صادرات فولاد با نرخ واقعی

صادرات فولاد با نرخ واقعی

ژیکال استیل؛ به گزارش اخبار فولاد، کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر ارشد بازارهای بین‌المللی سنگ آهن و فولاد در این مورد به «اخبار فولاد» می‌گوید: به محض اعمال تحریم بر صنعت فولاد که در دو مرحله صورت گرفت، صادرات محصولات فولادی با تاثیرات منفی مواجه شد، چراکه تعداد قابل توجهی از خریداران، از خرید سر باز زدند و از سوی دیگر، شرکت‌های اروپایی و حتی چینی که در صنعت فولاد ایران فعالیت داشتند، عقب‌نشینی کردند. بعد از آن اسامی دیگری در چند سال اخیر اعلام شد که البته تاثیر منفی کمتری در پی داشت، زیرا شرکت‌ها خود را با شرایط وفق داده و برای به وقوع پیوستن چنین شرایطی آماده کرده بودند. طبیعتا بهبود شرایط سیاسی و رفع تحریم‌ها کمک زیادی خواهد کرد، چراکه هم در زمینه صادرات، امکان صادرات با نرخ‌هایی نزدیک به قیمت‌های جهانی مقدور خواهد بود و هم نرخ حمل‌ونقل دریایی که با آغاز تحریم‌ها روند افزایشی به خود گرفته بود، کمی تعدیل خواهد شد. در پی این اتفاقات، علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در فولاد کشور نیز بازخواهند گشت تا وضعیت این صنعت رو به بهبود رود.

وی معتقد است: البته، کاهش شدت تحریم‌ها و رفع آن‌ها شاید در حوزه نفت تا حدودی صادرات را بهبود بخشد اما احتمال اتفاق افتادن آن برای صنعت فولاد در سال ۱۴۰۰ کم است. یعنی اگر قرار باشد برنامه‌ریزی برای این سال انجام شود، احتمال این که در اولین سال ریاست جمهوری بایدن اتفاق شاخصی در این زمینه بیافتد، دور از انتظار است.

جعفری طهرانی می‌افزاید: سرمایه‌گذاران خارجی همواره از چندنرخی بودن ارز گله داشتند و آن را موجب سردرگمی می‌دانستند. یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، این است که مطالعات مقدماتی و تکمیلی امکان‌سنجی براساس نرخ‌های غیرواقعی دلار صورت می‌گیرد و در زمان اجرا مشکلاتی را پدید می‌آورد. نرخ دلار بازار آزاد، سامانه سنا و حتی نیما فاصله زیادی – بعضا ۴۰۰ درصدی – با ارز دولتی دارند و این موضوع معضلات زیادی را در پی دارد. اگر قرار باشد شرکت‌های خارجی در صنعت فولاد سرمایه‌گذاری داشته باشند، باید نرخ‌های واقعی دلار را مد نظر قرار دهند که طبیعتا تک‌نرخی شدن ارز و نزدیک شدن آن به نرخ واقعی کمک زیادی به دست یافتن به اعداد واقعی در امکان‌سنجی‌ها خواهد کرد.

وی ادامه داد: از آنجا که چین اعلام آمادگی کرده در حوزه معدن، صنایع معدنی و زنجیره فولاد کشور سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام دهد، حل این معضل می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد. اگر این تک‌نرخی شدن صادرات را هم در بر گیرد، نتایج خوبی را شاهد خواهیم بود اما اگر همچنان نرخ‌های نیمایی و سنایی را داشته باشیم، دولت نمی‌تواند قدم صحیحی در این حوزه بردارد. دولت‌ها در طول ۱۰ سال گذشته تلاش کرده‌اند در راه تک‌نرخی کردن ارز گام بردارند اما به دلیل تعیین اعداد غیرواقعی در این زمینه موفق عمل نکرده‌اند.

تحلیلگر ارشد بازارهای بین‌المللی سنگ آهن و فولاد تصریح کرد: تک‌نرخی شدن ارز نیاز به منابع صادراتی دارد که اگر این منابع وجود داشته باشند، می‌توانند کمک شایانی به دولت در این زمینه کنند.

وی با اشاره به وضعیت بازار فولاد در سال ۲۰۲۱ عنوان کرد: در حالی که بسیاری از کشورها از جمله چین در حال خروج از وضعیت همه‌گیری کرونا بودند، در سال ۲۰۲۱ مجددا درگیر موج چهارم کرونا شدند. از سوی دیگر، بسیاری از کشورها واکسیناسیون شهروندان خود را آغاز کرده‌اند و می‌توانند مجددا اقتصاد خود را به شکوفایی برسانند که این موضوع در رابطه با ایران برای سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی شده که زمان نسبتا طولانی است. هرچقدر درصد شیوع این بیماری در کشورها کاهش پیدا کند، به شکوفایی صنعت فولاد کمک خواهد شد.

جعفری طهرانی ادامه داد: اگرچه اروپا همچنان وضعیت مناسبی در ارتباط با کرونا ندارد، اما از آنجا که چین نقش برجسته‌ای را در بخش تولید و همچنین مصرف در صنعت فولاد ایفا می‌کند، پیش‌بینی می‌شود وضعیت فولاد در سال ۲۰۲۱ با توجه به وضعیت اقتصادی این کشور مناسب خواهد بود و صنعت فولاد کشور نیز توسعه خواهد یافت. اما در عین حال با مشکل مازاد عرضه مواجه هستیم که حتی آمریکا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چراکه پیش‌بینی می‌شود بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تن مازاد عرضه فولاد در این سال وجود داشته باشد که حدود ۴ برابر کل تولید فولاد آمریکاست. به همین دلیل، بعید است دولت بایدن واردات فولاد از چین را لغو کند، چراکه ضربه سنگینی از این بابت خواهد خورد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment