دوره رشد شتابان قیمت مواد معدنی فرا رسیده است؟

دوره رشد شتابان قیمت مواد معدنی فرا رسیده است؟

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان و به نقل از گاردین؛ البته نشانه‌هایی وجود دارد که ممکن است دوره پنجم supercycle از قبل آغاز شده باشد. در ماه‌های اخیر قیمت سنگ آهن که برای ساخت فولاد استفاده می‌شود، بیش از ۸۵ درصد افزایش یافته و به بالاترین حد رسیده است که تقریبا در ۱۰ سال گذشته دیده نشده است.

قیمت مس که در سیم‌کشی برق استفاده می‌شود، از مارس گذشته ۸۰ درصد صعود کرده و به بالاترین سطح ۹ ساله رسیده است. در همین حال، نیکل نزدیک به بالاترین سطح ۱۷ ماهه و کبالت نزدیک به قله‌های دوساله است.

مارک لوئیس، استراتژیست  BNP Paribas Asset Management ، ماه گذشته به گاردین گفت: به هر بازاری که نگاه می‌کنیم، سرمایه‌گذاران در حال خرید هستند. ۳۰ سال آینده به احتمال زیاد یک supercycle در سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های انرژی پاک، حمل‌ونقل پاک و هر چیز دیگری که برای امکان ایجاد انتقال سبز لازم است، به ارمغان می‌آورد.

به نظر می‌رسد جدیدترین supercycle با رشد تقاضای چین برای منابع طبیعی جت و اجرای برنامه‌های محرک زیرساختی از راه برسد. در واقع، پس از وقفه اقتصادی ناشی از کرونا و کاهش ارزش دلار آمریکا که اکثر کالاها برای تجارت از آن استفاده می‌کنند، این بار یک supercycle  با افزایش تقاضای مواد معدنی و کالاها ایجاد خواهد شد.

به گفته بانک آمریکایی گلدمن ساکس، از برنامه پنج‌ساله چین تا قرارداد سبز اروپا و برنامه محرک اقتصادی جو بایدن، سیاست‌گذاران به دنبال توزیع مجدد منافع اقتصادی، کمک به محیط زیست و ایجاد زنجیره‌های تأمین متنوع و انعطاف‌پذیر هستند.

این بانک در اواخر سال گذشته چشم‌انداز مثبت و طولانی‌مدت برای قیمت کالاها را پیش‌بینی کرد. گلدمن ساکس همچنین هشدار داد که هم‌زمان با آغاز سیاست‌های جدید دولت‌ها برای کمک به بهبود اقتصادها از بیماری کرونا، supercycle بعدی می‌تواند رونق کالاها را در اوایل دهه ۲۰۰۰ به رهبری رشد شدید اقتصادهای نوظهور (برزیل، روسیه، هند و چین) منعکس کند.

توسعه پروژه‌های بزرگ زیربنایی، روشی آزمایش‌شده برای تحریک رشد و تحریک اشتغال در کشورها است. اگر این پروژه‌ها مانند مزارع بادی یا شبکه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی سبز رنگ باشند، می‌توانند به مقابله با بحران آب‌وهوا نیز کمک کنند. هر دو استراتژی به مقدار زیادی فلزات از جمله سنگ‌آهن، مس، کبالت و لیتیوم نیاز دارند.

دانیل میجر، تحلیلگر بانک سوئیسی UBS در این باره گفت: رواج اتومبیل‌های الکتریکی و تغییر به سمت انرژی پاک‌تر اصلی‌ترین گرایش کالاها در سال‌های آینده است. رونق چنین فناوری‌هایی می‌تواند تقاضا برای کبالت، نیکل و مس را که برای کمک به ساخت باتری اتومبیل، شارژ اتومبیل و توزیع و ذخیره برق استفاده می‌شود، تسریع کند.

البته همان‌طور که شرکت‌های معدنی شروع به برگشت از زغال‌سنگ و به سمت فلزاتی می‌کنند که به بهبود سبز کمک می‌کنند، ممکن است خسارات بیشتری برای سهام‌داران به دنبال داشته باشد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment