چین فعالیت‌های خود را برای مهار گرانی فلزات را تشدید کرد

چین فعالیت‌های خود را برای مهار گرانی فلزات را تشدید کرد

ژیکال استیل؛  به گزارش الجزیره و به گفته افراد مطلع در این زمینه، به شرکت‌های دولتی چین دستور داده شد که ریسک‌های بازار را کنترل کنند.

بر اساس این گزارش، دستگاه‌های دولتی مکلف شده‌اند که به زودی ذخایر فلزی از جمله مس، آلومینیوم و روی خود را راهی بازار کنند تا جلوی رشد قیمت را بگیرند.

با این اقدام دولت چین، قیمت فلزات در بورس‌های لندن و شانگهای و سنگاپور کاهش یافت.

تجار چینی می‌گویند در سال‌های اخیر این اولین بار است که دولت می‌خواهد ذخایر استراتژیک خود را روانه بازار کند.

افزایش قیمت مواد اولیه باعث نگرانی در چین شده است زیرا کارخانه‌ها باید هزینه‌های بیشتری را به مصرف‌کنندگان منتقل کنند که به اقتصاد آسیب می‌رساند. همچنین نقش دلالان مورد توجه ویژه مقامات چینی قرار گرفته است.

در حالی که چین به تلاش‌های خود برای مهار فشارهای تورمی سرعت بخشیده است، اما این اقدامات نتایج متفاوتی داشته است. لی کقیانگ نخست‌وزیر چین در ۱۲ ماه مه سخنان خود را تشدید کرد و از دولت خواست که با قیمت‌های سرسام‌آور مقابله کند. سنگ‌آهن در نیمه ماه مه در پی اظهارات وی سقوط کرد، گرچه از آن زمان دوباره شروع به رشد کرد و قیمت فلزات اساسی با وجود عقب‌نشینی اخیر بسیار بالاتر از سال گذشته بود.

بانک گلدمن ساکس هم اعلام کرده که تلاش‌های چین بی‌فایده خواهد بود.

چین اطلاعاتی را در مورد حجم خود در ذخایر استراتژیک خود منتشر نمی‌کند.

دولت چین قبلاً از بنگاه‌های داخلی، از جمله کارخانه‌های تولید فولاد، بازرگانان و کارگزاران خواسته بود که سفته‌بازی در بازارهای آتی مواد اولیه مانند سنگ‌آهن و زغال‌سنگ را کنترل کنند.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment