گروه هفت از سیاست‌های یارانه‌ای برای ایجاد ظرفیت مازاد فولاد انتقاد کردند

گروه هفت از سیاست‌های یارانه‌ای برای ایجاد ظرفیت مازاد فولاد انتقاد کردند

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان در بیانیه مشترکی که در جلسه مجازی تجاری G7 منتشر شد، دولت‌های کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلستان و ایالات متحده خواستار آغاز مذاکرات برای تدوین قوانین بین‌المللی قوی‌تر در بازار و مقابله با انحراف یارانه‌های صنعتی و اقدامات تحریف‌کننده تجارت توسط شرکت‌های دولتی شدند.

در بیانیه گروه هفت آمده است: ما مجدداً بر اهمیت مجمع جهانی ظرفیت مازاد فولاد (GFSEC) به عنوان مجمعی که می‌تواند به حل مسئله ظرفیت مازاد فولاد جهانی در چارچوبی چندجانبه کمک کند، تأیید می‌کنیم. ما معتقدیم که گفتگو، شفافیت و همکاری در سطح جهانی یک وسیله اساسی برای رفع عدم تعادل ایجادشده توسط بدتر شدن ظرفیت مازاد است. ما می‌دانیم که GFSEC می‌تواند روی مشارکت فعال همه کشورهای بزرگ تولیدکننده حساب کند.

طبق اعلام انجمن جهانی فولاد (Worldsteel)، تولید فولاد خام در سال ۲۰۱۹ به ۱٫۸۶ میلیارد تن رسید که چین ۹۹۶٫۳ میلیون تن از کل آن یا ۵۳٫۳٪ را تولید کرد. چین همچنین ۹۰۷٫۵ میلیون تن یا ۵۱٫۳٪ از محصولات فولادی تمام‌شده را مصرف می‌کند. کل مصرف جهانی فولاد ۱٫۷۶ میلیارد تن است.

Fastmarkets روز جمعه ۲۸ مه شاخص کویل نورد گرم در اروپا شمالی را ۱۱۱۳٫۲۵ یورو به ازای هر تن محاسبه کرد که نسبت به هفته قبل ۱۹٫۵۸ یورو و نسبت به ماه قبل ۱۴۸٫۷۵ یورو افزایش داشت.

بیانیه G7 همچنین به نگرانی‌های مداوم در مورد افزایش استفاده از سیاست‌ها و شیوه‌های غیر بازاری مانند یارانه‌ها اشاره دارد. گروه هفت معتقد است این سیاست‌ها رقابت را مخدوش می‌کند و انصاف و اعتماد را کاهش می‌دهد.

در بیانیه گروه هفت آمده است: یارانه‌های صنعتی مضر است، از جمله یارانه‌هایی که منجر به ظرفیت مازاد شدید، عدم شفافیت در مورد نقش دولت در اقتصاد و نقش شرکت‌های دولتی در یارانه ناعادلانه و انتقال اجباری فناوری می‌شود.

مجمع جهانی ظرفیت مازاد فولاد GFSEC در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد و توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) موردحمایت قرار گرفت و یک بستر باز برای همه کشورهای عضو G20 و اعضای علاقه‌مند OECD است. اعضای آن شامل ۱۰ اقتصاد بزرگ تولیدکننده فولاد در جهان، به استثنای چین هستند.

طبق اعلام GFSEC، ظرفیت بیش از حد ساخت فولاد مشکلات قابل توجهی را برای تولیدکنندگان فولاد در سطح جهان ایجاد می‌کند، از جمله کاهش قیمت‌ها، تضعیف سودآوری، ایجاد اختلالات مخرب تجاری، ایجاد عدم تعادل منطقه‌ای و بی‌ثبات کردن روابط تجاری جهان.

یکی از اهداف اعلام شده GFSEC حذف یارانه‌ها و سایر اقدامات حمایتی دولت است که کارخانه‌های غیراقتصادی فولاد را حفظ می‌کند، سرمایه‌گذاری در ظرفیت جدید تولید فولاد را تقویت می‌کند، صادرات محصولات فولادی را تسهیل می‌کند و یا با کمک به ظرفیت بیش از حد، رقابت را مخدوش می‌کند.

/پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment