قیمت کامودیتی‌ها به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۱ افزایش یافت

قیمت کامودیتی‌ها به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۱ افزایش یافت

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان شاخص کالای بلومبرگ که قیمت ۲۳ ماده اولیه را ردیابی می‌کند، روز سه‌شنبه ۰٫۸ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۱ رسید. از زمان رسیدن این شاخص به پایین‌ترین سطح چهارساله در مارس سال گذشته، تاکنون بیش از ۷۰ درصد صعود کرده است.

با بهبود شرایط برخی از اقتصادهای بزرگ از آثار کرونا و افزایش تولید در این کشورها، قیمت فلزات در حال افزایش هستند و بازگشت رانندگان به جاده‌ها باعث افزایش قیمت انرژی شده است.

در همین حال، قیمت محصولاتی مانند ذرت، گندم و شکر افزایش یافته است زیرا خشکسالی به تولیدات کشاورزی در برزیل، ایالات متحده و اروپا آسیب رسانده، در حالی که چین منابع خود را تماماً مصرف می‌کند. صندوق‌های پوشش ریسک در حال افزایش پیش‌بینی‌ها خود از نرخ‌های صعودی کالاها هستند و این نشان‌دهنده یک دوره جدید تورمی است.

افزایش سرسام‌آور مواد اولیه باعث افزایش قیمت همه‌چیز از مسکن گرفته تا مواد غذایی و لوازم بهداشتی می‌شود و ترس از تورم را در سراسر جهان ایجاد می‌کند. جانت یلن وزیر خزانه‌داری فعلی ایالات متحده و رئیس سابق فدرال رزرو، روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت که ممکن است برای اطمینان از احیای اقتصاد آمریکا، نرخ بهره افزایش یابد؛ اگرچه بعداً گفت که نرخ را پیش‌بینی نمی‌کند.

گرگ شارنوو، مدیر سبد سهام در شرکت Pacific Investment Management، در مصاحبه‌ای گفت: قطعاً خوش‌بینی برای بهبود چشم‌انداز اقتصادی وجود دارد که منجر به تسریع تقاضا می‌شود چراکه منحنی‌های معاملات آتی برای چندین کالا به محدودیت عرضه اشاره دارد.

ایالات متحده و چین به سرعت از بیماری همه‌گیر بهبود یافته‌اند و تقاضا برای خودرو، لوازم برقی و زیرساخت‌های بیشتر را برانگیخته‌اند. شرکت فورد موتور انتظار دارد افزایش هزینه‌های کالاها در سه‌ماهه آخر سال، ناشی از فولاد، آلومینیوم و فلزات گران‌بها، ۲٫۵ میلیارد دلار بر این شرکت تأثیر بگذارد.

بسته ۲٫۲۵ تریلیون دلاری توسعه زیرساختی جو بایدن و احتمالات درباره تعهدات بیشتر آمریکا در مورد مسائل آب و هوایی باعث تسریع در توسعه پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی و وسایل نقلیه الکتریکی می‌شود که سبب افزایش قیمت و از سوی دیگر نگرانی در مورد کمبود فلزات می‌شوند.

بانک گلدمن ساچ در ۲۸ آوریل در گزارشی اعلام کرد، مواد اولیه ممکن است در مدت شش ماه ۱۳٫۵ درصد دیگر جهش داشته باشند، در حالی که نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه و مس به ۱۱۰۰۰ دلار در هر تن رسیده است. طبق اعلام گلدمن ساچ، انتظار می‌رود نفت خام طی شش ماه آینده بیشترین افزایش تقاضا را داشته باشد زیرا انجام واکسیناسیون کرونا، تحرک اقتصادها را افزایش می‌دهد.

به گفته استفان هار، از موسسه Oxford Economic’s، میزان رشد تقاضا طی سال‌های آینده احتمالاً مانند زمانی نیست که صنعتی شدن سریع چین آخرین ابررونق را در دهه اول قرن هدایت کرد.

به گفته تحلیلگران بانک جی پی مورگان. با بازگشت کارگران به دفاتر، تقاضا برای فلزات جهت تولید لوازم برقی خانگی و لوازم آشپزخانه کمتر شده و جهان از سمت کالاها به خدمات خواهد رفت؛ بنابراین قیمت سنگ‌آهن که اخیراً به یک رکورد رسیده است احتمالاً تا پایان سال حدود ۲۰ درصد از سطح فعلی عقب‌نشینی می‌کند و مس که ماه گذشته بیش از ۱۰ هزار دلار در هر تن بود، طی سه‌ماهه چهارم به حدود ۸۲۵۰ دلار کاهش می‌یابد.

نوسانات قیمت کالا تأثیر مهمی در هزینه‌های زندگی دارد زیرا شامل قیمت سوخت، برق، غذا و پروژه‌های ساختمانی است. آنها همچنین به شکل‌گیری شرایط تجارت، نرخ ارز و درنهایت سیاست کشورهای وابسته به کالا مانند روسیه، برزیل و شیلی کمک می‌کنند.

موسسه IHS Markit در گزارشی در تاریخ ۲۹ آوریل اعلام کرد: افزایش قیمت مواد اولیه در سال گذشته تورم بالاتر را در این تابستان تضمین می‌کند. طی چند ماه آینده، حتی در کشورهایی مانند ایالات متحده تورم مصرف‌کننده به نرخ‌هایی که نزدیک به ده سال دیده نشده افزایش خواهد یافت.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment