روشن شدن مواضع آمریکا و کم‌سو شدن چراغ سبز بازار سرمایه

روشن شدن مواضع آمریکا و کم‌سو شدن چراغ سبز بازار سرمایه

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، بالاخره جو بایدن در مصاحبه‌ای که با شبکه خبری سی‌بی‌اس داشت، اعلام کرد که نه‌تنها، تحریم‌های علیه ایران را لغو نخواهد کرد، بلکه ایران باید غنی‌سازی اورانیوم خود را متوقف کند. همین جمله امروز آثار روانی خود را روی بازار سرمایه گذاشت و باعث شد امروز هم نرخ دلار تا حد چشمگیری افزایش پیدا کند و هم شاخص کل بازار سرمایه با شاخص هم‌وزن روندی واگرا داشته باشد و چراغ سبز بازار کم‌سو شود.

امروز، شاخص کل بازار سرمایه در حالی کار خود را آغاز کرد که با شیبی بسیار تند رشد بیش از ۲۳ هزار واحدی را تجربه کرد، اما با قرار گرفتن در مرز یک میلیون و ۱۹۵ هزار واحدی با افت مواجه شد و دوباره افزایش پیدا کرد تا اینکه در پایان معاملات، رشد بیش از ۲۲ هزار واحدی را پشت سر گذاشت.

با این حال، شاخص هم‌وزن، امروز نشانگر این بود که امروز سهامداران حقیقی تحت تأثیر جو موجود در بازار سهم‌های زیادی را عرضه کردند و به فکر خارج شدن از بازار افتادند، چراکه این شاخص در ابتدا با رشد قابل توجه نزدیک به ۲ هزار واحدی بالا آمد، اما در ادامه معاملات، افت شدیدی را تجربه کرد و در پایان معاملات با افت ۸۵۷ واحدی به کار خود پایان داد. شاخص فلزات اساسی هم با معاملات روز جاری بیش از ۲۹ هزار واحد بالا آمد.

روی هم رفته، با رشد سهم‌های شاخص‌ساز بازار، شاخص کل در زمان بسته شدن معاملات (۱۲:۳۰ دوشنبه ۲۰ بهمن) ۲۲ هزار و ۳۰۲ واحد افزایش یافت و به یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن اما با افت ۸۵۷ واحدی، در خانه ۴۲۰ هزار و ۱۱۱ واحدی قرار گرفت و شاخص فلزات اساسی با رشد خوب ۲۹ هزار و ۵۷۲ واحدی، رقم ۸۰۷ هزار و ۶۱۳ واحد را به ثبت رساند.

امروز نمادهای «شستا»، «خودرو»، «خساپا»، «شپا»، «خگستر»، «برکت» و «شتران» لقب نمادهای پرتراکنش بازار گرفتند و نمادهای «فارس»، «فولاد»، «فملی»، «کگل»، «شستا»، «کچاد» و «تاپیکو» تأثیرگذارترین نمادها روی رشد شاخص کل بودند.

در میان نمادهای فولادی گروه فلزات اساسی که هم رشد و هم افت را در برخی از نمادها شاهد بودند، امروز نمادهای «فخوز»، «فجر»، «فولاد» و «کاوه» بیشترین رشد قیمت را داشتند، «فپنتا» و «کویر» افت نسبتا شدیدی را تجربه کردند، نماد «ذوب» در فرابورس بیش از ۴ درصد افزایش یافت و نماد «ارفع» هم در بازار دوم فرابورس ۵ درصد رشد کرد و نمادهای «کگل» و «کچاد» هم رشد قیمت خوبی را تجربه کردند.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment