موج‌سواری تولیدکنندگان مقاطع روی موج گرانی دلار

موج‌سواری تولیدکنندگان مقاطع روی موج گرانی دلار

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان، از روزی که فیلم سخنرانی بایدن درباره این که برای بازگشت به برجام منتظر توقف غنی‌سازی در ایران می‌ماند، پخش شد، تا امروز نرخ دلار نقدی در بازار آزاد یک هزار و ۲۵۰ تومان رشد کرده و به رقم ۲۵ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده و نرخ فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی نیز با افزایشی یک هزار تومانی نسبت به روز یکشنبه تا اینجای کار با رقم ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است.

با نگاهی به این آمارها می‌توان گفت تشدید تنش‌های سیاسی بین ایران و آمریکا موجب افزایش نسبی قیمت دلار شده است و اگر تا روز سوم بهمن که براساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، دولت باید گام‌های جدی‌تری را در جهت کاهش محدودیت‌های برجامی بردارد، تکلیف نحوه بازگشت آمریکا به برجام مشخص نشود، احتمالا بازهم شاهد تنشی مجدد در بازار ارز کشور خواهیم بود.

در این میان اما با وجود این پالس‌های منفی، برخی مقامات سیاسی وزارت خارجه اعلام کرده‌اند که فرصت آمریکا برای تعیین تکلیف موضوع بازگشت به برجام رو به پایان است و البته برخی گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی نیز از تدارک دیده شدن برنامه‌هایی در شورای امنیت ملی آمریکا برای برداشتن گام‌هایی دو طرفه به سمت میز مذاکره حکایت دارد.

در مجموع اما با توجه به این که این روزها مسائل سیاسی حول و حوش برجام بیش از همه بر نرخ ارز تاثیرگذار است، چشم‌انداز نرخ دلار بیشتر صعودی به نظر می‌رسد و البته با توجه به این که در روزهای پایانی سال و همچنین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته‌ایم، از نظر برخی کارشناسان ارزی ممکن است دولت در هفته‌های آتی هر طور شده نرخ ارز را کنترل کند و مانع رسیدن قیمت دلار به بالای مرز ۲۶ هزار تومان شود.

در بازار آهن کشور نیز که در هفته‌های گذشته رکود حاکم در حوزه تقاضا مانع از هر گونه رشد قیمت بر اثر موج گرانی دلار یا بالاتر بودن نرخ‌های بورسی از کف بازار می‌شد، این هفته رفته‌رفته جرقه‌هایی از افزایش نرخ مقاطع فولادی همراه با رشد شدید نرخ دلار مشاهده شد و با نزدیک شدن به شب عید و افزایش طبیعی تقاضا در این روزهای سال، اگر سیر دلار همین‌طور صعودی باشد، بعید نیست که آرام آرام جو رکودی بازار آهن نیز به پایان برسد و شاهد رشد محسوس قیمت آهن‌آلات باشیم.

کما این که این هفته در روز دوشنبه قیمت محصولات فولادی با شتاب نسبتا تندی رو به رشد گذاشت و با وجود این که روز سه‌شنبه شتاب رشد قیمت این محصولات کمتر شد، اما امروز که روزی نیمه‌تعطیل محسوب می‌شود، بازهم شاهد رشد نسبی قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد از سوی کارخانجاتی هستیم که در روز جاری به اعلام قیمت محصولات خود پرداخته‌اند.

در این میان حتی امروز برخی تولیدکنندگان میلگرد یا نبشی و ناودانی روی موج گرانی امروز دلار، در همین روز نیمه‌تعطیل هم قیمت‌های دوم افزایشی اعلام کرده‌اند. اگر هم شرایط دلار همین‌طور صعودی باقی بماند، مشاهده چنین التهاب‌آفرینی‌هایی از سوی برخی تولیدکنندگان مقاطع طویل در هفته پیش‌رو بعید نیست.

امروز همچنین تازه‌ترین گزارش متال بولتن نشان می‌دهد که روند نزولی قیمت میلگرد، اسلب و ورق گرم در منطقه CIS  متوقف شده، اما قیمت بیلت صادراتی CIS فوب دریای سیاه ۸ دلار دیگر کاهش یافته و به رقم ۵۳۰ دلار در هر تن رسیده است.

درباره قیمت‌های پایه بورس کالا در هفته پیش رو نیز باید توجه داشت که در حوزه شمش بلوم و ورق گرم چون در هر صورت متوسط نرخ هفتگی بیلت و ورق گرم CIS در این هفته از هفته گذشته پایین‌تر است، حتی با وجود رشد نسبی قیمت دلار نیمایی، احتمالا نرخ‌های پایه هفته آتی این محصولات از این هفته کمتر خواهد بود، اما در زمینه قیمت پایه مقاطع فولادی چون در هفته آتی احتمالا ضریب ۸۰ درصد به جای ضریب ۷۵ درصد اعمال خواهد شد، بنابراین نرخ مقاطع در بورس کالا در هفته آینده به احتمال زیاد به شکلی محسوس رو به شد خواهد گذاشت.

در هر صورت، هم‌اکنون (۱۳:۳۰ پنجشنبه ۲۳ بهمن) براساس قیمت‌های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی، شاهد رشد ۵۰ تا ۲۰۰ تومانی قیمت بیشتر انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد هستیم و البته برخی تولیدکنندگان این حوزه نیز در روز جاری نرخ محصولات خود را ثابت نگه داشته‌اند؛ محدوده قیمتی میلگرد ۱۴ آجدار نیز در کانال ۱۲ هزار و ۳۵۰ تا ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفته است.

امروز همچنین بیشتر تولیدکنندگان محصولات حوزه نبشی و ناودانی از فروش کالاهای خود دست کشیده بودند، اما در میان قمیت‌های اعلام‌شده شاهد افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ این حوزه محصولات فولاد ناب تبریز بودیم و کارخانه نورد سجاد نیز قیمت سپری‌های خود را ۱۵۰ تومان افزایش داده است.

امروز اما بیشتر تولیدکنندگان تیرآهن نرخ محصولاتشان را ثابت نگه داشته‌اند و برخی شرکت‌ها از جمله فولاد ظفر بناب نرخ‌هایشان را ۱۰۰ تومان افزایش داده‌اند و شنید‌های ما از بنگاه‌های تهران نیز از افزایش محدود ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان قیمت هر شاخه از سایزهای پر فروش تیرآهن ذوب آهن حکایت دارد.

همچنین در این روز بین دو تعطیلی، عمده تولیدکنندگان و بنگاه‌داران حوزه لوله و پروفیل که به صورت روزانه قیمت محصولاتشان را استعلام می‌کردیم، امروز طبق بررسی‌های ما فروش محصولات خود را بسته بودند.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment