لوله مانیسمان استنلس استیل چیست؟

لوله مانیسمان استنلس استیل چیست؟

ژیکال استیل؛ لوله مانیسمان یا لوله بدون درز همانطور که از نامش پیداست لوله‌ای است که فاقد هرگونه درز یا اتصال جوشی باشد. در فرآیند تولید این لوله یک بیلت فولادی گرد در دمای بالا حرارت داده شده و از آن برای تولید لوله مانیسمان استفاده می‌شود. این بیلت‌ها توسط ماشین‌آلات مخصوص شکل داده شده و کشیده می‌شوند و نهایتاً به صورت یک لوله توخالی در می‌آیند، سپس با استفاده از دستگاه مندرل و حدیده قطر خارجی آن‌ها کاهش و قطر داخلی‌شان افزایش می‌یابد.

به دلیل اینکه لوله مانیسمان فاقد هرگونه درز یا جوش می‌باشد در نتیجه از لوله درزدار قوی‌تر می‌باشد. به دلیل همین ویژگی این لوله می‌تواند فشار بیشتر، دمای بیشتر و تنش مکانیکی بیشتری را تحمل کرده و در محیط‌های خورنده دوام بیشتری داشته باشد. این لوله کاربرد زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، صنایع خودرویی و کاربری‌های مکانیکی و ساختاری دارد.

مزایای لوله مانیسمان استنلس استیل

مقاومت: این لوله‌ها در شرایط تحت بار مقاومت خوبی دارند. یک لوله مانیسمان خالی می‌تواند به راحتی وزن خود را تحمل کند، اما زمانیکه متریالی داخل لوله جریان می‌یابد (تحت بار قرار می‌گیرد)، لوله باید وزن سیال را نیز تحمل نماید. خرابی و نشتی در لوله درزدار عموماً در قسمت درز یا جوش اتفاق می‌افتد، که لوله بدون درز فاقد این مشکل می‌باشد. لوله مانیسمان استنلس استیل به دلیل مزایا و مقاومتی که دارد در صنایع بسیاری مانند ساخت کشتی، خطوط لوله، سکوهای نفتی، تجهیزات میدان نفتی، مخازن تحت فشار، قطعات ماشین‌آلات و سکوهای دریایی استفاده می‌شود. لوله‌های بدون درز در شرایط سخت (محیط‌های سرد و گرم) عملکرد خوبی دارند.

تحمل افزایش فشار: توانایی مقاومت در برابر افزایش فشار مهم‌ترین مزیت لوله مانیسمان استنلس استیل است. از آنجایی که این لوله فاقد درز است بنابراین تمامی محیط لوله دارای قدرت و مقاومت یکسان است. محاسبه فشار در این لوله بسیار آسان‌تر است زیرا لوله فاقد جوش می‌باشد.

یکپارچگی شکل: ممکن است لوله درزدار به اندازه یک لوله مانیسمان دارای یکپارچگی نباشد، زیرا برای ساخت آن ورقه فولادی را گرد کرده و سپس جوش می‌دهند، در نتیجه جوشکاری، فشار و دیگر عوامل بر روی فرآیند شکل‌گیری لوله تاثیر می‌گذارند. لوله مانیسمان به دلیل شکل یکپارچه‌ای که دارد، به راحتی نصب شده و اتصالات نیز به راحتی بر روی آن نصب می‌شوند. سطح مقطع این لوله کاملاً گِرد است.

لوله مانیسمان استنلس استیل با متریال‌های مختلفی نظیر استنلس استیل آستنیتی، مارتنزیتی و فریتیک تولید می‌شود. همچنین استنلس استیل می‌تواند به صورت داپلکس و سوپر داپلکس باشد. استنلس استیل داپلکس 50% فریتیک و 50% آستنیتی می‌باشد.

فلنج چیست و چه کاربردی دارد؟

فلنج در واقع بخشی از اتصال شفت به شفت است که برای متصل کردن دو انتهای لوله استفاده می‌شود، همچنین برای اتصال تجهیزات مختلف می‌توان از فلنج تبدیل در قسمت ورودی و خروجی آن‌ها استفاده کرد. اتصال فلنجی مجموعه‌ای از اتصالات جدا شونده شامل فلنج، گسکت و پیچ و مهره‌ها می‌باشد. فلنج در لوله‌کشی‌های خطوط لوله صنعتی و ورودی و خروجی تجهیزات استفاده می‌شود. با استفاده از سوراخ‌هایی که بر روی فلنج وجود دارد می‌توان دو فلنج را محکم به هم متصل کرد. فلنج با استفاده از گسکت آب‌بندی می‌شود. فلنج به صورت رزوه‌ای، جوشی و کِلمپی وجود دارد.

فلنج به صورت جفت استفاده می‌شود. می‌توان در خطوط لوله کم فشار بجای استفاده از فلنج جوشی که وزن زیادی هم دارد، از فلنج رزوه‌ای استفاده کرد. برای ایجاد یک اتصال فلنجی باید یک گسکت را بین دو صفحه فلنج قرار داده و سپس دو فلنج را به هم پیچ و مهره کرد. ضخامت فلنج‌های با درجه‌بندی فشار مختلف، با هم متفاوت است، به همین دلیل از پیچ و مهره‌های مختلفی هم برای نصب آن‌ها استفاده می‌شود.

کلاس فشار فلنج

بسیاری از فلنج‌ها با هر استانداردی که باشند به دو کلاس فشار تقسیم‌بندی می‌گردند، که این بسته به فشارهای مختلفی است که این فلنج‌ها می‌توانند تحمل نمایند. متداول‌ترین کلاس‌های فشار فلنج عبارتند از: #150، #300، #600، #900، #1500، #2500 و #3000 که مطابق با استاندارد ASME می‌باشند. طبق استاندارد دیگر مانند DIN کلاس‌های فشار با مخفف PN نشان داده می‌شوند. برای مثال: PN10, PN16, PN20, PN25, PN40, PN50, PN100, PN150, PN250 or PN420. نمی‌توان فلنج‌های با کلاس فشار متفاوت را به جای یکدیگر استفاده کرد.

انواع فلنج عبارتند از: فلنج گلودار، فلنج گلودار بلند، فلنج اسلیپون، رزوه‌ای، ساکت ولد، لپ جوینت، فلنج کور، فلنج تبدیل و … .

فلنج دارای انواع سطوح (صورت‌های) مختلف است. این سطوح عبارتند از: فلنج با سطح تخت (FF)، با سطح برآمده (RF)، با اتصال رینگی (RTJ)، با سطح زبانه دار (T&G)، با سطح نرینه و ماده (M&F).

همچنین تولید فلنج می‌تواند به صورت ریخته‌گری شده و یا فورج شده باشد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment