قیمت فولاد تخت در اروپا افزایش می‌یابد

قیمت فولاد تخت در اروپا افزایش می‌یابد

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، به نقل از Fastmarkets؛ با افزایش قیمت کویل نورد گرم در اروپا در نیمه ژانویه ۲۰۲۱ به بالاترین سطح خود از اواخر سال ۲۰۰۸ و بعد هم شروع کاهش قیمت‌ها در برخی مناطق جهان، خریداران اروپایی کاملا از این موضوع عصبی شده و در ماه ژانویه به حاشیه بازار رفتند.

با این کندی فعالیت بازار، قیمت‌های کویل نورد گرم در نیمه دوم ژانویه کمی پایین آمد، اما قیمت‌ها همچنان به طور متوسط ۱۲ درصد بالاتر از ماه قبل باقی ماند. البته در اواسط ژانویه، چندین تولیدکننده فولاد اروپایی قیمت‌های خود را افزایش دادند و پیشنهادات کویل نورد گرم را حدود ۷۵۰ یورو در هر تن تعیین کردند.

تحلیلگران Fastmarkets برای ماه فوریه نیز اعلام کرده‌اند که انتظار ندارند قیمت‌ها تا سطح هدف افزایش یابد، اما افزایش‌هایی که تاکنون دیده شده است احتمالا جلوی فرسایش بیشتر قیمت‌ها را خواهد گرفت. بنابراین به نظر می‌رسد تا پایان سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱، قیمت محصولات تخت فولادی با افزایش ناچیزی نزدیک به سطح فعلی باقی بماند.

همچنین مطابق گزارش Fastmarkets، از آنجا که قیمت‌ها مطابق با انتظارات کارشناسان این شرکت حرکت می‌کند، پیش‌بینی قیمت فولاد تخت در اروپا تقریبا بدون تغییر باقی‌مانده است، اما خطرات جدید نزولی در چشم‌انداز کوتاه‌مدت برای این محصولات وجود دارد.

در همین راستا باید توجه داشت که کمبود جهانی کالاهای نیمه‌هادی، تولید خودرو را تهدید می‌کند و اگر خودروسازان شروع به کاهش سفارشات فولادی خود کنند، می‌توان شاهد کاهش سریع‌تر از حد انتظار قیمت فولاد تخت در اروپا بود.

در این میان، گزارش شده است که خودروسازانی همچون فولکس‌واگن، دایملر و فورد تولیدات خود را در اروپا کاهش داده‌اند و اگرچه این اتفاق صرفا تاثیری حداقلی بر سفارشات فولاد تخت اروپا گذاشته است، اما انتظار می‌رود که این موانع طی چندین هفته ادامه داشته باشد و در صورت تعمیق کاهش تولید خودرو، ممکن است عواقب این مساله در سفارشات و قیمت‌های فولاد تخت نیز مشاهده شود.

کارشناسان Fastmarkets همچنین اعلام کرده‌اند که قیمت میلگرد در اروپا مطابق با پیش‌بینی‌های آن‌ها در ژانویه حرکت کرد، به نحوی که متوسط ​​قیمت میلگرد در اتحادیه اروپا در پایان ماه میلادی گذشته با ۱۴ درصد افزایش به ۶۳۳ یورو در هر تن رسید که به پیش‌بینی Fastmarkets یعنی ۶۲۸ یورو در هر تن نزدیک بود.

البته پس از کاهش شدید قیمت در بازارهای میلگرد و قراضه ترکیه در پایان ماه ژانویه، حال و هوای خریداران میلگرد اروپایی نیز نزولی‌تر شد و برخی تجار سفارشات خود را به انتظار سقوط قیمت به تعویق انداختند. از این رو، Fastmarkets پیش‌بینی‌هایش درباره قیمت میلگرد در اروپا را برای دوره ژانویه تا مارس ۲۰۲۱ به طور نزولی اصلاح کرده است، اما تاکید دارد که کاهش نرخ این محصول در اتحادیه اروپا به اندازه بازارهای بین‌المللی نخواهد بود.

نکته مهم آن است که بازار اروپا هنوز با اقدامات حمایتی محافظت می‌شود، در حالی که سطح موجودی محصولات فولادی بلند در آلمان از ماه دسامبر ۲۰۲۰، حداقل از سال ۲۰۰۷ در پایین‌ترین سطح خود قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد بازار همچنان در انقباض است و این امر تولیدکنندگان را در مذاکرات قیمتی در جایگاه برتر قرار داده است.

در پایان نیز باید گفت شاخص‌های تقاضای محصولات فولادی بلند در کشورهای اروپایی همچنان قوی هستند، به طوری که Oxford Economics پیش‌بینی کرده است که تقاضای بخش ساخت‌وساز در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ رشدی ۲ درصدی در منطقه یورو داشته باشد و البته رشد تقاضا در ایتالیا و اسپانیا ۴ درصد پیش‌بینی شده است.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment