بلومبرگ:‌ پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در بازار فولاد جهان

بلومبرگ:‌ پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در بازار فولاد جهان

ژیکال استیل؛ دنیای خارج از چین هم سرانجام در حال احیا است و این جهش جهانی موجی قدرتمند از خرید را تحریک می‌کند که با تولید قابل مقایسه نیست. بخش‌های تولید و ساخت‌وساز در حال رونق هستند و دولت‌ها متعهد شده‌اند که با هدف بهبود اقتصاد پس از همه‌گیری کرونا، زیرساخت‌ها را توسعه دهند.

پس از یک سال محدودیت تولید و بیکاری کارخانجات فولاد، سفارشات آن‌ها اکنون در حال پر شدن است. علاوه بر این، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن با مشکلات عملیاتی روبرو شده‌اند و بازار را سخت‌تر کرده‌اند.

قیمت کویل نورد گرم که یک محصول فولادی معیار است، در آمریکای شمالی سه برابر نسبت به پایین‌ترین سطح پس از شیوع کرونا افزایش یافته و در اروپا نیز قیمت آن صعودی است. در چین که از یک سال قبل از تقاضای قوی برخوردار بوده است، قیمت فولاد به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ رسیده است.

این یک مزیت برای فولادسازان است که بعد از یک سال ناگوار ناگهان از حاشیه‌های سود مناسب برخوردار می‌شوند. شرکت Posco کره جنوبی، یکی از تأمین‌کنندگان برتر در خارج از چین، به تازگی بهترین سود سه‌ماهه خود را از سال ۲۰۱۱ ثبت کرده است و انتظار دارد که این بهبود در نیمه دوم به اعتبار بسته محرک اقتصادی دولت و استفاده از واکسن‌های ویروس کرونا ادامه یابد.

طبق اعلام انجمن جهانی فولاد، تقاضای فولاد در سراسر جهان امسال ۵٫۸ درصد رشد می‌کند تا از میزان قبل از همه‌گیری کرونا فراتر رود. مصرف چین، حدود نیمی از کل مصرف جهانی، در سطح رکورد قبلی رشد خواهد کرد، در حالی که بقیه جهان به شدت در حال احیا است.

توماس گوتیرز، تحلیلگر بازار فولاد گفت: زمان تحویل فولاد واقعاً طولانی است و برخی از کارخانه‌ها می‌گویند که آنها برای سه‌ماهه سوم یا حتی چهارم محصولات خود را فروخته‌اند. امسال با بهبود شرایط کرونا و بسیاری از برنامه‌های محرک اقتصادی، خوش‌بینی در مورد تقاضا وجود دارد. تقاضا در خارج از چین در ماه آوریل بیشتر از آن بوده است که در سال‌های متمادی شاهد بوده‌ایم.

قیمت سنگ‌آهن با یک جهش ناگهانی به سطح تقریباً رکورد رسیده و قیمت‌های نقدی آن کمتر از ۱ دلار با رکورد ۱۹۴ دلار در هر تن فاصله دارد. زیرا فولادسازان چین نرخ تولید را بیش از یک میلیارد تن در سال نگه می‌دارند که عامل رشد تقاضای سنگ‌آهن است.

قیمت‌های بالای سنگ‌آهن، درآمد بالای معدنکاران جهان را تقویت کرده است. احتمال زیادی وجود دارد که فولادسازان چینی موج این روند صعودی را سوار شوند و تولید را حداقل در سال جاری بیشتر کنند. مطابق اطلاعات بلومبرگ، سودآوری کارخانه‌های فولاد به بالاترین سطح در بیش از یک دهه گذشته رسیده است.

ویوک ظار، تحلیلگر بانک مشترک‌المنافع استرالیا، در یادداشتی نوشت: حاشیه سود فولاد در چین نشان می‌دهد که قیمت‌های فعلی سنگ‌آهن در کوتاه‌مدت پایدار است.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment