طرح جامع فولاد کشور و معضل کم‌آبی صنعت فولاد!

طرح جامع فولاد کشور و معضل کم‌آبی صنعت فولاد!

ژیکال استیل؛ به گزارش اخبار فولاد، یکی از مهمترین معضلات پیش روی صنعت فولاد، کم آبی و مسائل حاشیه‌ای آن است.

ازسالیان پیش بدلیل عدم وجود یک برنامه مدون و اصولی و براساس بخشی‌نگری و جزیره ای عمل کردن مسئولان تصمیم‌گیر در عرصه صنعت، با صدور مجوزهای بی‌رویه و عدم پایش نیازهای کشور به فولاد و مصنوعات آن، واحدهای تولیدی فولاد بی رویه و بدون جانمایی دقیق، در یک پراکندگی غیرعقلایی در کشور ایجاد شدند.

متاسفانه هنوز هم شاهد هستیم بسیاری ازمقامات و سیاسیون مناطق مختلف کشور صرفا بخاطر اینکه به مردم بگویند ماهم برای شما کاری کردیم مصرا بدنبال احداث واحدهای فولادی درمناطقی هستند که هیچگونه توجیه اقتصادی برای منطقه وکشور ندارد.

ازسال ۱۳۹۶که تدوین طرح جامع فولاد کشور دردستور کارقرارگرفت تا امروز که این طرح به ویرایش ششم خودرسیده است بازهم متاسفانه شاهد هستیم به این سند مهم و بالادستی در صنعت فولاد و معدن توجه نمی‌شود.

حدود بیست سال است که کشور وارد دوران خشکسالی شده است؛ بگذریم از اینکه کلا کشور ما در یک ناحیه گرم و خشک جغرافیایی قراردارد اما بروز خشکسالی نیز مزید برسایر علل شده است. چالش کم آبی که در کشور بصورت یک اپیدمی درآمده، همه شئونات زندگی شهروندان ایرانی را تحت اشعاع قرارداده است و خشکسالی حتی تبعات سوءاجتماعی در برخی مناطق به همراه داشته و باعث مهاجرت های شدید به شهرها و تشدید حاشیه نشینی شده است.

صنعت فولاد که از صنایع آب‌بر است نیز از این معضل رهایی نجسته و همچنان در بی‌آبی غوطه‌ور مانده. موضوع کم آبی زاینده رود، کارون و دیگر رودخانه‌های بزرگ کشور باعث شد تا طرح عظیم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی کشور مطرح و اجرایی شود و خوشبختانه طی چهارماه گذشته امسال شاهد افتتاح دو فاز از انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان، دو قطب بسیار مهم صنایع معدنی و فولادی بودیم.

این پروژه در سه فاز اجرا می‌شود؛ در فاز اول از آب شیرین‌کن در خلیج فارس شروع شد تا به معدن گل گهر در سیرجان رسید، فاز دوم از گل گهر به سرچشمه است و فاز سوم از سرچشمه به چادرملو در یزد می رسد.

در اینکه اجرایی شدن این طرح یک کاراستثنایی و عظیم است که از رهگذر آن آب شرب و آشامیدنی بسیاری ازشهرهای مرکز کشور نیزبهره مند می شوند اما نباید ما را از این مهم باز دارد که باز هم بصورت بی رویه مجوزهای فولادی صادرشود..

تامین مالی این پروژه به وسیله ۳ شرکت گل گهر، سرچشمه و چادرملو و از محل منابع داخلی شرکت ها یا فاینانس تامین می شود.دست اندرکاران وزارت صمت وحتی جهاد کشاورزی باید طرح جامع فولاد کشور را بعنوان یک سندبسیارمهم دردستور کارقراردهند وبرمبنای آن وبراساس نیازهای واقعی کشور به این صنعت توسعه گرا بپردازند.

 / پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment