آیا قیمت سنگ آهن همچنان افزایش می‌یابد؟

آیا قیمت سنگ آهن همچنان افزایش می‌یابد؟

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان؛ سایت Value The Markets در تحلیلی درباره روند قیمت سنگ آهن نوشت: سنگ آهن عنوان کالای فلزی با بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داد، چراکه تقاضای زیاد چین و کاهش عرضه، فضای مناسبی را برای افزایش قیمت سنگ آهن ایجاد کرد.

اصولا با نوسازی بازارهای در حال ظهور و تلاش برای تغییر سبک زندگی در طبقه متوسط، تقاضا برای کالاهای فلزی همچنان رو به افزایش است. بالای لیست هم سنگ آهن است زیرا این ماده جزو مؤلفه‌های اصلی تولید فولاد است. تولیدکنندگان فولاد آسیایی در حال ساخت محصولات فولادی در انواع مختلف ازجمله میلگرد، صفحات فولادی و کویل های گرم هستند. از فولاد همچنین در ساخت کشتی، ساخت‌وساز و تولیدات صنعتی بسیار استفاده می‌شود.

شرکت استخراج‌کننده سنگ آهن ریو تینتو با ارزیابی اینکه سنگ آهن وارد دوره قدرت می‌شود موافق است. ریو تینتو تقاضای زیادی از سوی تولیدکنندگان فولادی را تجربه می‌کند. بزرگترین واردکننده سنگ آهن در جهان چین است؛ از آنجا هم که به نظر می‌رسد این کشور از بیماری همه‌گیر کرونا نسبتا آسیب‌ندیده، در حال رونق ساخت‌وساز است.

بزرگترین کشورهای صادرکننده سنگ آهن جهان استرالیا و برزیل هستند. با این حال، فقط چین شاهد افزایش تقاضا برای فولاد نیست. تقاضای ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای فولاد نیز همچنان بالاست.

با این حال، تنش‌های ژئوپلیتیکی نیز بر قیمت سنگ آهن تأثیر می‌گذارد. استرالیا تأمین‌کننده اصلی سنگ آهن چین است، اما سال گذشته افزایش تنش بین دو کشور باعث کاهش عرضه شد. این به نوبه خود فشار بر قیمت سنگ آهن را بیشتر کرد. همه می‌دانند که کرونا از چین نشات گرفته است، اما استرالیا خواستار بررسی جامع علت آن شد. این امر باعث شد تا چین دست به تلافی بزند و نبرد تجاری بین دو کشور درگرفت.

در همین حال، کاهش صادرات سنگ آهن برزیل پس از یک فاجعه زیست‌محیطی و فروریختن سد ضایعات معدنی در سال ۲۰۱۹ بازارها را لرزاند. شرکت معدنکاری برزیل Vale یک تولیدکننده عمده سنگ آهن است. پس از ایجاد فاجعه زیست‌محیطی در ژانویه ۲۰۱۹، هنگامی که سد ضایعات معدنی آن ترکید، ۲۷۰ نفر کشته شدند. پس از آن هم این کشور پیش‌بینی‌های تولید سنگ آهن خود را تا سال ۲۰۲۳ کاهش داد.

این در حالی است که سهام شرکت ریو تینتو معدنکار انگلیسی – استرالیایی در حال رشد است. قیمت سهام آن طی یک سال اخیر ۳۶ درصد افزایش یافته است. در همین حال قیمت سهام BHP Group در همین مدت ۶۳ درصد در نیویورک و ۴۷ درصد در لندن افزایش یافته است. حتی شرکت معدنکاری برزیل Vale نیز که زیر سایه فعالیت می‌کند، در یک سال گذشته شاهد افزایش ۶۶ درصدی قیمت سهام خود بوده است.

قیمت‌های بالاتر، تولید را تشویق می‌کند که باعث افزایش تمایل برای سرمایه‌گذاری می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، باید کمبود عرضه را جبران کند، اما وقوع این اتفاق نیز به موفقیت واکسن کرونا برای رونق مجدد اقتصادها بستگی دارد.

شرکت Severstal یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در روسیه است و یک منبع مطلع در آنجا معتقد است کمبود موجود در بازار جهانی فولاد قیمت‌ها را برای مدت طولانی بالا نگه می‌دارد.

در بازار مشتقات، معاملات آتی سنگ آهن سنگاپور نسبت به سال گذشته بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته و از زمان شروع این نوع معاملات در هفت سال پیش، به بالاترین رکورد رسیده است؛ به نحوی که قیمت معاملات آتی سنگ آهن سنگاپور در اوایل سال ۲۰۱۶ به ۴۰ دلار کاهش یافت، اما در پایان سال ۲۰۲۰ تقریبا به ۱۵۰ دلار در هر تن رسید.

در ماه دسامبر بلومبرگ گزارش داد که معاملات آتی سنگ آهن با افزایش ۵٫۷ درصد به ۱۵۵ دلار در هر تن در بورس سنگاپور رسید. در همین حال، معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان برای اولین بار در تاریخ با عبور از مرز ۱۰۰۰ یوان (۱۵۲٫۹ دلار آمریکا) ۱۰ درصد افزایش یافت.

تولیدکنندگان چینی از دولت و کمیسیون اوراق بهادار برای تنظیم بازار کمک خواستند و خواستار اقدام برای بررسی سفته‌بازی در بازار سنگ آهن شده‌اند. سطح ۱۶۰ تا ۱۷۰ دلار در هر تن قیمت بسیار بالایی برای سنگ آهن در نظر گرفته می‌شود. با این وجود، تحلیلگران انتظار ندارند که در کوتاه‌مدت قیمت آن کاهش یابد.

در حالی که قیمت‌های بالا برای شرکت‌های معدنی و سرمایه‌گذاری در بازار مناسب است، اما نوسانات را برای تولیدکنندگان دشوار می‌کند؛ بنابراین، تثبیت ترجیح داده می‌شود. این در حالی است که سرمایه‌گذاری در سنگ آهن در حال افزایش است و بسیاری از پروژه‌های جدید سنگ آهن در حال انجام یا در حال انجام هستند.

بنابراین سوال اصلی اینجاست که آیا قیمت سنگ آهن همچنان در حال افزایش است؟ به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت این روند ادامه داشته باشد، اما وقوع این اتفاق در درازمدت به سرعت تثبیت زنجیره‌های تأمین بستگی خواهد داشت.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment