بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان که از ورق استیل ساخته شده

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان که از ورق استیل ساخته شده

ژیکال استیل؛ برای بدست آوردن انرژی های ارزان و تجدید پذیر در تمام نقاط مختلف دنیا با توجه به شرایط اقلیمی، راهکارهای مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد. انرژی باد، زمین و خورشید مهم ترین این منابع هستند.

انرژی خورشید را به دلیل نیاز کم‌تر به تجهیزات گران قیمت و سادگی در رسیدن به آن می‌توان ارزان‌ترین و مقرون به‌صرفه ترین انرژی تجدید پذیر و پاک دانست.

انرژی خورشید در نیروگاه‎‌های خورشیدی به برق تبدیل می‌شود. سیستم‌های گرما خورشیدی کاربرد بیشتری دارند. در این سیستم‌ها انرژی گرمایشی خورشید باعث گرم و بخار شدن آب می‌شود.

آب بخار شده پس از حرکت در سیکل معین باعث حرکت توربین‌ها و در نتیجه برق تولید می‌شود.عدم نیاز به آب فراوان، تولید برق بدون مصرف سوخت، سازگاری عالی با محیط زیست، استهلاک کم و عمر زیاد از مزیت‌های بارز این نیروگاه‌ها در مقایسه با نیروگاه‌های فسیلی و اتمی است.

فعالیت‌های نیروگاه های خورشیدی به این صورت است که در اطراف یک برج، صفحات بازتابنده را مستقر می‌کنند. این صفحات معمولا ورق‌هایی از جنس استنلس استیل هستند. این ورق‌های استیل به یک موتور الکتریکی متصل‌اند که در طول روز به آرامی و با توجه به جهت خورشید، طوری می‌چرخند که نور بازتابیده از سطح این صفحات به نقطه خاصی بازگردد.

به این ترتیب، مجموعه این ورق‌های استیل مثل یک آینه نور را در یک نقطه روی برج کانونی می‌کنند. در آن نقطه به دلیل متمرکز شدن نور خورشید، دما به شدت بالا می‌رود. لوله‌های آب که درون سیکل نیروگاه، آب را می‌گردانند، در آن نقطه قرار دارند و در آن جا از شدت گرما، آب تبخیر می‌شود. این بخار آب که حالا انرژی خورشید را در خود ذخیره کرده باعث حرکت توربین و سپس ژنراتور شده و برق تولید می کند.

لازم به ذکر است که مقدار انرژى اى که زمین در یک ساعت از خورشید دریافت مى کند، بیش از انرژى مصرفى جهان در یک سال است. انرژى خورشیدى با بهره گیرى از روش ها و وسایل ویژه به تولید برق با استفاده از حرارت خورشید می پردازد که حرارت نیز پس از گذار از یک یا چند مرحله به انرژى الکتریکى تبدیل مى شود.

پاک بودن این سیستم، توجه بسیارى از کشورها و دولت هاى جهان را به خود معطوف کرده تا آنجا که انگلستان اخیرا با الزامى کردن استفاده از صفحات خورشیدى در ساختمان هاى در حال ساخت، گامى بلند و موثر در بهینه سازى مصرف انرژى برداشته است.

 

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment