صادرات سنگ آهن آزادتر شد

صادرات سنگ آهن آزادتر شد

ژیکال استیل؛ براساس بخشنامه صادرشده از سوی سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشی از مصوبات مربوط به ایجاد محدودیت صادرات برای محصولات بالادستی زنجیره فولاد، لغو شد.

در این بخشنامه که در تاریخ ۲۷ دی ۹۹ از سوی عباسپور خطاب به علی‌اکبر شامانی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک صادر شده، تاکید شده است که از این پس مفاد دو نامه مربوط به ۸ تیر و ۷ تیر ۹۹ ملغی گردیده است. در این دو نامه صادرات سنگ آهن، گندله و کنسانتره فقط به آن بخش از این محصولات که مورد استفاده تولیدکنندگان فولاد داخلی قرار نمی‌گیرد، محدود شده بود.

بر این اساس و مطابق بخشنامه پیشین ابلاغ‌شده از سوی عباسپور در تاریخ ۲۳ مهر امسال، از این پس صادرات سنگ آهن، گندله و کنسانتره طبق بخشنامه مورخ ۷ خرداد ۹۸ ابلاغ‌شده از سوی رضا رحمانی، وزیر پیشین صنعت معدن و تجارت خواهد بود؛ یعنی مصوبه‌ای که در آن صادرات محصولات بالادستی زنجیره فولاد براساس تعرفه ۸ درصدی صرفا به اخذ مجوز از مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت محدود شده است.

البته جعفر سرقینی، معاون اسبق امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در تاریخ ۲۷ شهریور ۹۸، بخشنامه مربوط به تعرفه ۲۵ درصدی عوارض صادرات محصولات بالادستی زنجیره فولاد را به گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد و هنوز بخشنامه‌ای در رابطه با کاهش این عوارض صادر نشده است.

اما با توجه به این که در شیوه‌نامه جدید ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، تاکید شده است که وزارت صمت باید مراتب عرضه محصولات بالادستی این زنجیره در بورس کالا را فراهم کند و همچنین براساس این که در این شیوه‌نامه مجوز صادرات برای همه محصولات زنجیره فولاد در صورت عدم خریداری در عرضه‌های مکرر در بورس کالا داده شده است، به نظر می‌رسد با صدور بخشنامه جدید دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، راه برای صادرات مواد اولیه تولید فولاد در صورت تداوم عدم استقبال فولادی‌ها از عرضه این محصولات در بورس کالا بخصوص برای شرکت‌های معدنی بخش خصوصی هموارتر خواهد شد؛ موضوعی که بدون شک به خام‌فروشی محصولات معدنی دامن خواهد زد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment