کنترل بازار قراضه توسط مافیا | راهکارهایی برای واردات قراضه وجود دارد

کنترل بازار قراضه توسط مافیا | راهکارهایی برای واردات قراضه وجود دارد

ژیکال استیل؛  وحید یعقوبی در گفتگو با فولادبان در رابطه با وضعیت قراضه کشور گفت: صنعت فولاد ایران به ۴٫۵ تا ۵ میلیون تن قراضه نیاز دارد، اما بیش از ۲ میلیون تن در کشور تولید قراضه نداریم بنابراین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تن کمبود قراضه در کشور داریم و شرکت‌های ذوب القایی که مبتنی بر قراضه بودند، کوره‌های خود را برای استفاده بیشتر از آهن اسنجی تغییر داده‌اند.

وی با اشاره اینکه قراضه ملاک قیمت‌گذاری خاصی ندارد، تصریح کرد: متأسفانه، قراضه در کشور از هیچگونه نظام قیمت‌گذاری و یا نظام مبتنی بر کنترل دولت و حاکمیت پیروی نمی‌کند. بیشتر نظام عرضه و تقاضا بر این بازار حاکم است و این نظام شفافیت لازم را ندارد.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور افزود: تلاش‌هایی شده است تا قراضه در بورس کالا عرضه شود چراکه این بازار باید سر و سامان بگیرد، اما این کار، کار بسیار سختی است و شاید بازار قراضه دست عده‌ای انگشت‌شمار است که آن را اداره می‌کنند.

یعقوبی درباره تأثیر ترکیه در بازار قراضه گفت: اساس تولید قراضه کشور ترکیه قراضه است، اما اساس تولید فولاد کشور ما بر اساس گاز و سنگ آهن است که مزیت‌های نسبی ما هستند. ترکیه به دلیل داشتن بنادری که دارد، سعی کرده است قراضه وارد کند و برای این کار اسکله و حوضچه‌های اختصاصی برای این کار دارد و به صورت طبیعی، صنعت فولاد این کشور بر مبنای قراضه شکل گرفته است. به همین دلیل، قراضه‌ای که این کشور از آمریکا و اروپا وارد می‌کند، بسیار مهم است.

وی با تأکید بر محدودیت‌های خاص واردات قراضه در کشور، تصریح کرد: چندین بار برای واردات قراضه تلاش شده است چون این مقوله یکی از نیازهای مبرم کشور است و لازم است قراضه را با در نظر گرفتن تمهیدات لازم وارد کرد.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور در این باره افزود: متأسفانه، سازمان انرژی اتمی ایران که باید روی این کار نظارت کند، خیلی سخت‌گیرانه عمل می‌کند. البته، این سخت‌گیری به خاطر بحث امنیت و جان افراد جامعه و تشعشعات رادیواکتیو موجود در قراضه‌ها و انفجار کوره‌ها مطرح است، اما راهکارهایی وجود دارد که بتوان با تعاملات سیاسی مناسب، واردات قراضه را انجام داد.

یعقوبی در پایان تأکید کرد: بازار قراضه یک بازار بسیار تاریک است که توسط چند فرد بزرگ اداره می‌شود و خیلی از فروش‌های قراضه که به کارخانه‌های فولادی صورت می‌گیرد، متأسفانه، علی‌رغم اینکه فولادسازان رغبتی به دریافت قراضه بدون فاکتور ندارند، اصرار قراضه‌فروشان این است که بدون فاکتور این محصول را به فروش برسانند و به خاطر بحث‌های مالیاتی، ردی بر جای نگذارند.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment