راه‌‌های رشد بهره‌وری صنایع

راه‌‌های رشد بهره‌وری صنایع

ژیکال استیل؛ به گزارش روزگار معدن، کشور ما از منابع غنی انرژی و انواع کانی‌های فلزی و غیرفلزی برخوردار است اما براساس اصول توسعه‌پایدار استفاده از این ذخایر در صنایع منبع‌محور باید همراه با صیانت از این منابع باشد که بخش زیادی از این موضوع مربوط به بهبود بهره‌وری است.

بهره‌وری در صنایع منبع‌محور زمینه رقابتی‌شدن محصولات این صنعت را فراهم می‌کند و در همین حال به توسعه صادرات و حفظ بازارهای خارجی منجر خواهد شد.

در این میان، انتظار می‌رود این محصولات در بازار داخلی نیز با قیمت پایین‌تری در اختیار صنایع پایین‌دستی قرار گیرد.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که درحال حاضر صنعت فولاد به نسبت سایر صنایع توانسته از چالش تحریم و کرونا عبور کند و روند رو به رشد خود را حفظ کند.

با این وجود، برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴، باید برخی از چالش‌های پیش‌روی صنایع را از بین برد.

بهره‌وری یکی از چالش‌های اصلی صنایع به‌ویژه در بخش فولاد است که رفع آن زمینه توسعه و تولید بیشتر را فراهم خواهد کرد.

بهره‌گیری از فناوری‌های روز با ارتقای بهره‌وری در صنایع ارتباط تنگاتنگی دارد.

در حال حاضر، کشورهای بزرگ فولادی همچون چین، هند و… استراتژی‌های صنعتی خود را مبتنی بر استفاده از فناوری‌های نوین و افزایش بهره‌وری تنظیم کرده‌اند و باید پذیرفت علاوه بر امکانات موجود باید از شیوه‌های جدید برای شتاب در رشد تولید فولاد استفاده کرد.

عوامل متعددی زمینه رشد بهره‌وری در تولید را فراهم می‌کند که ازجمله آنها می‌توان به بروزرسانی ماشین‌آلات و تجهیزات، استفاده از نیروی کار متخصص و استفاده از فناوری‌های خارجی از طریق جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بهبود بهره‌وری و فناوری صنایع اشاره کرد.

امید می‌رود با رفع تحریم‌ها زمینه توسعه فناوری در این صنایع فراهم شود.

در پایان باید خاطرنشان کرد که بهبود فناوری و هوشمندسازی اتوماسیون می‌تواند باعث شود بهره‌وری تولید تا ۱۰ درصد افزایش یابد.

خطای نیروی انسانی در فرآیند تولید تاثیرگذار است و هرقدر صنایع به سمت اتوماسیون‌های پیشرفته‌تر حرکت کنند با بهره از فناوری می‌توان خطاهای انسانی را کاهش داد و بهره‌وری تولید را ارتقا بخشید.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment