احتمال تداوم رشد قیمت سنگ آهن در هفته پیش‌رو

احتمال تداوم رشد قیمت سنگ آهن در هفته پیش‌رو

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد ورود رگولاتور بازار فولاد چین به عنوان بزرگترین کشور خریدار سنگ آهن به مساله روند افزایش قیمت این ماده اولیه بودیم. در نهایت هم همکاری انجمن آهن و فولاد چین و بورس کالای دالیان باعث افت بیش از ۱۰ دلاری بهای سنگ آهن و رسیدن قیمت آن به پایین تر از ۱۷۰ دلار در هر تن شد.

پس از این اتفاق، خریداران سنگ آهن در چین به پایان یافتن سیر صعودی اکید نرخ سنگ آهن امیدوار شدند و حجم انباشت ذخایر خود در بنادر و کارخانه‌های این کشور را افزایش دادند. بعد از آن هم خبر پیدا شدن یک منبع جدید نزدیک به ۲ میلیون تنی در گینه روند نزولی قیمت سنگ آهن را تقویت کرد و این پایان خوش فولادسازان چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی بود.

اما تحولات روزهای گذشته بازار جهانی سنگ آهن، بسیاری از مصرف‌کنندگان و خریداران این ماده اولیه صنعت فولاد را نگران کرده و باعث شده است که آنها به سمت استفاده بیشتر از انبارهای خود رفته و خریدهایشان را در بنادر چین حدود ۲٫۵ درصد کاهش دهند تا ببینند که شرایط چه زمانی به پیش از شروع سال ۲۰۲۱ میلادی برخواهد گشت.

چراکه بیشتر تحلیلگران بازار روندی نزولی را برای قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ متصور شده بوند، اما رشد محسوس بهای این ماده معدنی در روزهای پایانی معاملات هفته گذشته و رسیدن قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی بندر کینگ‌دائو به ۱۷۲٫۸ دلار در هر تن براساس شاخص پلاتس، مجددا موجی از اضطراب و نگرانی را در میان فولادسازان چینی برانگیخته است.

در این میان باید توجه داشت به جز شیوع مجدد کرونا در استان هبی به عنوان قطب فولادسازی چین، نزدیک شدن فصل باران‌های موسمی در آمریکای جنوبی نیز در روزهای آتی موجب خواهد شد تا در روند تولید و صادرات سنگ آهن برزیل به عنوان اولین تامین‌کننده این محصول در دنیا اختلال ایجاد شود.

براین اساس، خریداران سنگ آهن در چین می‌خواهند تا قبل از وقوع این اتفاق و فرا رسیدن تعطیلات سال نوی چینی خریدهای خود را انجام دهند و همین مساله می‌تواند به تداوم روند افزایشی قیمت سنگ آهن در هفته پیش‌رو نیز دامن بزند؛ در کنار این اتفاقات آتش‌سوزی در یکی از ترمینال‌های حمل بار در برزیل نیز سطح نگرانی‌های مصرف‌کنندگان را بیش از پیش بالا برده است.

البته بخشی از نگاه تولیدکنندگان فولاد در سرزمین اژدهای زرد نیز به نشست ماه مارس کنگره خلق چین و تصمیمات این کشور برای بازار سنگ آهن و فولاد دوخته شده است تا شاید تصمیمات جدید سیاست‌گذاران چینی بتواند بازار سنگ آهن را بازهم به ریل نزولی بازگرداند.

بخصوص که اخیرا گزارش‌هایی درباره تاکید دولت چین به استفاده بیشتر از قراضه به جای سنگ آهن در تولید فولاد و به‌کارگیری بیشتر کوره‌های قوس الکتریکی در جهت برنامه پنج‌ساله زیست‌محیطی این کشور منتشر شده است و در صورت محقق شدن اهداف این برنامه، نیاز چین به سنگ آهن برزیل و استرالیا در سال‌های آتی کم و کمتر خواهد شد و همین مساله می‌تواند از التهابات بازار جهانی سنگ آهن در بلندمدت بکاهد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment