انتقاد ضمنی صمت از بورس کالا | نظام کشف قیمت ایراد دارد

انتقاد ضمنی صمت از بورس کالا | نظام کشف قیمت ایراد دارد

ژیکال استیل؛  سیف الله امیری در گفتگو با فولادبان درباره ابهام بازاردر خرید مواداولیه از بورس کالا افزود: وزارت صنعت تولیدکنندگان مواد اولیه محصولات فولادی یعنی آهن اسفنجی کنسانتره و گندله را مکلف کرده است محصولاتشان را بین ۵ تا ۶ شرکت تقسیم کنند و سپس با دوبارعرضه به بورس کالا و نداشتن خریدار،محصولات خود را در مدت تعیین شده سه ماهه صادرکنند.

وی تصریح کرد: به واحدها تاکید می کنم ، تقسیم بندی تاریخ سه ماهه را رعایت کنند چون بعد از سه ماه اگر طبق آمار، تقسیم بندی رعایت نشده باشد ضمن جلوگیری از صادرات ، سازمانهای نظارتی با آنها برخورد جدی خواهند داشت.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: طبق قانون ، وزارت صنعت نمی تواند مانع از صادرات هیچ نوع ماده معدنی شود اما پس از تعیین عوارض برای مواد اولیه فولاد صادرات انجام خواهد شد منتهی چون هنوزعوارض تعیین و اعلام نشده است کالاهایی چون کنسانتره ، سنگ آهن و گندله که مازاد بر سهمیه بندی هستند، می توانند صادر شوند.

امیری با اشاره به قیمت گذاری مواد اولیه در بورس کالا افزود: وزارت صنعت در قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور دخالتی ندارد و مسئول کشف قیمت و قیمت گذاری محصولات ، بورس کالاست ، هرچند همین موضوع کشف قیمت هزاران جای سوال دارد.

وی تاکید کرد: وظیفه اصلی ما تولید وحمایت از تولید و مصرف است و انتظار داریم شرکتهای تولیدکننده گندله، آهن اسفنجی و کنسانتره طبق تقسیم بندی ما کارهایشان را انجام دهند، بنابراین ما کاری به قیمت نداریم.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با انتقاد ضمنی از شیوه تعیین قیمت در بورس کالا گفت : کشف قیمت در بورس کالا میل به قیمتهای جهانی دارد و روال مشخصی برای تعیین آن وجود ندارد، ولی باید در نظر داشت دریافتی صنعتگران و کارگران ما ریالی است وقیمت گذاری محصولات فولادی جهانی محاسبه می شود که این لطمه ای آشکار به فعالان این صنعت است.

امیری در خصوص  تعیین عوارض صادرات از مواد اولیه افزود: پیشنهاد تعیین عوارض به گمرکات و شورای اقتصاد داده شده است و پس از تصویب در شورای  اقتصاد، میزان عوارض صادرات نهایی خواهد شد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment