شمش صادراتی ایران ارزان و تختال گران شد

شمش صادراتی ایران ارزان و تختال گران شد

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان؛ گزارش Fastmarkets نشان می‌دهد در هفته اخیر قیمت شمش فولاد صادراتی ایران ۵ دلار کاهش و تختال صادراتی ۱۰ دلار افزایش یافته است.

فعالیت تجاری در بازار شمش فولاد صادراتی ایران در هفته منتهی به چهارشنبه ۷ ژوئیه آرام بود زیرا بیشتر کارخانجات هنوز مناقصه‌های خود را نهایی نکرده‌اند.

به گزارش فستمارکتس، چندین فعال بازار ادعا کردند که مجتمع جهان فولاد سیرجان اواخر هفته گذشته ۲۰ هزار تن شمش را با قیمت ۶۰۹ دلار در هر تن، فوب بنادر جنوب ایران فروخته است، ۱ دلار در هر تن کمتر از آنچه قبلاً گزارش شده بود.

کارخانه‌های دیگر مناقصه‌های خود را باز نگه داشتند و از پیشنهادکنندگان دعوت به مشارکت می‌کردند، اگرچه قرار بود تعدادی از آنها در این هفته بسته شوند.

فولاد خوزستان، یکی از فروشندگان عمده شمش ایران، مناقصه آزاد ۳۰ تا ۴۰ هزار تن شمش ۳-۵sp داشت. انتظار می‌رفت که این مناقصه در ۶ ژوئیه نهایی شود.

فولاد خوزستان قیمت ۶۳۰ دلار در هر تن فوب را هدف قرار داده است؛ اما با توجه به شرایط نامساعد در بازارهای بزرگ آسیا و منطقه شورای همکاری خلیج فارس، فعالان بازار این قیمت را بسیار بالا ارزیابی کردند.

بازار شمش فولاد وارداتی آسیا در پایان هفته گذشته به دلیل عرضه حجم عمده‌ای از شمش کوره القایی با قیمت پایین (IF) در بازار واردات فیلیپین، آرام بود که منجر به کاهش تقاضا برای شمش کوره بلند (BF) با قیمت بالاتر شده است.

در حالی که اوایل هفته گذشته شمش تایلند با قیمت ۶۶۵ دلار به ازای هر تن cfr مانیل شنیده می‌شد، قیمت محصول با منشأ ویتنام ۶۶۳ دلار به ازای هر تن cfr بود.

تا روز جمعه، منابع مطلع گفتند که شمش IF مالزی با کیفیت ۵sp با قیمت پایین ۶۵۵ دلار به ازای هر تن cfr در دسترس است.

این منابع گفتند: در دسترس بودن زیاد شمش IF در بازار صادرات تا حدودی به دلیل تقاضای ضعیف فولاد در کشورهای مهم تأمین‌کننده مانند ویتنام، مالزی و هند بوده است. این مسئله سبب شد خریداران فیلیپینی که در هفته‌های اخیر شاهد کاهش قیمت میلگردهای داخلی خود بودند، به بازار وارداتی توجه کنند.

در همین حال، قیمت شمش کوره بلند ۵sp اندونزی با قیمت ۶۸۰ تا ۶۸۵ دلار به ازای هر تن cfr مانیل شنیده می‌شد، در حالی که شمش کوره بلند ۵sp ویتنامی با قیمت ۶۸۰ تا ۶۹۰ دلار به ازای هر تن cfr عرضه شد؛ اما فعالان بازار گفتند که قیمت‌های پایین‌تر فقط در مذاکرات مطرح شده است.

پیشنهادات مربوط به شمش استاندارد کوره بلند ۵sp و کوره قوس الکتریکی (EAF) با قیمت ۶۶۰ تا ۶۷۰ دلار به ازای هر تن cfr مانیل در طول هفته شنیده شد.

شایعه‌ای در مورد معامله شمش ۵sp ویتنامی به قیمت ۶۷۵ دلار به ازای هر تن cfr مانیل در این هفته پخش شده اما در زمان انتشار این خبر، قابل تأیید نبود.

ارزیابی Fastmarkets برای شمش وارداتی مانیل، بر اساس استاندارد ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر کوره بلند و ۵sp کوره القایی، در ۷ ژوئیه ۶۷۰ تا ۶۸۰ دلار به ازای هر تن بود. قیمت این کالا در روز جمعه ۶۷۰ تا ۶۷۵ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته قبل ۵ دلار کاهش داشت.

با توجه به مسائل مربوط به تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده، فولاد صادراتی ایران به طور سنتی حداقل ۱۰ دلار در هر تن قیمت کمتری دارد؛ بنابراین قیمت اصلی مواد ایرانی از سوی بازرگانان باید ۶۶۰ تا ۶۶۵ دلار به ازای هر تن cfr باشد.

با توجه به هزینه حمل ۵۵ تا ۶۰ دلار به ازای هر تن و ۱۰ دلار برای هزینه انتقال پول در هر تن، به‌علاوه حاشیه سود تجار، قیمت معاملاتی شمش از کارخانه‌های ایرانی باید کمتر از ۶۰۰ دلار به ازای هر تن از بنادر جنوبی ایران باشد.

در بازار شورای همکاری خلیج فارس، به دنبال تصمیم عربستان سعودی برای وضع عوارض واردات بر محصولات فولادی بدون توجه به اینکه این محصولات از مناطق تجارت آزاد یا سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند، شرایط بازار بدتر شده است.

این مصوبه در تاریخ ۳ ژوئیه به تصویب رسید. عربستان سعودی قبلاً در ژوئن گذشته عوارض واردات ۱۰ تا ۲۰٪ را برای محصولات فولادی وضع کرده بود.

آخرین عرضه صادرکنندگان شمش ایرانی در بازار امارات متحده عربی به قیمت ۶۵۰ دلار به ازای هر تن cfr بوده، اما منابع مطلع گفتند که این قیمت حداقل ۲۰ دلار در هر تن بالاتر از انتظارات مشتریان است.

ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای شمش فولاد صادراتی ایران، ۵۹۵ تا ۶۰۹ دلار به ازای هر تن فوب در ۷ ژوئیه بود، در حالی که یک هفته قبل قیمت آن ۶۰۰ تا ۶۱۲ دلار به ازای هر تن بود.

در بخش تختال، درمجموع ۷۰۰۰۰ تن توسط فولاد خوزستان به قیمت ۷۴۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر جنوبی ایران فروخته شد. تأمین‌کننده گفت که محموله‌ای شامل ۴۰،۰۰۰ تن به جنوب شرقی آسیا ارسال می‌شود، در حالی که ۳۰،۰۰۰ تن باقیمانده به چین می‌رود.

هیچ گزارشی در مورد فولاد مبارکه، دیگر صادرکننده عمده تختال ایران یا شرکت تابعه آن، فولاد هرمزگان شنیده نشده است. یکی از بازرگانان گفت: حتی اگر مناقصه شرکت نهایی شود، هیچ خبری اعلام نمی‌شود.

بنابراین، ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای تختال صادراتی ایران، در ۷ ژوئیه با ۱۰ دلار افزایش به ۷۴۰ تا ۷۷۰ دلار در هر تن افزایش یافت. فروشندگان تختال ایران این محصول را با قیمت ۸۵۰ دلار به ازای هر تن cfr در بازار آسیا عرضه کرده‌اند.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment