سرخ‌پوشی بورس برای سومین روز متوالی | شاخص کل ۶ هزار واحد افت کرد

سرخ‌پوشی بورس برای سومین روز متوالی | شاخص کل ۶ هزار واحد افت کرد

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، با وجود همه پیش‌بینی‌های مثبتی که از بازار سرمایه می‌شد، امروز باز هم بازار خرسی شد و نماگر اصلی آن پایین آمد. به عقیده کارشناسان بازار سرمایه، علت اصلی سقوط‌های متوالی بازار در روزهای اخیر دامنه نوسانی است که شورای عالی بورس برای معاملات سهام در نظر گرفته است چراکه با این دامنه نامتقارن، نقدشوندگی بازار به صورت چشمگیری کاهش یافته است و همین مسئله باعث می‌شود که اصلاح قیمت‌ها دیرتر صورت گیرد.

در معاملات روز جاری، شاخص کل استارت کار خود را با افت شدید زد به صورتی که این شاخص بیش از ۸ هزار واحد و با شیبی تند سقوط کرد، اما به تازگی خبرهایی از تغییر دامنه نوسان بورس شنیده می‌شود و برخی از خبرگزاری‌ها از احتمال تغییر این دامنه به ۶- تا ۶+ درصد خبر می‌دهند. با این حال، شاخص کل با این سیگنال‌های مثبت کمی تکان خورد و بالا آمد، ولی نتوانست افت را جبران کند و شاخص کل در نهایت با افت ۶ هزار و ۷۳۳ واحدی و قرار گرفتن در یک میلیون و ۲۶۲ هزار و ۷۴۵ واحدی، به کار خود پایان داد.

در این میان، شاخص کل هم‌وزن نیز وضعیت چندان خوبی نداشت و از ابتدای معاملات روی شیب نزولی ملایمی سقوط کرد. این شاخص از همان ابتدا تحت تأثیر معاملات در سهم‌های کوچک بازار بود و تا انتهای معاملات، ۹۴۵ واحد افت کرد و به ۴۳۸ هزار و ۹۷۴ واحد رسید. شاخص فلزات اساسی نیز با افزایش فشار فروش در سهام شرکت‌های این گروه، ۸ هزار و ۴۰۵ واحد پایین آمد و در ارتفاع ۹۲۴ هزار و ۸۵۵ واحد ایستاد.

امروز، فهرست نمادهای پرتراکنش بازار را نمادهای «شستا»، «شپنا»، «اپال»، «فملی»، «شتران»، «فولاد»، «شبندر» پر کردند و در کنار این سهم‌ها، نمادهای «فولاد»، «فملی»، «فارس»، «شپنا»، «وبملت» بیشترین تأثیر منفی و «شستا» و «کچاد» بیشترین تأثیر مثبت را روی روند حرکت شاخص کل داشتند.

با حرکات مثبتی که امروز خریداران سهام در بورس داشتند، برخی از سهم‌های فولادی به سمت مدار مثبت حرکت کردند و نمادهای «فخوز»، «فسازان» و «کاوه» تنها نمادهای مثبت بودند. «کچاد» و «کگل»، معدنی‌های فولادی امروز مورد اقبال واقع شدند و رشد قیمت را تجربه کردند، اما نماد «ذوب» در بازار فرابورس افت تقریبا ۲ درصدی داشت.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment