برنامه پنج‌ساله صنعت فولاد چین اعلام شد

برنامه پنج‌ساله صنعت فولاد چین اعلام شد

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان و به نقل از رویترز؛ چین، بزرگترین مصرف‌کننده فلزات جهان، برای واردات برخی مواد اولیه مانند سنگ آهن، منگنز و کروم به شدت به بازارهای خارج از کشور متکی است.
البته در برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی چهاردهم چین برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ که اخیرا در کنفرانس سالیانه کنگره خلق چین مورد بررسی قرار گرفته، در مورد افزایش ذخایر استراتژیک در سراسر فلزات صنعتی صحبت فوری نشده است. اما طبق این برنامه، چین متعهد شد که در پنج سال آینده ذخایر خود را بهبود بخشد و دور جدیدی از کاوش سنگ معدن را انجام دهد.
وزارت صنعت چین در ماه دسامبر گفت که پکن قصد دارد با سرمایه‌گذاری در یک یا دو معدن سنگ آهن عظیم در خارج از کشور، تا سال ۲۰۲۵ بتواند وابستگی خود به واردات این ماده اولیه را کاهش و قدرت خود در قیمت‌گذاری آن را افزایش دهد.
در این برنامه پنج‌ساله، چین همچنین متعهد شده است که تحول سبز (کاهش آلایندگی) را برای بخش فولاد گسترش دهد که این به معنای افزایش ظرفیت کوره‌های الکتریکی نسبت به کوره‌های بلند و بهره‌گیری ببشتر از قراضه آهن به جای سنگ آهن در صنعت فولاد این کشور خواهد بود. البته حدود ۶۲۰ میلیون تن ظرفیت فولاد خام چین قبلا به آلایندگی‌های بسیار کم ارتقا یافته یا در حال اصلاح است. چین سال گذشته ۱٫۰۶۵ میلیارد تن فولاد مصرف کرد.
همچنین مطابق گزارش نهاد عالی قانون‌گذاری چین، این کشور در سال ۲۰۲۱ به روند اصلاح طرف عرضه و ادغام در بخش فولاد ادامه خواهد داد.
وو شیپینگ، تحلیلگر بازار فولاد در این باره گفت: محیط کلی صنعت فولاد در سال جاری مناسب است.
وو در پاسخ به این سوال که چه بخشی بیشترین فولاد را مصرف می‌کند، عنوان کرد: جزئیات زیادی در مورد میزان استفاده از فولاد در زیرساخت‌ها و سیاست‌های املاک و مستغلات وجود ندارد، البته انجمن آهن و فولاد چین انتظار دارد تقاضای فولاد در این کشور در سال ۲۰۲۱ کمی رشد کند.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment