این روزها می توان شاهد هزاران محصول فولادی عرضه شده در بازار باشیم که هر کدام ویژگی ها، خصوصیات و کاربرد خاص خود را دارند، اما از این بین یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی که بسیار پر استفاده است و در انواع گوناگونی تولید و عرضه می شود ورق استیل یاورق استنلس استیل است که این روزها کاربردهای مختلفی از آن در صنایع مختلف به چشم می خورد، در همین خصوص قصد داریم در این محتوا به جواب این سوال که ورق استیل چیست و انواع آن کدامند بپردازیم. با ما همراه باشید.

ورق استیل چیست؟

همانطور که گفته شد ورق استیل یکی از هزاران محصولات فولادی تولید شده است که دارای ویژگی آلیاژ متفاوتی است که سبب شده است این محصول از مزایای مکانیکی ویژه ای در مقایسه با دیگر محصولات تولید شده فولادی برخوردار شود و این ویژگی در ورق های استیل دلیلی برای استفاده از این محصول در صنایع گوناگون شده است، که می توان گفت یکی از پرکاربردترین ها در این خانواه است.

جنس ورق استیل از یکی از صدها آلیاژ فولاد به دست می آید که بیشترین سطح آن از آهن است و یک دوم درصد آن را کربن تشکیل می دهد. این ترکیب در تولید و ساخت ورق استیل موجب شده است ویژگی های منحصر به فرد و کاربردهای مختلفی داشته باشید که در ادامه این محتوا برای شما شرح خواهیم داد.

 

ویژگی های ورق استیل

از ویژگی های ورق استیل یا ورق استنلس استیل که موجب پرکاربرد بودن این محصول شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دارای ظاهر زیبا

دارای مقاومت بالا در مقابل حرارت

دارای خواص ضد زنگ

سطح مقاومت در مقابل خوردگی ها

دارای طول عمر بالا و مفید

امکان جوشکاری بر روی آن وجود دارد

قابلیت بازیافت دارد

همانطور که گفته شد یکی از ویژگی های ورق های استیل قابلیت بازیافت آن ها است که موجب می شود بیشت از 70 درصد از استیل ها از صنعت بازیافت فلزی به دست آید که می تواند بزرگ ترین کمک به صنعت فلز و محصولات فولادی باشد.

کاربرد ورق استیل

به طور معمول بیشترین میزان استفاده از ورق های استیل در صنعت ساختمان سازی است، اما برخلاف تصور شما این نوع از محصولات فلزی کاربردهای گسترده تری نیز همچون:

استفاده در صنعت تولید و ساخت سیمان

استفاده در تولید کاغذ

استفاده در تولید مواد شیمیایی

استفاده در صنعت تولید روغن

استفاده در صنعت تولید شکر

و … را دارد، علاوه بر موارد ذکر شده در بالا ورق استیل کاربردهای مختلف دیگری نیز دارد که جزء کاربرد های متداول این نوع محصول به شمار می رود، برای آشنایی بیشتر شما در زیر به شرح سایر کاربردهای ورق استیل می پردازیم:

کاربردی در ساخت وسایل خانگی

مناسب جهت ساخت سقف ساختمان

کاربردی جهت استفاده در پوشش بدنه، سقف و درب آسانسور

مناسب جهت استفاده در ساخت بدنه خودروها، هواپیما و کامیون

مناسب جهت استفاده در ساخت قطعات بزرگ در صنعت کشتی سازی

مناسب جهت استفاده در ساخت پمپ

مناسب جهت ساخت تانکر حمل مواد شیمیایی

مناسب و کاربردی جهت تولید وسایل الکتریکی همچون ترانسفورماتور

تفاوت ورق استیل با سایر محصولات

پیشتر به تعریف ورق استیل و جنس آن پرداختیم و همانطور که گفته شد از ترکیب آهن و کربن به دست می آید و با توجه به این موضوع می توان گفت بیشترین سطح تفاوتی که بین این نوع ورق با دیگر ورق های تولید شده و موجود در بازار وجود دارد می توان به نوع و ترکیب آلیاژ آن ها اشاره کرد. که این تفاوت در وجود عناصری همچون کروم و نیکل است، که در سایر ورق ها بسیار کمتر دیده می شود و یا گاهی اصلا در ترکیب آلیاژ از این عناصر استفاده نخواهد شد، در واقع وجود این عناصر در ترکیب ورق استیل است که موجب می شود سطح مقاومت آن در برابر خوردگی افزایش پیدا می کند.

علاوه بر موارد ذکر شده وجود عنصر مولیبدن نیز یکی دیگر از تفاوت ها در این فلز در مقایسه با سایر محصولات است که در ورق فلز سبب بالا بردن سطح مقاومت خوردگی ورق استیل در مقابل برخی اسیدهای کاهنده است. همچنین میزان سطح مولیبدن و کروم موجود در ترکیب ورق استیل یکی از عواملی است که کاربرد ورق های استیل را تعیین می کند، در واقع می توان گفت کاربرد ورق های استیل بستگی به میزان درصد مولیبدن و کروم استفاده شده در ساخت ورق استیل است.

 

انواع ورق استیل در آلیاژهای مختلف

به طور معمول ورق های استیل با توجه به نوع آلیاژ آن تقسیم بندی می شود که هر کدام دارای خصوصیاتی متفاوت هستند که نوع آلیاژ آن ها یکی دیگر از موارد تعیین کننده کاربردی آن ها است، در زیر انواع ورق استیل با توجه به نوع آلیاژ را ذکر خواهیم کرد:

1 . ورق استیل 304 نگیر مات( صیقلی) نورد سرد

2 . ورق استیل 304 نگیر مات( صیقلی) نورد گرم

3 . ورق استیل 304L نگیر براق

4 . ورق استیل 304L نگیر مات( زبر) نورد گرم

5 . ورق استیل 304 نگیر خشدار روکشدار

6 . ورق 309S استیل نسوز

7 . ورق استیل 316L ضد اسید

8 . ورق استیل 321 ضد سایش

9 . ورق استیل 430 بگیر

10 . ورق استیل 430 بگیر خشدار( روکشدار)

11 . ورق استیل بگیر 410

12 . ورق استیل 4841 نسوز

/ پایان نوشتار