فولاد مبارکه در بین ۵۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفت

فولاد مبارکه در بین ۵۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفت

ژیکال استیل؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از ایراسین، بر اساس آخرین آمار منتشر شده در سال 2020 شرکت فولاد مبارکه در میان 50 شرکت بزرگ تولید کننده فولاد در جهان قرار گرفت و رتبه 46 را که در سال 2019 در اختیار داشت؛ با افزایش تولید همچنان حفظ کرد تا نشان دهد که برخلاف تمام کارشکنی ها و فضاهای مسمومی که بر علیه فولاد مبارکه توسط برخی افراد ایجاد شده، تلاش و اراده این شرکت برای تولید و ارتقای صنعت فولاد کشور کاملا جدی است.

بر اساس فهرست منتشر شده درخصوص میزان تولید 137 فولادساز بزرگ جهان در سال 2020، مشاهده می‌کنیم که نام 3 شرکت فولادسازی ایرانی (فولاد خوزستان، فولادمبارکه، ذوب‌آهن اصفهان) در میان آنها قرار گرفته که بهترین رتبه نیز از آن شرکت فولادمبارکه بوده است.

شرکت فولاد مبارکه طی سال 2019 میلادی در رتبه 46 جهان قرار داشت و در سال 2020 نیز کماکان این رتبه را حفظ کرد؛ به این شکل که میزان تولید خود را از 9 میلیون و 120هزارتن در سال 2019 به  9میلیون و 840 هزارتن رساند تا همچنان در رتبه 46 و در میان 50 شرکت بزرگ تولیدکننده فولاد در جهان باقی بماند. (شرکت Baowu iron&Steel  از کشور چین با تولید 114میلیون و 25 هزارتن رتبه اول تولید در سال 2020 را به خود اختصاص داده است.)

فولاد مبارکه بالاتر از کوبه استیل ژاپن قرار گرفت

نکته جالب درخصوص جایگاه شرکت فولاد مبارکه در مقایسه با برخی از رقیبان این شرکت در آسیاست. برای مثال شرکت کوبه استیل ژاپن به عنوان یکی از برندهای معروف در صنعت فولاد که سال 2019 رتبه 58 را داشت در سال 2020 به رتبه 65 نزول کرده و میزان تولید به ثبت رسیده توسط این شرکت در سال گذشته میلادی برابر با 5 میلیون و 692 هزار تن بوده و این نشان میدهد که شرکت فولاد مبارکه علیرغم همه مشکلاتی که سد راه تولید آن بوده (مشکلات داخلی و تحریمهای بین المللی) باز هم توانسته رکوردهای بسیار خوبی در تولید رقم بزند و مقدار تولید محصولات خود را بازهم افزایش دهد.

در کنار شرکت فولاد مبارکه، شرکت فولاد خوزستان نیز در سال 2020 رتبه 95 را از آن خود کرده و شرکت ذوب آهن اصفهان نیز در رتبه 131 قرار گرفته است. (در سال 2019 رتبه فولاد خوزستان 88 و ذوب آهن اصفهان نیز 121 بوده است). شایان ذکر است که بسیاری از فولادسازان بزرگ در جهان به دلیل شرایط بوجود آمده ناشی از کرونا و بحرانهای ناشی از آن تولید محصولاتشان با کاهش همراه شده و نمی توان این امر را به عنوان یک اشکال برای فولادسازان بزرگ کشورمان تلقی کرد.

تلاش برای تولید پایدار در فولاد مبارکه                    

اکنون نکته مهم اینجاست که شرکت فولاد مبارکه در سال 2020 میلادی (11 دی ماه 98- 12 دی ماه 99) با مشکلات و چالش های فراوانی همراه بود؛ تامین مواد اولیه و خوراک برای واحدهای فولادسازی از یکسو، برهم خوردن نظم بازار داخلی از جهت دیگر به منظور تامین نیاز به مواد اولیه، مشکلات ناشی از کمبود منابع انرژی(قطع شدن گاز و…) همگی سبب شد تا سالی سخت را پشت سرگذاشته و در کنار این موارد با ویروس کرونا نیز دست و پنجه نرم کرده و به مسئولیت‌های اجتماعی خود نیز در این راستا عمل کند.

در این میان بارها مشاهده شد که برخی سعی برای برهم زدن شرایط پایدار به وجود آمده در تولید شرکت فولادمبارکه را داشتند؛ ایجاد فضای سیاسی و شایعه پراکنی در جهت تخریب فضای کار برای این مجموعه در داخل کشور، همچنین سعی بر نشان دادن کم کاری در راستای تحقق شعار سال که همواره در راستای جهش تولید بوده و جریان سازی خبری و… در کنار تمام موارد یادشده، تحریمهای بین المللی نیز باعث نشد تا این شرکت دست روی دست گذاشته و امید برای ادامه روند تولید با ارزش خود را از دست بدهد.

سخن آخر…

تلاش برای حفظ جایگاه فولاد مبارکه در میان تولیدکنندگان بزرگ منطقه و جهان سبب شد تا این شرکت سال 2020 میلادی را نیز با شکوه به پایان برساند و با دستانی پر به استقبال سال 2021 میلادی برود؛ کما اینکه می بینیم طی 6 ماهی که از سال 2021 میلادی میگذرد، این شرکت کماکان در صدر تولیدکنندگان محصولات فولادی در کشور و منطقه قرار داشته و توانسته با تولید محصولات جدید و با کیفیت و استانداردهای جهانی بیش از پیش در راستای تحقق شعار سال گام بردارد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment