افت نرخ فولاد صادراتی ایران در شرایط چالش‌برانگیز بازارهای جهانی

افت نرخ فولاد صادراتی ایران در شرایط چالش‌برانگیز بازارهای جهانی

ژیکال استیل؛ به گزارش Fastmarkets، کاهش هزینه‌های قراضه در سطح جهانی، افزایش رقابت در بازار محصولات فولادی نیمه‌تمام و پایین آمدن قیمت‌های محصولات فولادی تمام‌شده در بازارهای صادراتی، تولیدکنندگان ایرانی را مجبور به کاهش قیمت پیشنهادی خود کرده و قیمت‌های شمش و اسلب را پایین آورده است.

هفته گذشته پس از ارائه ارزیابی قیمت Fastmarkets، یک محموله شمش فولاد ۳sp ایران با قیمت ۵۶۵ دلار در هر تن فوب فروخته شد، در حالی که در ابتدای هفته گذشته قیمت آن ۵۷۰ دلار در هر تن فوب بود.

اما به دنبال کاهش هزینه‌های قراضه در اواخر هفته گذشته، برخی از فولادسازان ایرانی توافق کردند که در سطوح پایین‌تر معاملات را انجام دهند.

شاخص روزانه قراضه فولاد، HMS 1 & 2 (مخلوط ۸۰:۲۰)، مبدأ ایالات متحده، سی.اف.آر ترکیه، در ۱۹ ژانویه ۴۵۱٫۴۰ دلار در هر تن بود که نسبت به یک روز قبل ۹٫۱۲ دلار در هر تن و نسبت به هفته قبل ۲۹٫۸۵ دلار در هر تن کاهش داشت.

بنابر گزارش چندین منبع، اواخر هفته گذشته یک محموله ۳۰ هزار تنی بیلت ۳sp با قیمت ۵۴۹ دلار در هر تن فوب بنادر جنوب ایران فروخته شد.

البته برخی از کارخانه‌ها مناقصه‌هایی را آغاز کرده‌اند که انتظار می‌رفت جمعه این هفته بسته شوند. در این مناقصه‌ها تولیدکنندگان به دنبال قیمت ۵۶۰ تا ۵۷۰ دلار در هر تن به صورت فوب برای شمش فولاد بودند، در حالی که هفته قبل قیمت‌ها ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار برای هر تن بود.

برخی فعالان بازار با توجه به افزایش رقابت مواد صادراتی روسیه که در آسیا شنیده می‌شود، این پیشنهادات را بسیار زیاد ارزیابی کردند. در همین حال، ۳۰ هزار تن شمش چینی هفته گذشته با قیمت ۵۹۵ تا ۶۰۰ دلار به ازای هر تن سی.اف.آر به فیلیپین فروخته شد.

برآوردهای اخیر از قیمت قابل قبول برای بیلت غیر ایرانی در آسیا در محدوده ۵۸۵ تا ۵۹۵ دلار به ازای هر تن سی.اف.آر شنیده شده است. این در حالی است که محصولات ایرانی به طور معمول با قیمت ۱۰ دلار در هر تن ارزان‌تر از محصولات صادراتی کشورهای دیگر فروخته می‌شود.

با این حال، برخی منابع اظهار داشتند که مشتریان خاورمیانه می‌توانند قیمت‌های پیشنهادی کارخانه‌های ایرانی را بپذیرند. یکی از بازرگانان گفت: آن‌ها آماده پرداخت این قیمت‌ها هستند، زیرا قیمت میلگرد در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در حال افزایش است.

ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای قیمت میلگرد در بازار امارات متحده عربی ۷۰۵ تا ۷۴۵ دلار به ازای هر تن در ۱۹ ژانویه بود که نسبت به یک هفته قبل رشد داشته است.

عمان، صادرکننده عمده میلگرد به امارات متحده عربی، میلگرد را با قیمت ۷۱۵ دلار در هر تن به صورت cfr امارات متحده عربی عرضه می‌کند، در حالی که هفته گذشته قیمت این محصول ۶۶۵ دلار در هر تن بود. البته دو خریدار گفتند که ۷۰۵ تا ۷۱۰ دلار به ازای هر تن به صورت cfr می‌تواند قیمت قابل قبولی برای میلگرد عمانی واردشده به امارات باشد.

ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای شمش فولاد صادراتی ایران، ۵۴۹ تا ۵۶۵ دلار در هر تن فوب در ۲۰ ژانویه بود، در حالی که یک هفته قبل این نرخ ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار در هر تن فوب بود.

در بخش اسلب، یک تولیدکننده عمده در آخر هفته گذشته مناقصه برای محموله ۳۰ هزار تنی را که برای حمل در مارس برنامه‌ریزی‌شده بود، با ۶۳۹ دلار هر تن فوب منعقد کرد. مقصد این محموله برای بازار آسیا بود. همین تولیدکننده مناقصه دیگری را برای ۲۰ ژانویه باز کرد. قیمت هدف با توجه به روند نزولی اسلب و قیمت فولاد مسطح در سطح جهانی ۶۲۵ دلار برای هر تن از بنادر جنوب ایران بود.

ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای اسلب صادراتی CIS، فوب دریای سیاه، ۶۷۵ تا ۶۹۵ دلار در هر تن در ۱۸ ژانویه بود، در حالی که یک هفته قبل ۶۸۵ تا ۷۰۰ دلار در هر تن بود. قیمت کویل نورد گرم در چین نیز در همین روز ۶۸۶ تا ۶۹۱ دلار در هر تن بود که نسبت به هفته قبل ۶۰ یوان در هر تن کاهش داشت.

در نتیجه، ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای اسلب صادراتی ایران، ۶۲۵ تا ۶۳۹ دلار فوب در هر تن در ۲۰ ژانویه بود، در حالی که هفته قبل این نرخ ۶۳۲ تا ۶۵۰ دلار بود.

/ پایان نوشتار

 

No Comments

Post A Comment