بانک UBS: افزایش قیمت فولاد تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت

بانک UBS: افزایش قیمت فولاد تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، شاخص فولاد NYSE Arca، که شامل شرکتهای تجاری عمومی در بخش فولاد است، از ابتدای سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۸ درصد رشد کرده است.

بانک UBS در اوایل این ماه پیش بینی کرد که افزایش روند فولاد ممکن است در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در مسیر فعلی ادامه یابد که به سود شرکت‌هایی مانند غول صنعت فولاد Nucor است.

لئون توپالیان، مدیرعامل Nucor، در آوریل گفت: بسیاری از گروه‌های تولیدی ما با ظرفیت کامل یا نزدیک به ظرفیت کامل در حال کار هستند و این شرکت تغییراتی برای پاسخگویی به تقاضای قوی بازار را اضافه کرده است.

به گفته UBS، این افزایش قیمت‌ها با محدودیت‌های عرضه همراه بوده است. کارخانه‌های تولید فولاد به دلیل ادغام، قدرت قیمت گذاری نیز کسب کرده‌اند.

بانک UBS وضعیت ۸۰ شرکت فولاد را در ایالات متحده بررسی کرد و دریافت که بیش از نیمی از آنها انتظار دارند قیمت‌ها طی سه ماه آینده افزایش بیشتری یابد. ۷۹٪ از فعالان صنعت فولاد در ایالات متحده می‌گویند تقاضا در سه‌ماهه بعدی افزایش خواهد یافت.

رشد قیمت به دنبال سال‌ها تلاطم در صنعت فولاد رخ داده است که پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ افت شدیدی را تجربه کرد. افزایش واردات فولاد از کشورهای خارجی طی چند دهه گذشته نیاز به صدها هزار شغل را از بین برده است. برخی از شرکت‌های فولادی آمریکا قبل از همه‌گیری کرونا ظرفیت تولید خود را کاهش داده بودند و اکنون هم عزمی برای بازگشت آن ظرفیت‌ها ندارند.

ویروس کرونا باعث کاهش چشمگیر تولید فولاد در سراسر جهان در نیمه اول سال ۲۰۲۰، به‌ویژه در اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی و آفریقا شد. اما در پایان سال گذشته، فولادسازان در تلاش بودند تا هجوم سفارشات را حفظ کنند. در ایالات متحده، تعرفه‌های مربوط به دوران ترامپ بر روی فولاد خارجی نیز به بالا رفتن قیمت‌های داخلی کمک کرده است.

البته، این فقط فولاد نیست که گران شده است بلکه با بازگشایی اقتصاد هزینه مواد اولیه برای تولید تقریباً همه چیز در ایالات متحده در حال افزایش است. به عنوان مثال، قیمت چوب از آوریل سال قبل تاکنون ۲۸۸ درصد افزایش یافته است.

مدت زمان افزایش قیمت‌های این چنینی مشخص نیست – زیرا دوره‌های طولانی افزایش قیمت کالاها نادر هستند. اما اگر پیش‌بینی‌های UBS دقیق باشد، به زودی هزینه‌های ساخت فولاد ارزان‌تر نمی‌شوند.

/پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment