درخواست یورومتال از اتحادیه اروپا برای حمایت از مصرف‌کنندگان فولاد

یورومتال

درخواست یورومتال از اتحادیه اروپا برای حمایت از مصرف‌کنندگان فولاد

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان به نقل از آرگوس مدیا، در این نامه که به امضای فرناندو اسپادا، رئیس یورومتال و دانیل گوینابرت مدیرعامل آن رسیده، آمده است: «یک بار دیگر، ما به کمک و مراقبت کمیسیون اروپا از صنایع مصرف‌کننده فولاد نیاز داریم. اگر بازار مصرف وجود نداشته باشد، بازار تولید فولاد هم وجود نخواهد داشت.»

این نامه در واکنش به نامه ۱۲ کشور عضو اروپایی و انجمن فولادسازان اروپا (یوروفر) که خواستار بازنگری و تمدید سیاست‌های حمایتی شده بود، منتشر شده است.

از ۳ ژوئن ۲۰۱۹، شاخص قیمت کویل نورد گرم آرگوس در شمال غربی اتحادیه اروپا از ۴۷۶ یورو در هر تن به ۷۰۷ یورو در هر تن افزایش یافته است که ۲۳۱ یورو در هر تن افزایش نشان می‌دهد. سرکوب تقاضا و افزایش تأخیری عرضه از سپتامبر سال گذشته میلادی، منجر به جهش‌های چشمگیر قیمت فولاد در چند ماه گذشته شده و این شاخص را از ۸ ژوئن ۲۰۲۰ تاکنون ۳۰۹ یورو در هر تن افزایش داده است.

افزایش تقاضا و عرضه ملایم به دلیل توقف واردات در ماه‌های اخیر تشدید شده است. داده‌های یورو استات نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا در ماه نوامبر سال گذشته فقط ۲۵۷ هزار و ۸۱۳ تن کویل نورد گرم وارد کرده است. این کمترین میزان واردات در حدود هشت سال گذشته بود.

این کاهش چند عامل داشت یکی شیوع کرونا است که صنعت اروپا را به شدت تحت تأثیر قرار داد، به این معنی که قیمت‌های داخلی پایین‌تر از سایر نقاط جهان بود و تقاضای واردات را در تابستان کاهش داد. هم‌زمان، تعدادی از کشورها مثل چین، روسیه، برزیل، صربستان و اوکراین به اتهام دامپینگ نمی‌توانند به اروپا فولاد صادر کنند. شرکت Severstal، تنها تولیدکننده روسی که همچنان می‌توانست کویل نورد گرم را به اتحادیه اروپا بفروشد هم پس از درخواست یوروفر، هم‌اکنون در مظان دامپینگ است و پرونده آن در حال بررسی است.

بدون تردید، یوروفر همچنین محموله‌های کویل گالوانیزه گرم تولیدکنندگان ترکیه رصد خواهد کرد، در حالی که این شرکت‌ها در حال خرید کویل نورد گرم چینی به قیمت رقابتی هستند که این امر می‌تواند عرضه به اروپا را بیشتر محدود کند.

تولیدکنندگان اروپایی معتقدند از زمان اجرای سیاست‌های حمایتی ایالات متحده از صنعت فولاد این کشور، هیچ چیز تغییر نکرده است، زیرا با وجود این که دونالد ترامپ دولت را ترک کرده است، اما تعرفه‌های وارداتی فولاد به آمریکا همچنان برقرار است. بنابراین اگر اروپا اقدامات حمایتی خود را لغو کند، تولیدکنندگان اروپایی ضربه بیشتری خواهند خورد. در عین حال، حاشیه سود تولید فولاد در اروپا بالا رفته و برخی از کارخانه‌های اروپایی بازار پررونق آمریکای شمالی را هدف قرار داده‌اند که سبب شده عرضه در داخل اروپا کاهش یابد.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment