تولید کنسانتره زغال سنگ به سطح ۱٫۴ میلیون تن نزدیک شد

تولید کنسانتره زغال سنگ به سطح ۱٫۴ میلیون تن نزدیک شد

ژیکال استیل؛ به گزارش ایرنا، جداول آمار مقدماتی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از آن است که میزان تولید کنسانتره زغال سنگ در ۱۰ ماهه ۱۳۹۸ رقم یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۴۰۰ تن بوده است.

انجمن زغال سنگ ایران در ارتباط با قیمت هر تن کنسانتره زغال سنگ در بهمن‌ماه امسال براساس ضریب ۲۶٫۵ درصد از قیمت شمش فولاد خوزستان اعلام کرده است که در بهمن ۹۹ قیمت متوسط هر تن شمش فولاد خوزستان ۱۰۴ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۶۳ ریال بود و با محاسبه سهم نرخ مذکور، نرخ هرتن کنسانتره زغال سنگ در این ماه معادل ۲۷ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۴۸۹ ریال می‌شود.

این در حالی است که نرخ پایه کنسانتره زغال سنگ در آبان سال ۹۷ به میزان ۶ میلیون و ۱۲۰ هزار ریال به ازای هر تن ثبت شده بود، بنابراین می‌توان گفت در این مدت قیمت کنسانتره زغال سنگ رشد ۳۵۳٫۰۴۷ درصدی را ثبت کرده است.

علاوه بر این، درصد تغییر نرخ زغال سنگ خام نسبت به قراردادهای آبان ۱۳۹۷ نشان‌دهنده رشد ۳۵۹٫۰۴۷ درصدی قیمت این محصول است. این در حالی است که قراردادهای فروش کنسانتره زغال سنگ در هشت ماه ابتدایی ۹۷ بر مبنای نرخ شمش فولاد خوزستان محاسبه نمی‌شد.

مصرف ۲٫۵ میلیون تنی زغال سنگ در سال ۹۸

آمارهای رسمی در ارتباط با میزان زغال سنگ مصرفی در سال ۹۸ رقم ۲٫۵ میلیون تن را نشان می‌دهد که از این رقم ۱٫۶ میلیون تن در داخل کشور تولید شده و بقیه وارداتی بوده است.

دست‌اندرکاران زغال سنگ کشور برآورد کرده‌اند که با بهره‌برداری از واحدهای صنعتی جدید، رقم سالیانه مصرف این ماده معدنی به سطح چهار میلیون تن در سال خواهد رسید و با توجه به ذخایر قطعی بیش از یک میلیارد تنی در این بخش می‌توان بازدهی این حوزه را افزایش دادند.

براساس گزارش ایرنا، فعالان صنعت زغال سنگ کشور معتقدند که حمایت و پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت لازمه اصلی رشد تولید در این بخش محسوب می‌شود و این قابلیت وجود دارد که کشورمان به برداشت سالیانه ۱۰ میلیون تن زغال سنگ خام و تولید پنج میلیون تن کنسانتره زغال سنگ دست یابد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment