رانت ۴۰ درصدی در صنایع پایین‌دستی فولاد

رانت ۴۰ درصدی در صنایع پایین‌دستی فولاد

ژیکال استیل؛ به گزارش اخبار فولاد، نادر سلیمانی گفت: دولت با تعیین قیمت پایه سعی در کنترل بازار دارد اما صنایع پایین دستی خلف وعده کرده و با عدم ایفای تعهدات، تفاوت حاشیه سود بورس کالا و بازار را به ۴۰ درصد رسانده اند. در حالی که خریدار مواد اولیه باید ملزم باشد کالا را بر اساس فرمولی حتماً در همان پلت فرم در بورس کالا عرضه کند تا با کسب سود منطقی،محصول با قیمت منصفانه به دست مصرف کننده برسد.

وی افزود: مسئولان گمان می کنند با پایین نگهداشتن قیمت ها در بورس که قابل نظارت است، کاستی های بازار برطرف می شود و محصول ارزان به مصرف کننده می رسد اما برخی شرکت های خریدار مواد اولیه به جای آنکه محصول تولیدی را در بورس عرضه کنند، عمده محصولات را در بازار آزاد با قیمت های بیشتر به مردم می فروشند و نظارتی هم وجود ندارد.

این فعال صنعت فولاد ادامه داد: اعمال نظارت تنها در صنایع بالادستی فولاد انجام می شود اما بسیاری تولیدکنندگان که از طریق سامانه بهین یاب وزارت صنعت به بورس معرفی می شوند و شمش یا ورق گرم می خرند به تعهدات عمل نمی کنند و به خریدهای مجوزدار از بورس ادامه می دهند.

سلیمانی گفت: قیمت شمش در بورس کالا ۸۰ درصد قیمت CIS است و همین مقدار هم برای قیمت ورق گرم تعیین شده است. یعنی شمش ۱۰ هزار تومان و ورق ۱۲ هزار تومان در بورس کالا به فروش می رسد. براین اساس محصولات تولیدشده حداکثر باید ۱۰ درصد بالای این ارقام در بازار فروخته شود اما ۳۵ تا ۴۰ درصد تفاوت قیمت بین بورس و بازار آزاد وجود دارد.

وی افزود: بورس کالا بازاری شفاف است که باید رقابت واقعی عرضه کنندگان و خریداران، قیمت ها را مشخص کند.طبق شیوه نامه ،خریداران مواد اولیه از بورس باید ۹۰ تا ۹۳ درصد تولیدات را در بورس عرضه کنند اما باوجود تأکیدات مکرر و الزامات قانونی این تعهدات انجام نمی شود و محصولات تولیدشده در حوزه نورد،کمتر به بورس عرضه می شود.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment