کاهش قیمت شمش و تختال صادراتی CIS

کاهش قیمت شمش و تختال صادراتی CIS

ژیکال استیل؛  روند نزولی قیمت شمش و تختال عمدتاً به دلیل عدم فعالیت در چین است که یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی شمش کشورهای CIS بوده است.

در اواخر هفته گذشته تعداد کمی سفارش خرید شمش CIS از سوی خریداران ایتالیا و ترکیه به گوش رسیده است زیرا بیشتر مشتریان ترجیح می‌دهند فعلاً صبر کنند زیرا انتظار دارند در چند روز آینده قیمت‌ها کاهش یابد چراکه شاهد کاهش روزانه واردات قراضه به ترکیه هستند.

در روز سه‌شنبه قیمت قراضه آهن وارداتی به ترکیه از اروپای شمالی به ۴۹۷ دلار، cfr ترکیه، رسید که ۱۶٫۴۳ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل کاهش داشت.

شنیده شده که یک محموله کوچک شمش فولاد مبدأ CIS با قیمت ۶۶۰ دلار در هر تن cfr (معادل ۶۴۰ دلار در هر تن فوب دریای سیاه) در اواخر هفته گذشته فروخته شده است.

همچنین محموله دیگری به ترکیه با قیمت ۶۲۵ تا ۶۳۰ دلار به ازای هر تن فوب معادل ۶۴۵ تا ۶۵۰ دلار به ازای هر تن cfr فروخته شده است.

یک محموله شمش توسط یک شرکت بازرگانی با قیمت ۶۹۰ دلار در هر تن cfr به ایتالیا فروخته شد که معادل ۶۶۰ دلار در هر تن فوب دریای سیاه است.

فعالان بازار از فروش یک محموله شمش روسیه به قیمت ۷۰۰ دلار به ازای هر تن cfr معادل (۶۷۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه) به ایتالیا خبر داده‌اند.

به دنبال این معاملات، Fastmarkets، شاخص شمش صادراتی CIS در اول ژوئن را ۶۵۳ دلار در هر تن، فوب دریای سیاه، ثبت کرد که ۶ دلار نسبت به یک روز قبل از آن کمتر بود.

اما به دنبال افزایش قیمت شمش در بازار داخلی چین، برخی از فعالان بازار امیدوارند که مشتریان چینی به زودی به بازار برگردند. ارزیابی روزانه Fastmarkets برای قیمت شمش فولاد در تانگشان، شمال چین، در روز سه‌شنبه ۵۰۰۰ یوان (۷۸۵ دلار) در هر تن، بود که نسبت به جمعه ۲۲۰ یوان در هر تن افزایش داشت. با احتساب ۱۳٪ مالیات بر ارزش افزوده، این قیمت معادل ۶۸۲٫۹۵ دلار در هر تن خواهد بود. این بدان معنی است که مشتریان چینی می‌توانند امروز بالقوه ۶۸۰ دلار به ازای هر تن cfr برای شمش وارداتی بپردازند که ۳۰ تا ۴۰ دلار به ازای هر تن بیش از یک هفته قبل است؛ اما این میزان هنوز کمتر از آن است که تأمین‌کنندگان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع آماده پذیرش باشند زیرا هزینه حمل و نقل از حوزه دریای سیاه به چین حدود ۶۰ دلار در هر تن باقی مانده است.

افت قیمت تختال CIS

قیمت تختال صادراتی CIS نیز به علت تقاضای محدود، رو به کاهش است.

یک تولیدکننده از روسیه گفت آنها هیچ پیشنهادی قبل از ۱۰ ژوئن نخواهند داد. اما اگر چنین می‌کرد قیمت زیر ۹۳۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه نخواهد بود.

یکی دیگر از تولیدکنندگان روسی هم گفت که هیچ‌گونه مذاکره فعالی نداشته است و افزود که قیمت ۹۱۰ تا ۹۳۰ دلار به ازای هر تن اکنون می‌تواند به مشتریان عرضه شود.

قیمت کویل نورد گرم صادراتی CIS در اول ژوئن، ۱۰۳۵ تا ۱۰۶۵ دلار بود که در مقایسه با ۱۰۸۵ تا ۱۱۲۵ دلار در هفته قبل، روند کاهشی داشته است.

یک تاجر گفت: کارخانه‌های فولاد، تختال برای فروش دارند اما هنوز مشتری پیدا نمی‌کنند. ترکیه خرید نمی‌کند و اروپا نیز خرید نمی‌کند، بنابراین تنها امید آنها ایالات متحده است.

ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای قیمت تختال صادراتی CIS، در تاریخ ۱ ژوئن ۹۰۰ تا ۹۳۰ دلار در هر تن بود، که در مقایسه با ۹۴۰ تا ۹۵۰ دلار در هر تن در هفته قبل، نزولی بوده است.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment