین در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰

علاوه بر این، درخواست کاهش تولید فولاد توسط مقامات چینی می‌تواند باعث افزایش قیمت فولاد شود و در عین حال تقاضا برای سنگ آهن و زغال کک را کاهش دهد و منجر به کاهش هزینه‌های ورودی شود.

همانطور که اخیراً بلومبرگ گزارش داد، چین در تلاش است تا بازار داغ سنگ آهن  را برای سال ۲۰۲۱ آرام کند. یک مدیر ارشد صنعت فولاد چین در این باره گفته است که افزایش اخیر ارزش سنگ آهن  بر اساس سفته‌بازی‌های پایدار نیست و وقتی بازار آرام شود، روند معکوس خواهد شد.

لو تیژون، نایب رئیس انجمن آهن و فولاد چین نیز روز شنبه در کنفرانس سالانه Mysteel Global در شانگهای تاکید داشت که قیمت سنگ آهن در روند نزولی قرار خواهد گرفت. لو گفته است که افزایش قیمت سنگ آهن و زغال کک باعث افزایش قیمت فولاد و کاهش سود کارخانه‌ها خواهد شد.

علاوه بر این، انتظارات در مورد رشد تولید فولاد در سال ۲۰۲۱ به آرامی در حال کاهش است و مقامات به دنبال کاهش واقعی تولید فولاد هستند، چیزی که می‌تواند از قیمت‌های بالای فولاد و حاشیه‌های قوی‌تر برای آینده قابل پیش‌بینی پشتیبانی کند.

موسسه آرگوس هم در این باره نوشته است: وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) اعلام کرد که صنعت فولاد این کشور، به عنوان بخشی از طرح‌های کاهش گازهای آلاینده تحت چهاردهمین برنامه پنج ساله اقتصادی این کشور (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵) باید تولید فولاد خام خود را در سال ۲۰۲۱ کاهش دهد.

شیائو یاکینگ، وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین، در جریان یک کنفرانس کاری در ۲۸ تا ۲۹ دساپمبر گفت که بخش فولاد چین با تولید ۱ میلیارد تن در سال، به عنوان یک صنعت پرمصرف انرژی، باید قاطعانه تولید را کاهش دهد.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین قصد دارد طرح‌های کم‌کربن و پروژه‌های سبز را ترویج کند، به همین دلیل تلاش‌ها را برای کاهش تولید فولاد افزایش می‌دهد و قوانین جدیدی را برای جایگزینی ظرفیت بخش فولاد صادر می‌کند.

یک بازرگان سنگ آهن در پکن در این باره گفت: دولت احتمالاً محدودیت‌های تولید فولاد را افزایش می‌دهد تا تولید فولاد خام را کاهش دهد که ممکن است روی نسبت‌های ترکیب سنگ آهن  در کوره‌های بلند تأثیر بگذارد.

تعداد بسیار کمی پیش‌بینی می‌کردند که سال ۲۰۲۰ یک سال رکورددار برای تولید فولاد چین باشد، به‌ویژه در اواسط بیماری همه‌گیر کرونا. صنعت فولاد چین در حال حاضر سالم به نظر می‌رسد و در موقعیت خوبی برای بهره‌گیری از رشد زیرساخت‌هایی است که چین و بقیه جهان به احتمال زیاد در دوران پساکرونا تجربه خواهند کرد.

 

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment