پروژه‌ای که همچنان خاک می‌خورد

پروژه‌ای که همچنان خاک می‌خورد

ژیکال استیل؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم، سابقه طرح احداث زنجیره فولاد در استان، مربوط به سفر استانی جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به کردستان در خردادماه سال 94 بوده که مقرر شد، زنجیره فولاد با ظرفیت‌های 2.5 میلیون تن کنسانتره، 2.5 میلیون تن گندله، 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی و 1.5 میلیون تن ذوب و ریخته‌گری به‌منظور تولید 1.5 تن ورق سیاه؛ نورد گرم فولادی در کردستان اجرایی و هزاران اشتغال‌زایی ایجاد شود.

پس از مصوبات و انجام فرایند اولیه برای اجرای پروژه، شریعتمداری وزیر وقت صمت دستور احداث 2 واحد آهن اسفنجی 800 هزار تنی به‌طور جداگانه در شهرستان‌های بیجار و قروه را صادر کرد اما با گذشت 5 سال همچنان سرنوشت آن در گیر و دار اختلاف دولتمردان و نمایندگان مجلس دو حوزه انتخابیه بوده و به گفته نماینده بیجار 5 درصد پیشرفت فیزیکی هم نداشته و تنها یک کانتینر از آن به یادگار به‌جا مانده است.

 دولتمردان همراهی نمی‌کنند

علیرضا زندیان، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم از تعلل در اجرای پروژه زنجیره فولاد انتقاد کرده و می‌گوید: دولتمردان از چندسال گذشته کلنگ احداث زنجیره فولاد در کردستان را به زمین زده اما 5 درصد پیشرفت فیزیکی هم نداشته و به قول قدیمی‌ها فقط “خاک بازی” کرده‌اند.

وی با بیان اینکه پس از گذشت چندسال از کلنگ احداث زنجیره فولاد، تنها فنس‌کشی و یک کانتینر در محل گذاشته‌اند، گفت: سؤالم از دولتمردان این است که چرا بعد از چندسال هنوز کاری برای اجرای این پروژه انجام نشده است؟ کمااینکه در این راستا وزیر صمت را به کمیسیون معادن مجلس کشانده و از وی سؤال مطرح کرده‌ام.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه هنوز یک حلقه از زنجیره فولاد کردستان اجرا نشده است، تصریح کرد: پس از پیگیری‌های انجام شده، مجوز تولید 500 هزارتن تا یک میلیون تن الکریکی قائم از وزارت صمت گرفته شده اما متأسفانه دولتمردان همراهی نکرده و تنها می‌خواهند کارها به نام خودشان تمام شود.

وی با تأیید اینکه پروژه زنجیره فولاد در دو شهرستان قروه و بیجار اجرایی می‌شود، افزود: این پروژه، یک پروژه استانی بوده و صنایع جانبی فولاد 10برابر خود فولاد اشتغال‌زایی داشته و باید همه جوانان از درآمد و اشتغال آن بهره‌مند شوند.

زندیان بیان کرد: بنده پیشنهاد داده که صنایع جانبی فولاد را در شهرستان‌هایی همچون مریوان و بانه انجام داده تا ضمن ایجاد اشتغال‌زایی برای جوانان از شغل‌های کوله‌بری خودداری شود.

وی از سرمایه‌گذاران خواست که برای تولید مواد و فرآورده‌های فولاد، تبدیل، صادرات و اشتغال‌زایی در استان کردستان حضور و اعلام آمادگی کنند تا از این طریق شغلی برای جوانان ایجاد شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: یقیناً در راستای ایجاد منطقه آزاد بانه و مریوان و اجرای پروژه زنجیره فولاد از هیچ تلاشی دریغ نکرده چرا که اینها خواسته و مطالبه مردمی بوده و باعث توسعه، پیشرفت، ارزآوری و ایجاد اشتغال خواهد شد.

 “اختلافات درون استانی” علت رهایی پروژه‌ها زنجیره فولاد کردستان شده است

بهمن مرادنیا استاندار کردستان با اذعان به اینکه “اختلافات درون استانی” علت رهایی برخی از پروژه‌ها از جمله زنجیره فولاد در استان شده است، اظهار داشت: از دوسال گذشته مابین مردم بیجار و حسن‌آباد یاسوکند و قروه بر سر اجرای پروژه زنجیره فولاد کردستان اختلاف وجود داشته و هر کدام اجرای این پروژه در شهرستان خود را حق طبیعی خود می‌دانند و این در حالی‌‌ست دامن زدن به اختلافات و تداوم این رویکرد، باعث محرومیت و عقب‌ماندگی بیشتر کردستان خواهد شد.

وی با بیان اینکه قروه‌ای و بیجاری معنایی نداشته و باید همه با هم استان کردستان را در نظر بگیریم، گفت: در حال حاضر مناقصه پروژه زنجیره فولاد کردستان برگزار و با همان تصمیم قبلی، این پروژه در دو محل شهرستان قروه و بیجار اجرایی خواهد شد.

استاندار کردستان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که آیا اجرای پروژه‌ای در دو محل امکان‌پذیر و منطقی است؟! توضیح داد: برای پروژه زنجیره فولاد کردستان دو موضوع “تأمین آب و معادن” مطرح و مهم بوده و اگر چنین صنعتی را به صورت متمرکز در یک محل اجرا کنیم از آنجا که قروه و دهگلان منطقه ممنوعه بوده در 10 سال آینده بحران‌آفرین خواهد بود کما اینکه بیجار نیز یک سری معادن و ظرفیت‌ها داشته که باید مورد توجه قرار گیرد.

مرادنیا با اعلام اینکه اجرای پروژه زنجیره فولاد در دو شهرستان قروه و بیجار هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد، یادآور شد: باید مقداری وسعت نظر و دیدمان را تغییر دهیم، البته شاید مردم شهرستان بیجار که خود نیز بیجاری هستم از صحبت‌هایم ناراحت شوند اما بنده دنبال منافع استان هستم.

به هر حال تعداد پروژه‌های اشتغال‌زا و مهم در استان کردستان که قربانی مطامع شخصی یا اختلاف و بی‌توجهی‌ها شده‌اند، کم نیستند و در این شرایط اقتصادی و بیکاری این مهم نیازمند توجه بیشتر دولتمردان و نمایندگان مجلس دو حوزه انتخابیه قروه و بیجار در مجلس بوده تا بألاخره بعد از گذشت چندسال حداقل فرایند اجرای این پروژه به سرعت اجرای شود.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment