استنلس استیل دوپلکس چیست؟

استنلس استیل دوپلکس چیست؟

ژیکال استیل؛ استنلس استیل دوپلکس یا دو فازی، همانطور که از اسم آن مشخص است، آلیاژی متشکل از مقادیر برابر دو فاز آستنیت و فریت بوده، به طوری که ترکیب شیمیایی آن حاوی 22 الی 25 درصد عنصر کروم، 5 تا 7 درصد نیکل، تا حداکثر 4 درصد مولیبدن و مقادیر استاندارد مس و نیروژن می باشند. استنلس استیل دوپلکس دارای خواصی چون مقاومت در برابر خوردگی مناسب، استحکام بالا و همچنین فرایند تولید آسان می باشد. خواص فیزیکی این آلیاژ چیزی مابین خواص انواع استنلس استیل آستنیتی و فریتی بوده، اما لازم به ذکر است که تمایل آن بیشتر به سمت استنلس استیل فریتی می باشد.
در عکس زیر، ریز ساختار استنلس استیل دوپلکس نشان داده شده است، به طوری که فاز آستنیت زردرنگ، همچون جزایری بوده که فاز آبی فریت را احاطه نموده است. وقتی آلیاژ تا دمای محیط سرد شود، بالغ بر نیمی از دانه های فریت به دانه های آستنیت تغییر فاز می دهند.

تاریخچه استنلس استیل دوپلکس

استنلس استیل دوپلکس با ساختار مختلط و تقریباً برابر از فازهای آستنیت و فریت، حدوداً 80 سال پیش تولید گردیده است. انواع اولیه آن، آلیاژهایی از کروم، نیکل و مولیبدن بوده است. اولین استنلس استیل دوپلکس کارشده در سال 1930 در کشور سوئد و در صنعت تولید کاغذ مورد استفاده قرار گرفت.در همین سال، در کشور فنلاند استنلس استیل دوپلکس ریخته گری می شد. گرید استنلس استیل دوپلکس AISI 329 بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شد و در تیوب مبدل های حرارتی با کاربرد اسید نیتریک مورد استفاده قرار گرفت. یکی از اولین گریدهای استنلس استیل دوپلکس که به طور اختصاصی و سفارشی به منظور بهبود مقاومت به خوردگی تحت تنش در محیط کلریدی تولید گردید، 3RE60 می باشد. در سال های بعد، گریدهای ریختگی و گریدهای کار شده استنلس استیل دوپلکس، در کاربردهای مختلفی از قبیل ساخت انواع پمپ، مبدل های حرارتی و مخازن مورد استفاده قرار گفت.

برخی آلیاژهای استنلس استیل دوپلکس

ویژگی های استنلس استیل دوپلکس

خواص استنلس استیل دوپلکس مشابه خواص استنلس استیل معمولی بوده، البته با مزایایی بیشتر
استحکام: استنلس استیل دوپلکس استحکامی تقریباً دو برابر استنلس استیل آستنیتی یا فریتی دارد.
چقرمگی و شکل پذیری: استنلس استیل دوپلکس چقرمگی وشکل پذیری بسیاری بهتری نسبت به گروه فریتی داشته، در حالی که به مقادیر بسیار مطلوب و عالی استنلس استیل آستنیتی نمی رسد.
مقاومت به خوردگی: استنلس استیل دوپلکس مقاومت به خوردگی تحت تنش بسیار خوبی از خود نشان می دهد که این خاصیت ناشی از ناحیه فریتی این آلیاژ می باشد. مقاومت به خوردگی تحت تنش در بعضی شرایط محیطی مانند کلریدها، رطوبت و دماهای بالا در این آلیاژ ممکن است کاهش پیدا کند.
قیمت: استنلس استیل دوپلکس با مقادیر عناصر کروم و نیکل کمتر نسبت به استنلس استیل آستنیتی، مقاومت به خودگی یکسانی دارد. به علت کمتر بودن مقادیر آلیاژی، قیمت این مواد کمتر می باشد، به طوری که این موضوع در تولید انبوه خود را نشان می دهد. علاوه بر این، امکان کاهش سطح مقطع استنلس استیل دوپلکس به واسطه استحکام بالای آن در مقایسه با استنلس استیل معمولی وجود دارد.

 

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment