تلاش‌های ناکام برخی نوردکاران برای روشن کردن جرقه‌گرانی

تلاش‌های ناکام برخی نوردکاران برای روشن کردن جرقه‌گرانی

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان؛ امروز بازار ارز بازهم به ریل نزولی بازگشت که برخی کارشناسان علت این مساله را به خبر منتشرشده روز گذشته در خبرگزاری‌ها، مبنی بر مخالفت ایران با بازگشت گام به گام به میز مذاکره و تاکید بر لزوم لغو تحریم‌ها پیش از انجام هر گونه مذاکره‌ای عنوان می‌کنند. در هر صورت تا این لحظه (۱۴:۴۵ دوشنبه ۱۸ اسفند) شاهد آن هستیم که نرخ دلار نقدی در بازار آزاد با رشدی ۱۵۰ تومانی نسبت به عصر دیروز به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده و البته قیمت فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی که تا دو ساعت پیش ۴۶۵ تومان نسبت به عصر دیروز بیشتر شده بود، اکنون با کاهشی ۱۷۱ تومانی به ۲۴ هزار و ۲۸۵ تومان رسیده است.

در این میان اما باید تاکید کرد که روشن نبودن تکلیف نرخ ارز با وجود اخبار متناقضی که پیاپی از احتمال آغاز یا عدم آغاز مذاکرات برجامی در آینده‌ای نزدیک حکایت دارد به همراه رکود شدید ساخت‌وساز بر اثر آشفتگی بازار مصالح ساختمانی به‌ویژه بازار سیمان و رکود بازار مسکن ناشی قیمت‌های بسیار بالای ملک و البته دست خالی دولت برای پیش بردن فعالیت‌های عمرانی و کند پیش رفتن پروژه مسکن ملی، همه و همه تقاضای واقعی برای مقاطع طویل فولادی را بسیار کاهش داده و بازار شب عید فولاد را به خواب زمستانی فرو برده است.

در حوزه مقاطع تخت فولادی نیز امروز شاهد بدون مشتری ماندن بخش زیادی از حجم عرضه بخصوص در زمینه ورق گرم بودیم که البته چنین اتفاقی در این شرایط رکودی بازار در روزهایی که فولاد مبارکه ورق‌های پرطرفدار خود را در بورس عرضه نکرده، طبیعی است؛ بخصوص که احتمال آزادسازی واردات ورق فولادی از سال آینده نیز همچنان امیدها به کاهش قیمت این نهاده مهم صنعت فولاد در سال ۱۴۰۰ را بیشتر کرده و هنوز هم بازار لوله و پروفیل را با شیب ملایمی روی ریل نزولی قرار داده است.

در هر صورت، امروز براساس قیمت‌های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی، شاهد ثبات نسبی قیمت بیشتر انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد بودیم و البته برخی تولیدکنندگان این حوزه نرخ‌های اعلامی را پس از چند بار جابه‌جا کردن، بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان کاهش و برخی دیگر هم بین ۵۰ تا ۱۵۰ تومان افزایش داده‌اند؛ محدوده قیمتی میلگرد ۱۴ آجدار نیز در کانال ۱۲ هزار و ۳۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان قرار گرفته است.

امروز همچنین عمده تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری نرخ محصولاتشان را ثابت نگه داشته‌اند و به صورت محدود کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی در قیمت‌های اعلامی این حوزه نسبت به روز گذشته مشاهده می‌شود. در روز جاری بیشتر تولیدکنندگان تیرآهن نیز با ثبات قیمت‌های اعلامی در بازار آزاد حاضر شده‌اند و شنیده‌های ما از بنگاه‌های تهران از ثبات نسبی قیمت بیشتر سایزهای پرفروش تیرآهن ذوب آهن اصفهان و کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت هر شاخه از تیرآهن ۱۶ این شرکت حکایت دارد.

علاوه بر این، امروز بیشتر تولیدکنندگان قوطی و پروفیل نرخ محصولاتشان را ثابت نگه داشته‌اند و بعضا کاهش ۵۰ تا ۳۰۰ تومانی در قمیت سایزهای مختلف محصولات این حوزه مشاهده می‌شود؛ محدوده قیمتی پروفیل با ضخامت ۲ نیز بسته به ورق استفاده‌شده و شرکت تولیدکننده در کانال ۲۰ هزار تا ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان قرار گرفته است.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment