سقوط بورس همچنان ادامه دارد/ افت شدید بازار فلزات اساسی

سقوط بورس همچنان ادامه دارد/ افت شدید بازار فلزات اساسی

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان؛ ریزش سهم‌های بزرگ، لفظ «همان همیشگی» بازار سرمایه شده است و امروز هم معاملات این بازار به گونه‌ای رقم خورد که بازهم بازار سهام باعث ناامیدی بیشتر سرمایه‌گذاران شد.

به گفته کارشناسان بورس، این نوسانات هرروزه بازار سرمایه به دلیل مشخص نبودن تکلیف جهت سیاست‌های آمریکا تا زمان روی کار آمدن بایدن در این کشور تا ۲۱ ژانویه بازار به همین صورت نوسانی ادامه خواهد داد و ممکن است روزهایی مثبت و برخی روزها هم منفی باشد.

در معاملات روز جاری، شاخص کل از همان ابتدا ریزش داشت و با بالا رفتن فشار فروش بازار در سهم‌های مختلف، این بازار به روند رو به کاهش خود ادامه داد و حمایت ۱٫۲۷ میلیون واحدی را از دست داد تا در پایان معاملات خود را به ۱٫۲۶ میلیون واحدی نزدیک‌تر کند.

در این میان گفته می‌شود که اگر شاخص کل دوباره خود را به نقطه حمایت ۱٫۲۷ میلیون واحدی نرساند، در روزهای آینده شاهد سقوط این شاخص تا مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی خواهیم بود.

شاخص کل هم‌وزن هم که در ۱۵ دقیقه ابتدایی معاملات امروز وضعیت خوبی را آغاز کرد، نتوانست به صورت پایدار به رشد خود ادامه دهد و در ادامه راه خود با شیبی نسبتا ملایم سقوط کرد و در کل، افت بیش از ۶ واحدی را تجربه کرد.

شاخص فلزات اساسی هم امروز با وجود شیوه‌نامه‌ها و قوانین و طرح‌هایی که از نهادهای مختلف برای  فولادی‌ها صادر می‌شود، افت شدیدی را تجربه کرد. این شاخص ابتدا با شیبی تند، یک ریزش ۱۷ هزار واحدی را پشت سر گذاشت و در ادامه هم با بدتر شدن شرایط بازار و فشار فروش در این گروه، این شاخص افت سنگین نزدیک ۳۶ هزار واحدی را ثبت کرد.

روی هم رفته، شاخص کل در لحظه بسته شدن معاملات (۱۲:۳۰ سه‌شنبه ۲۳ دی)، ۴۰ هزار و ۶۲۸ واحد ریزش را مشاهده کرد و به یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۶۹۷ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۶ هزار و ۱۶۵ واحد پایین‌تر از روز گذشته آمد و روی رقم ۴۶۳ هزار و ۱۹۳ واحد ایستاد و شاخص فلزات اساسی هم با تجربه سقوط ۳۵ هزار و ۸۴۶ واحدی، رقم ۸۵۶ هزار و ۲۹۸ واحد را نشان داد.

امروز نمادهای «ثبهساز»، «ولپارس»، «شستا»، «فملی»، «کچاد»، «سیتا» و «امین» فهرست پرتراکنش‌های بازار را تشکیل دادند. نمادهای «فارس»، «فولاد»، «فملی»، «شستا»، «کگل»، «تاپیکو»، «پارسان» هم بیشترین تأثیر منفی را روی شاخص کل داشتند.

در معاملات روز جاری، با وجود این که فولادسازان در ماجرای ضریب تعیین قیمت پایه محصولات فولادی به خواسته خود رسیدند،  نمادهای فولادی وضعیت خوبی نداشتند و حتی معدنی‌های فولاد هم روز بدی را پشت سر گذاشتند. امروز نمادهای «کگل»، «کچاد»، «فخوز»، «فجر»، «فسازان»، «فولاد» و «کاوه» نزدیک ۵ درصد افت قیمت را تجربه کردند.

No Comments

Post A Comment