مسائل فولاد را می‌توان در وزارت صمت حل کرد/ دلالان بهین‌یاب شناسایی شده‌اند

مسائل فولاد را می‌توان در وزارت صمت حل کرد/ دلالان بهین‌یاب شناسایی شده‌اند

ژیکال استیل؛ به گزارش خبرگزاری مهر، رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره موضوعات مطرح‌شده در جلسه هفته گذشته سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با فعالان زنجیره فولاد اظهار داشت: در این جلسه درباره سیاست‌های کلی زنجیره فولاد برای تأمین موادی همچون ورق، شمش و … برای کارخانه‌های پایین‌دستی و همچنین در مورد سیاست صادرات در کل زنجیره رایزنی شد که با توجه به تخصصی بودن امور، مقرر شد مباحث در کارگروه‌های تخصصی جمع‌بندی و هر هفته یک جلسه برگزار شود.

وی افزود: آقای سعدمحمدی بر لزوم حفظ بازارها و ظرفیت‌های صادراتی فولاد تاکید داشتند، چراکه تولید فولاد در کشور ما دو برابر نیاز است، از این رو، باید برای ۵۰ درصد مازاد، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم تا بازارهای صادراتی از دست نرود، اما اولویت نخست، نحوه تأمین و کنترل محصولات مورد نیاز بازار داخلی است.

شهرستانی در ادامه تاکید کرد: در این جلسه مقرر شد حجم محصولاتی که مورد نیاز بازار داخلی است مشخص شود تا این اقلام به دست مصرف‌کننده واقعی برسد و دلالان از زنجیره حذف شوند. در همین راستا، قرار شده است که در سامانه بهین‌یاب بازنگری صورت گیرد، چراکه در فرآیند فعالیت سامانه تعدادی دلال شناسایی شده‌اند که قرار شده این افراد حذف شوند.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد ادامه داد: برنامه وزارت صمت این است که در بخش تأمین مواد اولیه، کنترل کاملی صورت گیرد تا به این شکل که همان‌هایی که مصرف‌کننده نهایی هستند، محصول را به بازار برسانند؛ البته در این خصوص فعلا نمی‌توان اطلاع رسانی کرد و پس از تکمیل بررسی‌ها، اطلاع‌رسانی انجام شود.

وی به تاکید وزارت صمت بر لزوم عرضه تمام زنجیره فولاد در بورس کالا نیز اشاره کرد و گفت: در جلسه هفته گذشته، مقرر شد کل محصولات زنجیره فولاد در بورس عرضه شود؛ در واقع، هر کسی که بخواهد از بخش بالادستی فولاد نیز محصولی بخرد باید محصول خود را نیز به بورس عرضه کند.

شهرستانی با اشاره به پیگیری مجلس برای تصویب طرح زنجیره فولاد عنوان کرد: اگر دولت فرصت بدهد می‌توان مسائل فولاد را در همین وزارت صمت حل و فصل کرد تا هم منافع تولیدکننده و هم منافع مصرف‌کننده در تمام زنجیره فولاد حفظ شود. در مورد طرح مجلس در جلسه صحبتی نشد، اما مجلس فعلا باید دست نگه دارد تا در این جلسات به یک جمع‌بندی برسیم.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان تصریح کرد: در جلسه هفته گذشته فعالان زنجیره فولاد با سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت، مقرر شد ستاد فولاد تشکیل شود که البته هنوز در این خصوص تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

گفتنی است؛ اردشیر سعدمحمدی، سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت اخیرا عنوان کرده است که طی رایزنی‌های انجام‌شده با کمیسیون صنایع و معادن مجلس مقرر شده پس از جمع‌آوری نقطه نظرات فعالان زنجیره فولاد، این مسائل به صورت مکتوب در اختیار مجلس قرار بگیرد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment