فولاد مکران نیمه نخست سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی کامل می‌شود

فولاد مکران نیمه نخست سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی کامل می‌شود

ژیکال استیل؛ به گزارش ایرنا، محمد پارسا درباره آخرین وضعیت احداث نخستین کارخانه فولادی منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: اکنون پیش‌پرداخت‌ها برای خریدهای خارجی و داخلی مورد نیاز به منظور پیشرفت طرح انجام شده است و امید می‌رود تا اواخر سال خریدهای خارجی وارد کشور شود.

وی افزود: هم‌اکنون اسکلت کوره و ریفرمر مجموعه در حال ساخت است و ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل مجتمع فولاد مکران خاطر نشان کرد: اگر شرایط تا پایان سال سخت نشود و با چالش مواجه نشویم، می‌توان گفت این طرح از برنامه زمان بندی شده کمی جلوتر است.

پارسا با اشاره به مشخصات و ظرفیت این طرح گفت: فولاد مکران با هدف تولید ۳.۲ میلیون تن فولاد شامل واحدهای گندله‌سازی، احیا و فولادسازی طراحی شده است، اما در حال حاضر مگامدول ۱.۶ میلیون تنی آهن اسفنجی را که محصول نهایی آن هات بریکت است، در دست اجرا داریم.

مدیرعامل مجتمع فولاد مکران در ادامه بیان کرد:‌ تا زمانی که واحد گندله‌سازی این مجموعه راه اندازی نشود، گندله مورد نیاز از داخل تامین خواهد شد و در غیر این صورت، از خارج کشور وارد می‌شود.

وی تاکید کرد: نفس احداث این طرح در کنار سواحل دریای عمان، استفاده از مزیت صادراتی و وارداتی منطقه بوده است، تا مواد اولیه مورد نیاز به راحتی وارد و محصولات نهایی به دیگر کشورها صادر شود.

پارسا یادآور شد: در راستای افق ۱۴۰۴ که ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد پیش بینی شده، قرار است ۱۰ میلیون تن آن در منطقه چابهار باشد، اما تاکنون فقط یک طرح ۳.۲ میلیون تنی تعریف شده که در حال اجراست.

مدیرعامل مجتمع فولاد مکران گفت: ۱۵ درصد سهام این مجموعه دولتی و در اختیار ایمیدرو و منطقه آزاد چابهار است و ۸۵ درصد دیگر در اختیار چند شرکت بخش خصوصی است.

وی در پایان تصریح کرد: آهن اسفنجی به دلیل اشتعال‌زا بودن با مشکلاتی در صادرات به ویژه با کشتی مواجه است، اما وقتی به صورت هات بریکت تبدیل شود، قابلیت دپو یا صادرات خواهد داشت.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment