اختلاف قیمت ورق گرم آمریکا و چین به بالاترین سطح تاریخی رسید

اختلاف قیمت ورق گرم آمریکا و چین به بالاترین سطح تاریخی رسید

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، به نقل از S&P Global Platts؛ کمبود عرضه کویل نورد گرم در ایالات متحده باعث افزایش ۳۲٫۵ دلاری آن در بازار داخلی این کشور در روز ۱۲ مارس شد تا نرخ این محصول به ۱۲۹۹ دلار در هر تن برسد که تقریبا ۲۰۰ درصد بیشتر از اوت سال گذشته بود.

در همان روز در بازار شانگهای، قیمت ورق گرم ۴۹۵۰ یوان در هر تن (۷۶۱ دلار) بود. البته کاهش تولید برنامه‌ریزی‌شده در شمال شرق چین یعنی تانگشان به دلیل آلودگی هوای این شهر، احتمالا تا حدودی از افزایش قیمت‌ها در آینده حمایت خواهد کرد.

در ایالات متحده، خریداران بالقوه اکنون قبل از این که بتوانند کویل نورد گرم را تهیه کنند، به ماه ژوئن نگاه می‌کنند، بنابراین قیمت‌های ایالات متحده همچنان رو به افزایش است.

بنابراین با توجه به قیمت‌های بالای ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان آمریکایی نیز بازار ورق فولادی ایالات متحده برای عرضه‌کنندگان ژاپن و کره جنوبی جذاب است.

آمار واردات فولاد آمریکا نشان می‌دهد که در ماه فوریه، کره جنوبی ۱۹۶ هزار تن فولاد به آمریکا صادر کرد که نسبت به ژانویه ۶۴ درصد افزایش یافت. صادرات ژاپن هم در دومین ماه سال ۲۰۲۱ به صورت ماهانه ۸۵ درصد رشد کرد و به ۸۲ هزار و ۷۹۳ تن رسید.

همچنین بر اساس اطلاعات وزارت بازرگانی ایالات متحده، حجم کل واردات ورق گرم به آمریکا با ۱۵ درصد افزایش در ماه فوریه به ۱۳۸ هزار و ۴۶۰ تن رسیده است. در این میان، ژاپن و کره جنوبی صادرات خود را به ایالات متحده و اروپا افزایش داده‌اند، اما فعالیت خاصی در بازارهای وارداتی آسیا نداشته‌اند. البته کارخانجات و بازرگانان چینی با توجه به قیمت‌های بالای داخلی ارائه‌شده، عجله‌ای برای صادرات ندارند.

حاشیه سود کارخانه‌های فولادسازی چین از پایان تعطیلات سال نوی قمری این کشور تا کنون، عمدتا با قیمت مناسب فولاد تمام‌شده، به‌ویژه کویل نورد گرم، تقویت شده است. طبق معمول، میلگرد در بازار داخلی چین نوسان بیشتری داشته، اما احتمالا قیمت این محصول پشتیبانی بیشتری خواهد داشت، زیرا گرمای هوا برای از سر گیری فعالیت ساخت‌وساز در این کشور شرایط مناسبی را فراهم می‌کند.

این در حالی است که انتظار می‌رود کاهش تولید فولاد تا ۵۰ درصد در تانگشان به دلیل آلودگی شدید هوای این شهر در روزهای اخیر، تقاضای کوتاه‌مدت سنگ‌آهن را کاهش خواهد داد، در حالی که این مساله رشد قیمت فولاد نهایی را پشتیبانی می‌کند و این اتفاق باعث افزایش حاشیه سود کارخانه‌ها خواهد شد.

با این حال، صادرات سنگین سنگ آهن در خارج از استرالیا و برزیل در هفته‌های اخیر و کمبود برخی محصولات اصلی عیار متوسط به احتمال زیاد از رشد قیمت این ماده اولیه در آینده‌ای نزدیک تا حد زیادی حمایت خواهد کرد. در حقیقت، محدودیت‌های زیست‌محیطی تأثیر ناچیزی بر سطح کلی تولید فولاد دارند.

در نمودار زیر اختلاف قیمت ورق گرم چین و آمریکا در بازارهای داخلی این دو کشور در میان سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۱ را براساس ارزیابی S&P Global Platts ملاحظه می‌کنید.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment