انتظار افزایش قیمت کویل نورد گرم در اروپا در ماه ژانویه

انتظار افزایش قیمت کویل نورد گرم در اروپا در ماه ژانویه

ژیکال استیل؛ به گزارش متال بولتن خریداران اروپایی انتظار دارند که قیمت کویل نورد گرم در ژانویه و حتی در ادامه سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ همچنان افزایش یابد، چراکه به دلیل سفارش‌های بالایی که کارخانه‌های فولاد اروپایی در غیاب رقبای خارجی دریافت کرده‌اند، چشم‌انداز بازار مثبت است.

با این حال، در هفته اول ژانویه، قیمت‌های فولاد در بازار اروپا به علت افت فصلی تقاضا، نسبتا ثابت بود.

فست‌مارکت شاخص کویل نورد گرم فولاد در شمال اروپا را در روز پنجشنبه ۶۶۷ یورو (۸۲۱٫۳۰ دلار) اعلام کرد که ۰٫۳۳ یورو در هر تن نسبت به قیمت روز چهارشنبه افزایش داشت. این شاخص نسبت به هفته قبل ۲ یورو و نسبت به ماه قبل ۹۰٫۳۳ یورو در هر تن افزایش نشان می‌دهد. محاسبه این شاخص بر اساس قیمت‌های معاملاتی ۶۵۰ تا ۷۰۰ یورو برای هر تن بوده است.

پیشنهادات رسمی فروشندگان کویل نورد گرم در اروپا تا قیمت ۷۰۰ یورو به ازای هر تن هم شنیده شده است، اما این قیمت‌ها در محاسبه قرار نگرفته‌اند زیرا این قیمت‌ها توسط خریداران پذیرفته نشده و این سیاست همیشگی فولادسازان اروپایی است که قیمت‌های بالایی اعلام می‌کنند تا افزایش کمی در قیمت معاملات ایجاد شود.

فعالیت بازار فولاد اروپا در هفته اول ژانویه راکد بود، زیرا خریداران و مصرف‌کنندگان نهایی پس از کریسمس و تعطیلات سال نو هنوز در بازار حضور نیافته‌اند. فعالان بازار انتظار دارند که فولادسازان اروپایی برای افزایش بیشتر قیمت تلاش کنند، اما بعید به نظر می‌رسد خریداران بیش از نیاز فوری خود اقدام به رزرو سفارش کنند، زیرا فعالان بازار انتظار دارند که افزایش سریع قیمت در ماه‌های آتی مانند نیمه دوم سال ۲۰۲۰ ادامه نداشته باشد و در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ با سقوط قابل توجه قیمت مواجه شوند.

منابع مطلع گفته‌اند که فولادسازان اروپای شمالی میزان تولید کویل نورد گرم تولید سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ خود را فروخته و اکنون تولیدات سه‌ماهه دوم را عرضه می‌کنند.

یک تاجر آلمانی در این زمینه بیان کرد: «خریداران بیش از حد در مورد داغ شدن بازار نگرانند. قیمت‌ها خیلی سریع بالا رفت. با این حال، بسیاری از خریداران تقاضای مورد نیاز خود را تا ماه جولای تأمین کردند و فعلاً منتظر تحولات بازار هستند. به طور کلی، احساس می‌کنم که این افزایش قیمت‌ها کوتاه‌مدت است و حداکثر تا پایان سه‌ماهه دوم ادامه خواهد داشت. به محض توازن مجدد عرضه و تقاضا، قیمت‌ها کاهش می‌یابد. حداقل، بسیاری از خریداران از این ترس و احتیاط برخوردارند.

یک توزیع‌کننده اروپای شمالی هم گفت: قیمت‌ها کم‌وبیش ثابت هستند، اما برای نتیجه‌گیری خیلی زود است زیرا بسیاری از مصرف‌کنندگان نهایی هنوز به بازار برنگشته‌اند.

طبق گفته برخی منابع آگاه، تولیدکنندگان در ماه ژانویه احتمالا معاملات کویل نورد گرم را با قیمت ۷۰۰ یورو در هر تن انجام می‌دهند و به نظر می‌رسد احساسات صعودی از این سفارش حمایت می‌کنند.

برخی از فعالان بازار می‌گویند که قیمت واردات کویل نورد گرم ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار به ازای هر تن در آنتورپ باید قابل دستیابی باشد. لازم به ذکر است که کمیسیون اروپا عوارض ۴٫۸ تا ۷٫۶ درصدی ضددامپینگ موقت در مورد نورد گرم وارداتی از ترکیه وضع کرده است که از روز چهارشنبه به اجرا درآمد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment