اوج‌گیری قیمت ورق گالوانیزه در اروپا

اوج‌گیری قیمت ورق گالوانیزه در اروپا

ژیکال استیل؛ به گزارش متال بولتن؛ ارزیابی هفتگی Fastmarkets از قیمت ورق گالوانیزه گرم در شمال اروپا در ۲۰ ژانویه، قیمت این محصول ۸۳۰ تا ۸۵۰ یورو (۱۰۰۶ تا ۱۰۳۰ دلار) در هر تن بود که نسبت به قیمت‌های یک هفته قبل ۲۰ تا ۳۰ یورو افزایش داشت. این ارزیابی براساس قیمت‌های قابل دستیابی و معاملات انجام‌شده در بازار تهیه شده است.

ارزیابی هفتگی مربوطه برای ورق گالوانیزه گرم در جنوب اروپا، در روز چهارشنبه ۸۳۰ تا ۸۴۰ یورو (۱۰۰۶ تا ۱۰۱۸ دلار) به ازای هر تن بود که ۲۰ تا ۶۰ یورو نسبت به یک هفته قبل افزایش داشته است.

افزایش قیمت ورق گالوانیزه گرم با عواملی همچون زمان طولانی تولید در کارخانه‌های اروپایی و فقدان گزینه‌های وارداتی پشتیبانی می‌شود.

کارخانه‌های اروپایی در حال عرضه محصولات نورد تولیدی سه‌ماهه دوم خود هستند و برخی فولادسازان در شمال اروپا ادعا کرده‌اند که آنها تا سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱ هم کل محصولات خود را پیش‌فروش کرده‌اند. برخی فعالان بازار هم می‌گویند مشکلات فنی در سایت‌های تولید فولاد منجر به کاهش عرضه محصولات نوردی شده است.

علاوه بر این، در دسامبر سال گذشته، برخی از نوردسازان در کشورهای بلژیک، هلند، لوکزامبورگ و ایتالیا سفارشاتی را که قبلا گرفته بودند، لغو کردند یا به تأخیر انداختند که به کمبود محصولات نوردی کمک کرد و خریدارانی را که سفارشات خود را دریافت نکرده بودند، مجبور کرد محصولات مورد نیاز را با زمان تحویل کوتاه‌تر اما قیمت‌های بالاتر خریداری کنند.

فعالان بازار اما معتقدند که روند صعودی قیمت‌ها به پایان رسیده است و قیمت‌های داخلی در کوتاه‌مدت متعادل می‌شوند و بعدا در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ به دلیل احتمال افت قیمت بین‌المللی محصولات فولادی و قیمت مواد اولیه، نرخ ورق گالوانیزه و سایر ورق‌های فولادی در اروپا نزولی خواهد شد.

در نتیجه، خریداران ترجیح می‌دهند تا زمانی که روندها شفاف‌تر شود، از بازار فاصله بگیرند. در این میان، تولیدکنندگان در میان‌مدت تخفیف نمی‌دهند، زیرا سفارش‌های زیادی دارند.

قیمت کویل نورد گرم، ماده اولیه تولید ورق گالوانیزه گرم نیز این هفته به دلیل کندی تقاضا در شمال اروپا شروع به کاهش کرد. به نحوی که ارزیابی Fastmarkets، شاخص کویل نورد گرم در شمال اروپا را ۷۱۳ یورو (۸۶۴ دلار) در هر تن در ۲۱ ژانویه اعلام کرد که ۸٫۲۵ یورو در هر تن از قیمت ۱۸ ژانویه یعنی زمانی که این شاخص به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ رسید، پایین‌تر بود.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment