سیاست‌های چین، بازار مواد اولیه فولاد جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد

سیاست‌های چین، بازار مواد اولیه فولاد جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد

ژیکال استیل؛ به گزارش Fastmarkets، عدم اطمینان از سیاست‌های واردات ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیکی و مشکلات عرضه منجر به تغییر در الگوی مصرف مواد اولیه فولادسازی توسط بزرگترین فولادساز جهان یعنی چین شده است. این عدم قطعیت قرار است در سال ۲۰۲۱ آشکار باقی بماند و در این‌ میان بسیاری از فعالان بازار انتظار دارند که فضای بازار مواد اولیه همچنان موجب بی‌ثباتی قیمت‌ها شود.
بسیاری از فعالان بازار انتظار دارند که ممنوعیت غیررسمی واردات زغال‌سنگ متالورژی استرالیا به چین باقی بماند و باعث نوسانات بیشتر در جریان تجارت شود. به عنوان مثال، یک بازرگان مستقر در استرالیا گفت که یک شرکت معدنی بزرگ کانادایی در حال برنامه‌ریزی برای کاهش صادرات زغال‌سنگ کک‌شو برای مصرف‌کنندگان نهایی هند در قراردادهای مدت‌دار خود در سال ۲۰۲۱ است و هدف آن ارسال حجم بیشتری به چین است.
وی همچنین افزود: این وضعیت هم برای شرکت معدنی کانادایی و هم برای کارخانه‌های فولادسازی هند یک موقعیت برد-برد است. شرکت معدنی کانادایی می‌تواند با فروش محصولات خود به کارخانه‌های چینی به قیمت‌های بالاتر، سود بیشتری کسب کند و کارخانه‌های هندی هم می‌توانند زغال‌سنگ کک‌شوی استرالیا را با قیمت پایین‌تری خریداری کنند.
فعالان بازار معتقدند که شرکت‌های معدنی مستقل کوچک‌تر در استرالیا نیز در صورت تمدید ممنوعیت واردات چین، تولید خود را کاهش می‌دهند، زیرا دیگر نمی‌توانند کسب سود کنند.
یک فعال در بخش تولید فولاد در شرق آسیا هم عنوان کرد که این می‌تواند منجر به عرضه بیش از حد مواد معدنی استرالیا شود. بازار نسبت به سال ۲۰۲۰ که با بیماری کرونا درگیر شد، نوسان کمتری خواهد داشت.
واردات قراضه فولاد
عدم اطمینان در مورد سیاست‌های واردات در بازار قراضه فولاد نیز مشاهده می‌شود، جایی که فعالان صنعت در تلاشند قراضه فولاد را برای جایگزینی سنگ‌آهن گران‌قیمت پیدا کنند. یک بازرگان در شرق آسیا به Fastmarkets گفت: ورود مجدد چین به بازار واردات قراضه فولاد، خود عاملی اساسی برای بازارهای قراضه در سال ۲۰۲۱ خواهد بود، زیرا این پتانسیل را دارد که بخش خوبی از عرضه را در آسیا جذب کند.
کارخانه‌های تولید فولاد چین اکنون در حال بررسی وضعیت عرضه قراضه در آسیا و اقیانوسیه هستند تا اطمینان حاصل کنند که آنها به استانداردهای جدید اعلام شده توسط اداره استاندارد چین در ۲۹ نوامبر رسیده‌اند.
یک بازرگان قراضه ژاپنی به Fastmarkets گفت: از آنجا که بازرگانان و فروشندگان می‌توانند با فروش به چین سود بالاتری کسب کنند، آنها در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ مواد را احتکار کرده و عرضه را کاهش داده‌اند.
فعالان بازار هم بیان کرده‌اند این وضعیت به‌ویژه برای قراضه‌های درجه یک و ممتاز بیشتر رخ است. یک منبع صنعتی در ویتنام گفت: این وضعیت به این دلیل است که چین به احتمال زیاد قراضه زیادی خریداری خواهد کرد، اما به احتمال زیاد با کمبود مواد عالی برای کوره‌های اکسیژن روبه‌رو خواهد شد. این منبع انتظار دارد رقابت سنگینی از سوی چین برای تهیه مواد با کیفیت بالا انجام شود و به همین دلیل عرضه قراضه فولاد در سال ۲۰۲۱ وضعیت بغرنجی داشته باشد.
مقررات بورس کالای دالیان تغییر می‌کند
به دلیل تغییرات قریب‌الوقوع در سیستم معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان، بازارهای فیزیکی سنگ آهن نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. این بورس اکنون در حال بررسی روشی پاسخگوتر و روان‌تر برای محک زدن عیارهای مختلف سنگ آهن در برابر عیارهای رایج آن است.
بورس کالای دالیان همچنین در تلاش است مارک‌های سنگ آهن بیشتری را برای عرضه از جمله IOC6، سنگ آهن عیار Kumba و کنسانتره سنگ آهن Benxi Steel به سبد خود اضافه کند.
با اصلاحات پیشنهادی، سالانه حدود ۲۵ میلیون تن محصول قابل تحویل به بورس کالای دالیان اضافه می‌شود که به توسعه بیشتر عملکرد بازارهای آتی و جلوگیری از خطرات احتمالی تحویل کمک می‌کند.
یک بازرگان سنگ‌آهن در شرق چین به Fastmarkets گفت: از نظر فنی، این روش جدید برای تعیین تفاوت‌ها به شما اجازه می‌دهد تا قیمت‌های آینده با تغییر قیمت مارک‌های مختلف هماهنگ‌تر شوند.
در حالی که این تغییرات قرار است آرامشی را در بازار بی‌ثبات سنگ آهن ایجاد کند، فعالان بازار انتظار دارند که بنیادهای بازار اثرات بیشتری داشته باشد.
برنامه تولید غول معدنی برزیل، Vale مبنی بر تولید ۳۱۵ تا ۳۳۵ میلیون تن سنگ آهن برای سال ۲۰۲۱ کمتر از حد انتظار است. اگرچه واردات قراضه ممکن است به وضعیت تأمین مواد اولیه چین در سال ۲۰۲۱ کمک کند، اما این امر زمان‌بر خواهد بود، بنابراین انتظار می‌رود که سنگ آهن در راستای انتظارات برای بهبود شرایط اقتصادی باقی بماند.
همچنین انتظار می‌رود که فصل بارندگی در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ در برزیل و تعمیر و نگهداری بالقوه در معادن استرالیا از قیمت‌ها پشتیبانی کند.
در مقایسه با اوج‌های تاریخی، با توجه به باران و هزینه‌های نگهداری، جای بیشتری برای افزایش قیمت وجود دارد.
فعالان بازار معتقدند که تقاضای زیاد خریداران بین‌المللی برای فولاد چینی و بهبود اقتصاد کشورها پس از کرونا نیز از قیمت‌ها پشتیبانی خواهد کرد. بهبود اوضاع اقتصادی اروپا و شاید حتی در کل غرب پس از کرونا عامل مهم دیگری است؛ بنابراین این امر تقاضای شدید فولاد را به دنبال خواهد داشت، زیرا این کشورها احتمالا برای تمرکز بر زیرساخت‌ها از مسیر چین پیروی خواهند کرد.
بهبود اقتصادی حمایت اصلی از قیمت مواد اولیه فولاد در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. با این وجود قیمت‌های بالای سنگ آهن، کشورهای در حال توسعه مانند هند را از خرید از خارج منصرف می‌کند و در عوض تمرکز خود را بر خرید از بازار داخلی می‌گذارند.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment