نقش فولاد در زیباسازی ساختمان

نقش فولاد در زیباسازی ساختمان

ژیکال استیل؛ فولاد به عنوان یکی از مهم‌ترین مواد اولیه کاربردی در زندگی امروزه بشر، که رنگ و بوی صنعتی به خود گرفته، اهمیت بالایی دارد. در واقع کاربرد این ماده به اندازه‌ای است که زندگی را جدای از آن نمی‌توان دانست. فولاد در کوچکرین تا بزرگترین قطعاتی که در طول روز مورد استفاده قرارمی‌گیرد، نقش دارد.

برای استفاده راحت فولاد در ساخت وسایل مختلف، در بازار با انواع مختلفی از مقاطع فولادی مواجه هستیم. ورق، میلگرد، تیرآهن و نبشی تماما مقاطع اولیه فولادی هستند که در ادامه به ساختارهای مختلفی تبدیل خواهند شد. اما در این میان ورق فولادی به خواص منحصر به فردی که در مقایسه با سایر مقاطع دارد، بیشتر مورد توجه تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. در واقع ورق فولادی منعطف‌ترین شکل فولاد سخت است که با آن می‌توان وسایل متنوعی را خلق کرد. علاوه‌بر صنایع بزرگی چون نفت، گازو پتروشیمی، تا صنایع پایین‌دستی چون وسایل آشپزخانه همگی در زمره مصرف‌کنندگان انواع ورق فولادی قرار می‌گیرند. در نتیجه قیمت روز ورق بر سرنوشت اکثر پروژه‌های فولادی تاثیر خواهد داشت.

براق و زیبا چون ورق استیل

فولاد به یک نوع آلیاژ محدود نمی‌شود. گرچه کربن، گوگرد و آهن اصلی‌ترین عناصر سازنده فولاد هستند، اما سایر عناصر فلزی چون کروم و منگنز نیز در ساختار وجود به مقادیر مختلف وجود خواهند داشت. وجود هر کدام از این عناصر در جهت بهبود خواص مکانیکی و یا ساختار سطح مقاطع فولادی خواهد بود.

بازار ورق فولادی به قدری گسترده‌است که شما می‌توانید انواع ورق با گرید آلیاژی مختلف را پیدا کنید. در این میان، مشتریان نگاه ویژه‌ای به ورق‌های ساخته‌ شده با آلیاژ استیل دارند. مقدار کرومی که در ساختار این نوع گروه از آلیاژهای‌فولادی وجود دارد، موجب‌شده تا سطح زیبا و براق ورق استیل مورد توجه معماران قرارگیرد. به دلیل قابلیت پرداخت سطح این گروه از ورق‌ها در بازار با انواع ورق‌های مات، براق و خشدار استیلی روبرو هستید. هرکدام از این حالت‌های سطح نتیجه فرایندی است که پس از تولید بر روی ورق اعمال می‌شود. بعضا این فرایندها چون خشدارکردن می‌تواند پس از خرید رول ورق استیل اتفاق بیفتد. بنابراین قیمت ورق استیل براساس حالت سطح می‌تواند متفاوت باشد.

 

زیباسازی ساختمان با ورق استیل خشدار

ورق استیل خشدار در مقایسه با ورق‌استیل مات و براق بیشتر در بخش طراحی فضا مورداستفاده قرارمی‌گیرد. چرا که این نوع ورق با طرح زیبایی که بر روی آن حک‌شده توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. اما  ورق استیل چگونه تولید می‌شود. در ادامه بیشتر در این رابطه صحبت خواهد شد.

فرآیند تولید ورق خشدار

همان‌گونه که در بالا مطالعه کردید، ورق استیل یک شکل رایج تولیدی فولاد زنگ‌نزن است. ورق مقطعی است که بسته به نوع مصرف و کاربرد آن می‌تواند محصول نهایی یا ماده‌اولیه باشد. در تولید ورق استیل خشدار ورق‌استیل، ماده اولیه محسوب می‌شود. پس از تولید ورق استیل، با ماشین سنگ‌زنی خطوط ریز و موازی بر روی سطح ورق ایجاد شده و در نهایت ورق‌استیل خشدار تولید می‌گردد. به عبارتی در مسیر تولید ورق خشدار، فرایند تولید ورق استیل نیز طی می‌شود.

تهیه مذاب

مهم‌ترین دلیل برای نبودن امکان تولید مقاطع استیل در داخل کشور، مرحله آماده‌سازی مذاب استیل می­باشد. تهیه مذاب این آلیاژ در مقایسه با سایر آلیاژهای فولادی متفاوت بوده و نیازمند  تجهیزات پیشرفته‌تری است. برای آماده‌سازی مذاب آلیاژ استیل باید از کوره‌های‌مخصوصی استفاده کرد. کوره­‌های AOD و VOD از نوع اتمسفر خنثی هستند و در تولید آلیاژ فولاد زنگ نزن کاربرد دارند. حداقل بودن هدر رفت عناصر آلیاژی، ویژگی مهم این نوع کوره­ها است. کوره‌­های اتمسفر خنثی در مقایسه با سایر کوره­ها هزینه بالاتری دارند.

ریخته­ گری مذاب استیل

تولید شمش استیل با استفاده از روش ریخته­گری پیوسته انجام می­گیرد. این نوع روش ریخته­گری به دلیل مزیت­هایی که دارد، روشی رایج و پرکاربرد برای تولید شمش­های فولادی است.

نورد شمش استیل

تبدیل شمش به ورق به کمک فرایند نورد انجام می­گیرد. برای اینکه شمش را بتوان تغییر شکل داد، ابتدا آن را به داخل کوره هدایت می­کنند تا حد مشخصی دمای آن افزایش پیدا کند. به این ترتیب قابلیت شکل پذیری شمش استیل افزایش می­یابد. پس از خروج شمش از کوره، تحت نیروی فشار غلتک­‌های نورد، در طی چند مرحله ضخامت ماده اولیه کاهش یافته و به طول آن اضافه می­شود. تعداد مراحل نورد به ضخامت نهایی ورق وابسته است.

سنگ‌ زنی

ورق استیل تولید شده دارای سطح شفاف و درخشانی است. عنصر کرومی که درترکیب شیمیایی آلیاژ وجود دارد، در مجاورت با اکسیژن یک لایه اکسیدی بر روی ورق ایجاد می­‌کند. در مرحله بعدی برای تولید ورق استیل خش دار، به کمک دستگاه، سرتاسر سطح ورق استیل در یک جهت مشخص سنگ‌زنی می‌شود. لازم به ذکر است که در این مرحله با دو رویکرد مواجه هستیم. برخی از تولیدکنندگان به طور مستقیم ورق استیل خشدار را تولید می‌کنند. به عبارتی سنگ زنی در خط تولید انجام می­گیرد. اما برای تولید ورق استیل خشدار می­‌توان به گونه­ای دیگر عمل کرد. پس از خرید ورق استیل، به صورت رول یا شیت، می­توان سنگ زنی را در کارگاه انجام داد.

انواع ورق استیل خشدار

ورق‌های استیل خشدار در بازار اغلب با دو نوع گرید آلیاژی یافت می‌شود. این دو نوع شامل استیل 304 و 430 می‌باشد. آلیاژهای سری 300 استیل به دلیل حضور درصد مشخصی از عناصر، فاقد خواص مغناطیسی هستند. به همین دلیل این نوع ورق استیل خشدار یعنی ورق 304 جذب آهنربا نمی‌شود. این در حالی است که با کم‌شدن مقدار نیکل و کروم استیل سری400، خاصیت مغناطیسی به استیل افزوده می‌شود.

ورق‌استیل‌ خشدار در ساخت بسیاری از وسایل تزیینی نظیر ساعت مچی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. بدنه خودرو و زیباسازی ساختمان و کابین آسانسور از دیگر موارد مصرف این ورق‌های فولادی است.

راهنمای خرید ورق استیل خشدار

اکنون که با ورق خشدار آشنا شدید،‌ شما به عنوان یک مصرف‌کننده داخلی ورق باید پیش از خرید به چندین نکته توجه داشته باشید:

ضخامت

ورق استیل خشدار در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. ضخامت بر وزن و انعطاف‌پذیری تاثیر دارد. به نحوی که ورق‌های ضخامت‌ بالا به صورت برش‌خورده عرضه می‌گردند. بنابراین ضخامت از مهم‌ترین عوامل موثر بر خرید شما است.

نوع آلیاژ

گرچه آهن،‌ کربن و کروم از مهم‌ترین عناصر سازنده استیل هستند،‌ اما بسیاری از عناصر آلیاژی دیگر با مقادیر حتی ناچیز نیز در ساختار فولاد یافت می‌شود. تغییر این عناصر باعث بوجود آمدن گریدهای مختلفی از استیل می‌گردد که خواص متنوعی را از خود نشان می‌دهند.

حمل ‌و نقل

در کنار هزینه خرید ورق،‌ هزینه حمل‌و‌نقل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هزینه‌های مربوط به حمل ونقل ارتباط مستقیمی با نحوه ارسال و فاصله مبدا و مقصد بار دارد. بنابراین پیش از خرید باید از این مورد مطمئن شوید.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment