طرح فولادی کمیسیون صنایع؛ دومین دستور کار پارلمان

طرح فولادی کمیسیون صنایع؛ دومین دستور کار پارلمان

ژیکال استیل؛ به‌گزارش فولادبان، در روزهای پایانی هفته گذشته رسانه‌ها از احتمال بررسی ۳ طرح معدنی مهم در جلسات این هفته صحن علنی مجلس شورای اسلامی خبر دادند. در میان این طرح‌ها اما مهمترین طرح که در واقع حدود دو ماه است که در نوبت بررسی در صحن علنی قرار دارد، طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار است؛ طرحی که اوایل آبان‌ماه و در روزهایی که اختلافات بر سر دستورالعمل پیشنهادی پیشین وزارت صمت برای تعیین قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا بالا گرفته بود، از طرف کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارائه شد، اما هنوز فرصت رسیدگی به آن در صحن علنی مجلس فراهم نشده است.

دومین طرح معدنی مهم کمیسیون صنایع و معادن که احتمال دارد این هفته در صحن علنی مجلس بررسی شود نیز گزارش این کمیسیون مبنی بر تصویب تقاضای طرح تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان است؛ طرحی که آن هم از سال ۹۷ در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار داشته، اما در مجلس پیشین از دستور کار خارج شد و از مهرماه امسال جمعی ۱۸ نفره از نمایندگان مجلس مجددا اجرای آن را کلید زده‌اند. این طرح نیز حدود سه هفته پیش در کمیسیون صنایع و معادن به تصویب رسید و حالا در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، جمعی از منتخبان ملت فرآیند تفحص از فولاد مبارکه را آغاز خواهند کرد.

سومین طرح معدنی مهمی که این هفته ممکن است نوبت به بررسی آن در صحن علنی مجلس برسد، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن است؛ طرحی که اگر به تصویب برسد، تعداد زیادی از قوانین منقضی‌شده و غیرقابل اجرا در حوزه معدن که در سال‌های گذشته به تصویب رسیده‌اند، لغو خواهد شد تا پس از آن کمیسیون صنایع طرح خود را برای اصلاح قانون معادن به صحن علنی مجلس بیاورد.

علی جدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با فولادبان از در دستور کار قرار گرفتن هر سه طرح در جلسات علنی این هفته مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: علاوه بر این سه دستور جلسه، یک دستور جلسه مهم دیگر نیز که درباره اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است، در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد که این دستور جلسه در واقع اولویت اول مجلس خواهد بود.

وی افزود: دومین دستور جلسه فردای مجلس شورای اسلامی نیز طرح کمیسیون صنایع و معادن برای توسعه و تولید پایدار در زنجیره فولاد است که احتمالا کلیات آن در صحن علنی تصویب می‌شود و سپس برای بررسی اصلاحات به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع داده خواهد شد. در این شرایط، کمیسیون باید پس از ۴۸ ساعت به اشکالات واردشده در صحن علنی پاسخ دهد و مجددا طرح را برای رای‌گیری به صحن علنی مجلس عودت دهد و براین اساس به نظر می‌رسد طرح فولادی کمیسیون صنایع این هفته تعیین تکلیف خواهد شد.

جدی درباره مطرح شدن موضوع تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان نیز توضیح داد: به احتمال زیاد در یکی از جلسات این هفته مجلس شورای اسلامی، افرادی که طراح این موضوع هستند، در صحن علنی مجلس توضیحات بیشتری ارائه خواهند داد و احتمال رای آوردن این طرح در مجلس و عملی شدن آن بسیار زیاد است؛ البته باید یادآور شد که اگر بررسی طرح تحقیق و تفحص در جلسه فردا به دلیل کمبود وقت انجام نشود، بررسی آن به جلسه بعدی مجلس موکول خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معدن مجلس تاکید کرد: در صورت رای آوردن طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه در مجلس، کمیته تحقیق و تفحص از این شرکت در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ایجاد می‌شود و این کمیته هم باید ظرف سه تا شش ماه جواب بررسی و تحقیقات خود را به صحن علنی ارائه دهد.

وی در پایان درباره تغییر قانون معادن و بررسی طرح لغو قوانین منقضی‌شده در این حوزه تصریح کرد: با توجه به تعدد موضوعاتی که این هفته در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد، به نظر نمی‌رسد که فرصت بررسی طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن در جلسات این هفته صحن علنی فراهم شود.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment