ادامه مشکلات در عرضه سنگ‌آهن در بازارهای جهانی

ادامه مشکلات در عرضه سنگ‌آهن در بازارهای جهانی

ژیکال استیل؛  به گزارش فولادبان؛ در گزارش Platts Analytics آمده است که صادرات سنگ‌آهن از تولیدکنندگان عمده جهان در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل عمدتاً ثابت بود.

بروز مشکلات عملیاتی در شرکت‌های ریو تینتو و واله بدان معنی است که این شرکت‌های معدنی برای دستیابی به اهداف کل سال خود نیاز به بالا بردن صادرات در مابقی سال دارند.

در همین مدت، BHP به هدف سال مالی خود رسید اما عملکرد صادراتی گروه فورتسکیو ضعیف‌تر از حد انتظار بود.

فقدان رشد کلی صادرات سنگ‌آهن و مشکلات برخی شرکت‌های معدنی برای دستیابی به اهداف سالانه نشان می‌دهد که شرایط کمبود عرضه در سال جاری حاکم است و به حمایت از سطح بالای قیمت سنگ‌آهن فعلی کمک می‌کند.

طبق تجزیه و تحلیل سامانه cFlow، نرم‌افزار جریان تجارت S&P Global Platts Analytics، صادرات سنگ‌آهن شرکت‌های ریو تینتو، بی.اچ.پی، واله، فورتسکیو و روی هیل از بندر Saldanha در آفریقای جنوبی و همچنین از بندرهای پارادیپ و مورموگائو در هند، در ماه ژوئن به ۱۰۰٫۶۷ میلیون تن رسید که ۷٫۹ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. این مقدار در نیمه اول امسال به ۵۷۱٫۸۴ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال گذشته ۰٫۲ درصد کاهش داشته است.

بسیاری از تولیدکنندگان سنگ‌آهن در استرالیا برای رسیدن به اهدافی که برای سال مالی منتهی به ۳۰ ژوئن تعیین کرده‌اند، صادرات خود را به حداکثر رسانند. با بازسازی موجودی انبارها و انجام کارهای نگهداری، صادرات سنگ‌آهن در ماه جولای معمولاً ضعیف‌تر می‌شود. اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط تیم حمل‌ونقل فله خشک S&P Global Platts نشان داد که کارهای نگهداری بنادر در استرالیا و برزیل در ماه جولای انجام می‌شود.

صادرات سنگ‌آهن واله از بندرهای برزیل در ماه ژوئن بالغ بر ۲۲٫۸۸ میلیون تن بود که به ترتیب ۱٫۱ درصد نسبت به ماه قبل و ۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت.

مجموع صادرات سنگ‌آهن برزیل در فاصله ژانویه-ژوئن به ۱۲۶٫۸۸ میلیون تن رسید که نسبت به سال گذشته ۹٫۲ درصد افزایش داشته است. واله تولید سنگ‌آهن ۳۱۵ تا ۳۳۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ را هدف قرار داده است.

تخمین زده شده که واله حدود ۲۳ میلیون تن از تولیدات خود را به مشتریان داخلی بفروشد، این نشان می‌دهد که این شرکت حدود ۴۳ درصد از تولید خود را باید صادر کند.

شرکت استرالیایی ریو تینتو در ژوئن ۲۵٫۷۱ میلیون تن از بندر دامپیر و کیپ لمبرت حمل کرد که نسبت به ماه قبل ۲٫۶ درصد کاهش و نسبت به سال قبل ۱۴٫۸ درصد کاهش داشت. صادرات ریو تینتو در نیمه اول امسال بالغ بر ۱۵۴٫۵۷ میلیون تن بود که نسبت به سال گذشته ۴٫۷ درصد کاهش داشت و حدود ۴۸ درصد از هدف ۳۲۵ تا ۳۴۰ میلیون تن در سال مالی ۲۰۲۱ را تشکیل می‌داد.

این شرکت در تاسیساتش در بندر Pilbara کار تعمیر و نگهداری را انجام داده که به ضعف عملکرد صادرات کمک کرد.

صادرات سنگ‌آهن BHP از بندر هدلند در ماه ژوئن نسبت به سال قبل ۶٫۷ درصد کاهش یافت و به ۲۵٫۳۷ میلیون تن رسید. صادرات این شرکت در نیمه اول امسال بالغ بر ۱۴۲٫۰۴ میلیون تن بود که ۳٫۷ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. BHP در سال مالی ۲۰۲۱ که شامل جولای ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱ است، ۲۸۶٫۶۹ میلیون تن سنگ‌آهن صادر کرد و به هدف خود یعنی ۲۷۶ تا ۲۸۶ میلیون تن رسید.

صادرات سنگ‌آهن Fortescue در ژوئن به ۱۵٫۷۶ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال قبل ۳٫۵ درصد کاهش داشته و صادرات نیمه اول امسال آن را به ۸۷٫۱۳ میلیون تن رسانده است که نسبت به سال گذشته ۰٫۱ درصد کاهش داشته است. طبق برآورد سامانه Platts cFlow، شرکت Fortescue در سال مالی ۲۰۲۱ استرالیا ۱۷۴٫۱۴ میلیون تن صادرات داشته است، در حالی که هدف آن ۱۷۸ تا ۱۸۲ میلیون تن بوده است.

صادرات سنگ‌آهن شرکت روی هیل در ماه ژوئن از بندر هدلند به ۶٫۱ میلیون تن رسید که ۵۶ درصد نسبت به ماه قبل و ۰٫۱ درصد نسبت به سال قبل بیشتر است. این افزایش عمدتاً به دلیل بهبودی حاصل از عملیات نگهداری در ماه مه بود. صادرات این شرکت طی ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۸٫۹۷ میلیون تن بود که نسبت به سال گذشته ۱۲٫۴ درصد افزایش داشت.

در ماه ژوئن، صادرات سنگ‌آهن از بندر Saldanha در آفریقای جنوبی ۴٫۱۶ میلیون تن بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰٫۶ درصد افزایش داشت. صادرات سنگ‌آهن از این بندر در نیمه اول امسال به ۲۵٫۲۵ میلیون تن رسیده است که در مقایسه با سال گذشته ۱٫۹ درصد کاهش داشته است.

در ابتدای ژوئیه موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین ۱۲۳٫۸ میلیون تن بود، در حالی که این رقم در ماه قبل ۱۲۶٫۱ میلیون تن بود.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment