تداوم کمبود عرضه و گرانی فولاد در اتحادیه اروپا تا پایان ۲۰۲۱

تداوم کمبود عرضه و گرانی فولاد در اتحادیه اروپا تا پایان ۲۰۲۱

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، به نقل از Fastmarkets؛ توزیع‌کنندگان محصولات فولادی نهایی در اتحادیه اروپا می‌گویند که در تلاش هستند تا حجم لازم فولاد تمام‌شده را از تأمین‌کنندگان داخلی یا خارج از اروپا دریافت کنند. این توزیع‌کنندگان تاکید دارند که انتظار ندارند وضعیت به این زودی بهبود یابد.

علاوه بر این، فعالان بازار محصولات نهایی زنجیره فولاد در اتحادیه اروپا در تأمین محصولات فولادی با مشکل روبه‌رو هستند و باید با افزایش قیمت فولاد مقابله کنند. اکنون شرایط صنعت فولاد اروپا به گونه‌ای است که کارخانه‌ها قیمت‌های بالاتری طلب می‌کنند و توزیع‌کنندگان نیز می‌توانند این افزایش قیمت را به مصرف‌کنندگان نهایی منتقل کنند.

این در حالی است که کمیسیون اروپا اخیرا بررسی تصمیمات درباره واردات ۲۶ گروه محصولات فولادی را آغاز کرده است. در این میان، انجمن توزیع‌کننده فولاد ایتالیا Assofermet نامه‌ای به کمیسیون اروپا ارسال کرده و خواستار رفع محدودیت‌های واردات شده است.

هشت انجمن صنفی مصرف‌کنندگان مختلف محصولات فولادی در اروپا نیز خواستار خاتمه سیاست‌های حمایتی و محدودکننده واردات فولاد در اروپا هستند، زیرا افزایش قیمت فولاد هزینه‌های تولید آنها را افزایش می‌دهد.

با این حال، احتمالا اتحادیه اروپا این اقدامات را بیش از دوره اصلی سه‌ساله تمدید خواهد کرد، اگرچه ممکن است این اتحادیه اقدامات جایگزینی را که محدودیت کمتری دارند، اجرا کند. در هر صورت، بیشتر فعالان بازار فولاد اروپا انتظار دارند که این تصمیم در اوایل ماه مه اعلام شود و به نظر می‌رسد این مدت، زمان کافی برای انجام اصلاحات از سوی کمیسیون اروپاست.

البته باید توجه داشت که در ابتدا تصمیمات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا باعث ایجاد این مقدار از حمایت‌گرایی در بازار فولاد جهان از جمله اروپا شد و اکنون هم به نظر نمی‌رسد که جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده بخواهد این اقدامات را خاتمه دهد.

یک معامله‌گر در بازار فولاد اروپا در این‌باره گفت: تمام موانع تجاری قرار است همچنان پابرجا بمانند و اکنون به احتمال زیاد بروکسل از کرونا به عنوان دلیلی برای توجیه آنها استفاده خواهد کرد.

یک فعال دیگر بازار فولاد اروپا نیز ضمن ابراز تأسف از این واقعیت که برخلاف تولیدکنندگان فولاد، بازرگانان مستقل نهادی مانند اتحادیه فولاد اروپا (یوروفر) را ندارند که بتواند به نفع آنها لابی کند، اظهار داشت: کارخانه‌ها با وجود کمبود عرضه در بازار برای ادامه اقدامات حمایتی تلاش می‌کنند. مقامات اروپایی نیز تمایل به گوش دادن به حرف تولیدکنندگان فولاد دارند و توجه کمتری به بقیه ارکان توزیع و زنجیره مصرف فولاد می‌کنند.

یک فعال صنعتی هم در این زمینه عنوان کرد:‌ ما باید جایگزینی برای کویل نورد گرم داخلی داشته باشیم. کمبودی وجود دارد که به مصرف‌کنندگان نهایی آسیب می‌رساند. ما در حال حاضر بخشی از اقدامات ضددامپینگ را در انجام می‌دهیم و حذف آنها منجر به سیل واردات نخواهد شد، اما این باعث می‌شود که مصرف‌کنندگان یک هوای تازه برای نفس کشیدن داشته باشند.

فعالان بازار فولاد اروپا همچنین معتقدند در حالی که کارخانه‌های تولید فولاد در قاره سبز به شدت برای تمدید سیاست‌های حمایتی و محدودکننده واردات فولاد لابی می‌کنند، بعید به نظر می‌رسد که مصرف‌کنندگان نهایی باهم متحد شوند و درخواست حذف تعرفه واردات محصولات فولادی را بدهند. این افراد همچنین نسبت به لابی یوروفر برای گسترش سیاست‌های حمایتی و محدودکننده واردات فولاد ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

این در حالی است که قیمت کویل نورد گرم در شمال اروپا در یک ماه اخیر ۴۰ یورو افزایش یافته و به نظر می‌رسد عدم تعادل تقاضا عامل اصلی این افزایش قیمت است. مدت زمان تولید فولاد در کارخانه‌های اروپایی هم در ماه‌های اخیر طولانی‌تر شده و این امر قصد خریداران برای تهیه مجدد کالا را به چالش می‌کشد.

گفته می‌شود تولیدکنندگان فولاد در سراسر اروپا کویل نورد گرم تولیدی سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ را به طور کامل فروخته‌اند و شروع به عرضه و تجارت تولیدات سه‌ماهه سوم خود کرده‌اند. اکنون در بازار اروپا تهیه کویل نورد گرم به یک چالش تبدیل شده است، بنابراین خریداران آماده دریافت تقریبا هر قیمتی برای به دست آوردن این محصول فولادی هستند.

یک فعال بازار در شمال اروپا در گفت‌وگو با Fastmarkets تاکید داشت که این وضعیت سالم نیست. یکی دیگر از فعالان بازار توزیع فولاد در شمال اروپا هم بیان کرد: مشتری‌ها برای دریافت محصولات فولادی فریاد می‌کشند.

به گفته فعالان بازار، حجم فولادی که در سه‌ماهه سوم سال در اروپا عرضه می‌شود، در مقایسه با سه‌ماهه دوم معمولا کمتر است. در این میان، شرکت فولادساز Thyssenkrupp آلمان نیز اعلام کرده است که برای تعمیر و نگهداری، فعالیت یک کوره بلند خود را متوقف خواهد کرد، در حالی که چندین کارخانه دیگر هم تجهیزات خود را برای استفاده مجدد از کار می‌اندازند.

علاوه بر این، گزارش شده است که تعدادی از تولیدکنندگان فولاد تخت در سراسر اروپا تحویل تولیدات را به دلیل سفارش بیش از حد به تأخیر می‌اندازند. به همین ترتیب، آن‌ها هیچ پیشنهاد جدیدی ارائه نداده‌اند.

همچنین انتظار نمی‌رود که افزایش پیش‌بینی‌شده تولید در ایتالیا در سال جاری تحقق یابد. در تاریخ ۱۳ فوریه، دادگاه ایتالیا به ArcelorMittal دستور داد کارخانه Taranto خود را ظرف ۶۰ روز به دلیل آلودگی مسدود کند.

در ۱۸ فوریه نیز ArcelorMittal گفت که درخواست تجدیدنظر را به شورای ایالتی رم ارائه کرده است. در این شرایط نیز در حالی که مقامات ایتالیایی باید در تاریخ ۱۳ مارس در مورد این پرونده تصمیم می‌گرفتند، هنوز تصمیم نهایی در این زمینه اتخاذ نشده و به گفته فعالان بازار فولاد، ممکن است این موضوع تا اواسط ماه مه به نتیجه نرسد.

این فولادساز در ابتدا هدف تولید کویل نورد گرم خود را ۵ میلیون تن در سال جاری تعیین کرده بود، اما پس از حکم دادگاه، فعالان بازار به Fastmarkets گفتند که انتظار دارند تولید این کارخانه فولادی با حداقل نرخ کنترل شود تا میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش یابد.

شرکت ArcelorMittal ایتالیا در چند ماه گذشته یا حتی بیشتر، هیچ‌گونه کویل نورد گرم به خریداران عرضه نکرده است. اکنون نیز چون آینده کارخانه نامشخص است، افزایش تولید هم محقق نخواهد شد.

یک فعال ایتالیایی بازار فولاد گفت: بازسازی کارخانه فولاد یک فرآیند طولانی است، بنابراین هیچ شانسی وجود ندارد که ما شاهد تولید بیشتر این کارخانه در آینده‌ای نزدیک باشیم.

در ماه‌های اخیر مقامات اروپایی به طور خاص برای کویل نورد گرم، اقدامات ضددامپینگ را علیه واردات از ترکیه و روسیه را سخت‌تر کرده‌اند. در نتیجه، برخی فعالان بازار نگرانی‌هایی درباره عدم در نظر گرفتن اقدامات اضافی ضددامپینگ اتحادیه اروپا در بازنگری سیاست‌های حمایتی و محدودکننده واردات فولاد دارند.

اتحادیه اروپا در اوایل ژانویه تعرفه‌های موقت ضددامپینگ را به کویل نورد گرم وارداتی از ترکیه تحمیل کرد، تعرفه‌های قطعی برای ۱۳ جولای تعیین شده و ممکن است عوارض قطعی ضدیارانه برای محصولات مشابه تا ۱۰ جولای اعمال شود.

همچنین اتحادیه اروپا در حال بررسی تداوم اعمال عوارض ضددامپینگ موجود بر کویل نورد گرم تولیدشده توسط کارخانه فولادی روسی Severstal است. فعالان بازار معتقدند که افزایش عوارض به طور مؤثر واردات کویل نورد گرم روسیه به اتحادیه اروپا را متوقف می‌کند.

اهالی بازار فولاد اتحادیه اروپا همچنین ادعا می‌کنند که حجم واردات در حال حاضر در پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد و گسترش سیاست‌های حمایتی و محدودکننده واردات فولاد منطقی نیست. آن‌ها تاکید دارند که واردات فولاد هرگز این‌قدر کم نبوده است، اما طی دو سال گذشته، میزان فولاد وارداتی به اروپا به طور مداوم کاهش یافته است.

با این وجود، بیشتر فعالان بازار فولاد اتحادیه اروپا به Fastmarkets گفته‌اند که انتظار دارند سیاست‌های حمایتی و محدودکننده واردات فولاد در این اتحادیه پابرجا بمانند.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment