آیا سال گاوی فولاد در پیش است؟

آیا سال گاوی فولاد در پیش است؟

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان و به نقل از متال بولتن، در سال ۲۰۲۰ افزایش عرضه محصولات فولادی پاسخی به رونق تقاضای فولاد در این کشور آسیای شرقی بود. در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰، تقاضا یا مصرف واقعی فولاد چین ۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت، اما در سه‌ماهه بعدی شاهد نرخ رشد دورقمی تقاضا بودیم که درمجموع در کل سال افزایش ۹ درصدی را به ثبت رساند.
سال گذشته، قیمت‌های فولاد هم به افزایش مصرف چین واکنش نشان دادند. قیمت‌های صادراتی چین برای کویل نورد گرم (HRC) در آوریل ۲۰۲۰ به ۴۰۶ دلار در هر تن کاهش یافت که کمترین میزان از اواخر سال ۲۰۱۶ بود، اما در پایان سال قیمت کویل نورد گرم ۲۳۹ دلار در هر تن افزایش یافت و در دسامبر ۲۰۲۰ به طور متوسط به ۶۴۵ دلار به ازای هر تن رسید.
بسیاری از فعالان بازار نگران بودند که افزایش قیمت‌ها در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ ممکن است به همان سرعت به کاهش قیمت در سال ۲۰۲۱ تبدیل شود، تکرار الگوهایی که در سال ۲۰۰۸ در زمان سقوط اعتباری جهانی مشاهده شد.
اما با کنار گذاشتن پیش‌بینی‌های اقتصاد کلان، آیا می‌توانیم از تحولات اخیر بازار نسبت به آنچه در ماه‌های آتی امسال رخ خواهد داد برداشتی داشته باشیم؟ می‌توان از نحوه رفتار زنجیره توزیع در طول تعطیلات سال نوی چینی، تغییر در سطح موجودی انبارهای فولاد و با درک اینکه فعالان بازار فولاد از نظر چشم‌انداز صعودی هستند یا نزولی، به برآوردی از بازار رسید.
بر اساس تجزیه و تحلیل سال‌های گذشته، به نظر می‌رسد ارتباطی بین نحوه رفتار موجودی‌های فولاد در چین در هفته حساس بعد از سال جدید قمری – که شروع آن امسال در هفته منتهی به ۲۶ فوریه ۲۰۲۱ بود – و تغییر در میانگین قیمت سالانه کویل نورد گرم وجود دارد.
در سال ۲۰۲۱، همان‌طور که قبلا در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ رخ داده بود، سطح موجودی انبارهای کویل نورد گرم در اولین هفته پس از سال نو، در مقایسه با هفته پس از تعطیلات یک سال قبل افزایش یافته است. به استثنای سال ۲۰۲۰، زمانی که پویایی بازار توسط همه‌گیری کرونا تحریف شده بود، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ قیمت کویل نورد گرم نیز به ترتیب ۲۱ و ۳۹ درصد به صورت سالانه افزایش یافت. با افزایش ۱۲ درصدی موجودی انبارهای کویل نورد گرم پس از تعطیلات سال نوی چینی جاری، به نظر می‌رسد دارندگان موجودی انبارهای چین که مواد را به صورت نقدی به مصرف‌کنندگان نهایی می‌فروشند، بار دیگر مورد چشم‌انداز برای سال آینده نگاه مثبتی دارند و تصمیم به افزایش سطح موجودی انبارهای خود دارند.
واضح است که یک نشانه نمی‌تواند قطعی باشد و ۲۰۲۰ بار دیگر ثابت کرد که حوادث غیرمترقبه می‌توانند حتی پیش‌بینی‌های دقیق را جا بگذارد.

/پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment